Redakcja Polska

We Lwowie przywódcy Polski, Ukrainy i Litwy podpisali deklarację prezydentów Trójkąta Lubelskiego

15.01.2023 10:00
Prezydent Andrzej Duda zaapelował we Lwowie do krajów NATO o zwiększenie pomocy militarnej dla Ukrainy. Poinformował, że Polska podjęła decyzję o przekazaniu Ukrainie kompanii czołgów Leopard, ale w koalicji z innymi krajami.
Audio
  • W magazynie m.in. relacja z wizyty prezydenta Andrzeja Dudy we Lwowie, powstającej 1 Dywizji Piechoty Legionów w województwie podlaskim, pogrzebie policjanta polskiego pochodzenia Grzegorza Pierzchały i promocji polskiej kultury [posłuchaj]
Prezydenci Polski, Litwy i i Ukrainy - Andrzej Duda, Gitanas Nauseda i Wołodymyr Zełenski - podpisali we Lwowie Wspólną Deklarację Prezydentów Trójkąta Lubelskiego
Prezydenci Polski, Litwy i i Ukrainy - Andrzej Duda, Gitanas Nauseda i Wołodymyr Zełenski - podpisali we Lwowie Wspólną Deklarację Prezydentów Trójkąta LubelskiegoKPRP/Jakub Szymczuk

W magazynie "Widziane z Polski" relacjonujemy wizytę prezydenta Andrzeja Dudy we Lwowie, gdzie przywódcy Polski, Ukrainy i Litwy podpisali deklarację prezydentów Trójkąta Lubelskiego.

Andrzej Duda podkreślił, że Ukraina, zmagająca się z rosyjską agresją, wciąż potrzebuje pomocy militarnej, sprzętowej i infrastrukturalnej. - Wszystko wskazuje na to, że Rosja będzie tę wojnę kontynuować, że będzie prowadzić systematyczne działania na wyniszczenie Ukrainy. Na maltretowanie, na masakrowanie Ukrainy. Na burzenie ukraińskich miast, wsi i infrastruktury. Okupant musi zostać zatrzymany - mówił Andrzej Duda.

- I my w ramach tej koalicji międzynarodowej podjęliśmy decyzję o włożeniu pierwszego pakietu czołgowego, kompanii czołgów Leopard, która, mam nadzieję, w szeregu z innymi kompaniami czołgów Leopard oraz innych (czołgów), które zostaną przez inne państwa złożone, popłynie w niedługim czasie na Ukrainę i będzie mogła wzmocnić obronę Ukrainy. Taka decyzja w Polsce już jest - dodał polski prezydent.

- Zostanie przekazana kompania czołgów Leopard w ramach budowania koalicji, ponieważ, jak państwo wiecie, musi zostać spełniony także cały szereg wymogów formalnych, zgód i tak dalej, które są w tym celu potrzebne, ale przede wszystkim chcemy, żeby była to koalicja międzynarodowa - powiedział prezydent Duda na konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą po szczycie Trójkąta Lubelskiego.

Między 16. i 18. Dywizją Zmechanizowaną powstaje nowa 1 Dywizja Piechoty Legionów, która będzie działała przede wszystkim na terenie województwa podlaskiego - m.in. w Łomży, Grajewie, Kolnie czy Siemiatyczach - powiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. W poniedziałek szef MON w jednostce w Białymstoku zatwierdził koncepcję sformowania kolejnej, piątej dywizji polskiej armii.  

Mariusz Błaszczak podkreślał, odnosząc się do agresji Rosji na Ukrainę, że zadaniem władz polskich jest "budowanie silnego wojska tak, aby skutecznie odstraszyć agresora, tak, żeby agresor nie poważył się na atakowanie naszego kraju".

Jak dodał, żeby tak było, konsekwentnie od 2015 roku wzmacniane są Polskie Siły Zbrojne. - Staramy się nasycić wschodnią część naszego kraju Wojskiem Polskim; w związku z tym powołujemy do życia nowe jednostki: między 16. Dywizją Zmechanizowaną, która operuje przede wszystkim w woj. warmińsko-mazurskim, a 18. Dywizją Zmechanizowaną, operującą głównie w woj. mazowieckim i lubelskim, powstaje 1 Dywizja Piechoty Legionów, która będzie przede wszystkim operowała na terenie woj. podlaskiego - nie wyłącznie, ale przede wszystkim - oświadczył szef MON.

W magazynie relacjonujemy też obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W Pałacu Prezydenckim podczas gali Polonia Rediviva oficjalnie zakończono cykl uroczystości trwających od grudnia 2017 roku.

Informujemy również o dostępności komisji wyborczych dla Polonii i o jej potencjalnej reprezentacji w parlamencie. Dyskutowano na ten temat podczas obrad Senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą.

Przenosimy się też do Kandy. Mówimy o pogrzebie Grzegorza Pierzchały, policjanta polskiego pochodzenia, który zginął pełniąc swoje obowiązki. O smutnej dla środowiska polonijnego uroczystości informuje Krystyna Piotrowska z Radia Polonia z Toronto.

Naszym gościem jest Barbara Schabowska, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza, z którą rozmawiamy o promocji polskiej kultury na świecie.

W programie także audycja z cyklu "Wybitni Polacy II RP".

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zachęca Halina Ostas.