Redakcja Polska

"Polska proponuje strategiczne partnerstwo z USA". Wizyta premiera Morawieckiego w Waszyngtonie

16.04.2023 09:52
Polska proponuje strategiczne partnerstwo na wszystkich możliwych poziomach ze Stanami Zjednoczonymi. To najlepsza droga dla Polski na kolejne lata – mówił  w Waszyngtonie premier Mateusz Morawiecki.
Audio
  • W magazynie m.in. o wizycie premiera Mateusza Morawieckiego w USA, expose szefa dyplomacji Zbigniewa Raua w Sejmie, 13 rocznicy katastrofy smoleńskiej [posłuchaj]
Waszyngton: Mateusz Morawiecki i Kamala Harris na konferencji prasowej po wspólnych rozmowach
Waszyngton: Mateusz Morawiecki i Kamala Harris na konferencji prasowej po wspólnych rozmowachPAP/EPA/Cheriss May / POOL

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o wizycie w Stanach Zjednoczonych premiera Mateusza Morawieckiego i rozmowach m.in. z wiceprezydent Kamalą Harris.

Premier podczas briefingu po spotkaniu z wiceprezydent USA Kamalą Harris podkreślał, że bliskie relacje Polski i USA to "najlepsza szczepionka na rosyjski imperializm". - I bardzo się cieszę, że tak samo rozumiemy to w Warszawie, jak tutaj w Waszyngtonie. Biały Dom i pani wiceprezydent bardzo dokładnie rozumie potężne ryzyka wiążące się z rosyjską inwazją - powiedział Morawiecki.

Dodał, że oprócz tej kwestii wśród tematów rozmów z Harris omawiali sprawy związane z obecnością amerykańskiego biznesu i amerykańskiej energetyki oraz amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. "Dawno nie było takiego roku jak ten ostatni rok, kiedy zbliżenie Polski z USA było tak intensywne, kiedy doszło do tego, że rozpoczęliśmy wiele nowych, zasadniczo kluczowych dla nas projektów.

Jednym z omawianych projektów – jak zaznaczył – był projekt energetyki jądrowej. Podkreślił, że tutaj obecność amerykańskich inwestorów jest szczególnie intensywna i szczególnie istotna. 

Premier podkreślił, że jego zdaniem "jest rzeczą jasną, że nie tylko obecność żołnierzy amerykańskich, baz amerykańskich na terytorium Polski, ale również ogromna obecność amerykańskiego biznesu jest elementem naszego bezpieczeństwa".

Relacjonujemy też wystąpienie ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua w Sejmie. Szef dyplomacji przedstawił w expose, najważniejsze zadania polskiej dyplomacji na ten rok. 

Polska będzie popierała propozycję wypowiedzenia przez NATO umowy o wzajemnych relacjach z Rosją z 1997 roku - zapowiedział minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Szef polskiej dyplomacji wygłasza w Sejmie expose, w którym przedstawia zadania na ten rok. Słuchają go prezydent Andrzej Duda, posłowie oraz ambasadorowie z krajów, z którymi polska utrzymuje stosunki dyplomatyczne. W wystąpieniu Zbigniew Rau mówił między innymi o relacjach Polski z NATO, Unią Europejską i Ukrainą.

Przemawiając w Sejmie, szef polskiej dyplomacji wiele miejsca poświęcił wojnie na Ukrainie i kwestiom bezpieczeństwa. Podkreślił, że to przełomowy moment w historii Europy i od wyniku tej wojny zależy przyszły kształt polityki międzynarodowej. Powiedział, że podstawowym imperatywem naszej polityki jest trwanie i przetrwanie Polski i jej rozwój. Jak stwierdził, nasz kraj musi aktywnie kształtować taki system bezpieczeństwa międzynarodowego, gdzie napaść zbrojna jednego państwa na drugie będzie coraz mniej prawdopodobna. Wskazywał również, że Polska ma antyimperialną tradycję i dąży do demokratyzacji polityki międzynarodowej. Minister podkreślił, że te tradycje łączą narody Europy Środkowej. - Dlatego uważamy się za epicentrum ważnych, współczesnych wartości, które bronią Europy przed tendencjami hegemonistycznymi - mówił. Dodał, że Polska nie będzie akceptować dzielenia państw na takie, które mają prawo do swobodnego podejmowania decyzji o swojej przyszłości i takie, które są tego pozbawione.

Mówiąc o członkostwie Polski w NATO, minister spraw zagranicznych podkreślał, że nasz kraj Polska jest wiarygodnym partnerem Sojuszu. Podkreślał, że od ponad 70 lat pakt ten jest najbardziej efektywnym instrumentem obrony pokoju w Europie. Przypomniał, że Polska przeforsowała zmianę strategii NATO, która wyklucza teraz czasowe oddanie przeciwnikowi terytorium. Dodał, że przed lipcowym szczytem NATO w Wilnie chcemy zatwierdzić nowy model sił Sojuszu, który zapewni zdolność do obrony terytorium NATO od pierwszego dnia agresji.

31. Bazę Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu odwiedził wicepremier i szef MON. Mariusz Błaszczak obserwował kolejną serię ćwiczeń polskich pilotach na samolotach F-35, które zakończyły cykl szkolenia specjalistycznego. Szczegóły w naszym programie.

10 kwietnia obchodziliśmy 13 rocznicę katastrofy smoleńskiej. - 13 lat minęło od tamtego 10 kwietnia. Jest naszym zwyczajem, że spotykamy się o poranku w Katedrze Wawelskiej, by oddać hołd, wspomnieć panią prezydentową, pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jak i wszystkich, którzy zginęli pod Smoleńskiem - powiedział  prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda w 13. rocznicę katastrofy smoleńskiej przybył na Wawel, by oddać hołd spoczywającej w krypcie katedry parze prezydenckiej: Lechowi i Marii Kaczyńskim.

10 kwietnia przypada 13. rocznica katastrofy smoleńskiej. Tego dnia w 2010 r., w katastrofie samolotu Tu-154M w Smoleńsku zginęło 96 osób, wśród nich: prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz inne osobistości. Polska delegacja udawała się na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

W kartce z kalendarza przypominamy o 83 rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Funkcjonariusze NKWD zamordowali kwietniu i maju 1940 r. blisko 22 tys. Polaków. Było wśród nich 14 500 tysięcy jeńców wojennych, oficerów i policjantów, z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Wśród zabitych byli oficerowie Wojska Polskiego - wybitni dowódcy i stratedzy, policjanci, urzędnicy, uczeni, profesorowie wyższych uczelni, artyści, pisarze, lekarze, nauczyciele i prawnicy.

Naszym gościem jest Kamil Sokołowski, główny ekonomista Pracodawców RP, z którym rozmawiamy o polskim ryku pracy i obecności na nim pracowników z Ukrainy.

W magazynie również kolejna audycja z cyklu "Z językiem polskim w świat".

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.