Redakcja Polska

Prezydent Andrzej Duda na Bliskim Wschodzie. Na konferencji ONZ w Katarze mówił o skutkach rosyjskiej agresji na Ukrainę

11.03.2023 09:15
W Katarze odbyła się V Konferencja ONZ w sprawie państw najsłabiej rozwiniętych. Udział w wydarzeniu wziął prezydent Andrzej Duda, który poruszył kwestie bezpieczeństwa w związku z rosyjską agresją na Ukrainę, w tym bezpieczeństwa żywnościowego i globalnych skutków gospodarczych wojny. 
Audio
  • W magazynie m.in. relacja z wizyty prezydenta Andrzeja Dudy na Bliskim Wschodzie, dobrym wyniku Polaków w wyborach samorządowych na Litwie i nowym portalu internetowym "Dziedzictwo za granicą. Baza poloników" [posłuchaj]
Marcin Przydacz: na szczycie ONZ będziemy promować polską żywność i walczyć z rosyjską dezinformacją
Marcin Przydacz: na szczycie ONZ będziemy promować polską żywność i walczyć z rosyjską dezinformacjąAleksiej Witwicki / Forum

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Katarze i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

O konieczności rozwoju sektora rolno-spożywczego z wykorzystaniem nowoczesnych technologii mówił prezydent Andrzej Duda, który wziął udział w V Konferencji ONZ. - Mój kraj jest przykładem sukcesu, jaki można osiągnąć, inwestując w rolnictwo i modernizując sektor rolno-spożywczy - powiedział prezydent Andrzej Duda w stolicy Kataru Dosze. Otworzył panel dotyczący rolnictwa i rozwoju terenów wiejskich w trakcie Forum Sektora Prywatnego.

Jak podkreślił w swoim wystąpieniu, Polska jest przykładem sukcesu, który można osiągnąć, inwestując w rolnictwo. Dodał, że członkostwo w Unii Europejskiej pozwoliło polskim rolnikom znacznie zwiększyć eksport żywności na cały świat. - Eksport produktów rolno-spożywczych stał się siłą napędową naszego rolnictwa. Przez ostatnie dwie dekady jego wartość wzrosła ponad siedmiokrotnie. W 2021 roku nasze towary trafiły do odbiorców w 198 krajach świata - wyliczał polski prezydent.

Jak dodał, inwestowanie w sektor rolno-spożywczy jest rękojmią gospodarczego rozwoju i zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego. Wskazał, że rolnictwo stanowi bardzo istotną i dochodową gałąź gospodarki. - Użycie nowoczesnych technologii w rolnictwie, w tym narzędzi sztucznej inteligencji, systemów nawigacji, obrazowania satelitarnego czy platform cyfrowych dla rolników, może zwiększyć poziom satysfakcjonujących dochodów ludności, przy minimalizowaniu szkód dla środowiska powodowanych przez nawozy sztuczne - przyznał Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że rosyjska agresja na Ukrainę ma charakter neokolonialny, a Rosja zamierza eksploatować Ukrainę m.in. gospodarczo. Podczas debaty generalnej na V Konferencji ONZ w sprawie państw najsłabiej rozwiniętych w Katarze prezydent mówił, że Rosjanie chcą podbijać i wyzyskiwać sąsiadów, co jest kontynuacją historycznego kolonializmu. Jak dodał, jego ofiarą w przeszłości padała też Polska: "Imperium porywa ludzi, w tym dzieci, i wysyła ich wgłąb Rosji. Ukraińcy szanują, że ponad 100 tysięcy dzieci zostało porwanych przez Rosjan. Tych, którzy nie poddadzą się jego woli - imperium zabija. Czy to nie brzmi znajomo? Czy takie rzeczy nie działy się w historii wielu z państwa krajów? Mówię o tym otwarcie, bo Polska w przeszłości była ofiarą brutalnej polityki, prowadzonej przez sąsiednie imperia." 

Informujemy też o wynikach wyborów samorządowych na Litwie i dobrym wyniku przedstawicieli mniejszości polskiej.

Litewska Partia Socjaldemokratyczna zdobyła ponad 17 procent głosów. Rządzący obecnie krajem konserwatyści ze Związku Ojczyzny-Litewskich Chrześcijańskich Demokratów uzyskali ponad 16 procent poparcia, a na trzecim miejscu znalazł się opozycyjny Litewski Związek Chłopów i Zielonych. Na ugrupowanie to głosowało ponad 9 procent wyborców.

Ponad pięć procent głosów zdobyła też Akcja Wyborcza Polaków na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzin. "Zdecydowanie wygrywamy wybory w rejonie solecznickim, gdzie mieszka 75 procent Polaków. W rejonie wileńskim zdobywamy około 50 procent głosów i to jest bardzo wielkie poparcie" - mówił dziennikarzom Waldemar Tomaszewski. przewodniczący Akcji Wyborczej.

Polskie ugrupowanie zdobyło 21 z 25 mandatów w rejonie solecznickim oraz 18 z 31 mandatów w rejonie wileńskim. W samym Wilnie Akcja wyborcza zajęła czwarte miejsce. W litewskiej stolicy w 51-osobowej radzie partia będzie miała siedmiu swoich przedstawicieli. W poprzednich wyborach samorządowych dysponowała w niej sześcioma mandatami. Również w rejonie trockim Akcja Wyborcza będzie znaczącą siłą. Zajęła tam drugie miejsce i będzie miała 6 spośród 25 mandatów.

Przyszłość miast i miasteczek, nowe wyzwania na poziomie lokalnym oraz pomoc Ukrainie. O dym dyskutowano podczas Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach. O tym również w naszym programie.

W audycji także relacja z Biegów "Tropem Wilczym", które odbyły się, w hołdzie żołnierzom wyklętym, w kraju i poza granicami, między innymi w Kanadzie. 

W biegu w ponad 350 miejscach w Polsce i za granicą wzięło udział ogółem około 100 tysięcy uczestników. Celem inicjatywy jest upamiętnienie bohaterów antykomunistycznego ruchu oporu w związku z obchodzonym 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W kartce z kalendarza przypominamy o 55 rocznicy Marca 1968 roku. 8 marca 1968 roku na Uniwersytecie Warszawskim odbył się wiec studentów, który pociągnął za sobą falę protestów w całym kraju. Był początkiem kryzysu politycznego, związanego z niezadowoleniem społeczeństwa oraz walką wewnątrz rządzącej PZPR.

Naszym gościem jest Dorota Janiszewska-Jakubiak, dyrektorka Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonica”, z która porozmawiamy o nowym portalu internetowym "Dziedzictwo za granicą. Baza poloników".

Niedawno obchodziliśmy 550. rocznicę urodzin wielkiego polskiego uczonego Mikołaja Kopernika. Z tej okazji poczty polska i watykańska wydały wspólny znaczek. Byliśmy na oficjalnej prezentacji znaczka w Nuncjaturze Apostolskiej.

W programie także audycja z cyklu "Wybitni Polacy II RP".

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.