Redakcja Polska

Prezydent Andrzej Duda w Ułan Bator. Sektor wydobywczy priorytetowy w relacjach Polski i Mongolii

29.04.2023 20:00
Polska i Mongolia mogą bliżej współpracować w ramach sektora wydobywczego. Jak powiedział przebywający z wizytą w Ułan Bator prezydent Andrzej Duda, ten obszar ma dla obu państw priorytetowy charakter.
Rozpoczęło się spotkanie prezydentów Polski i Mongolii
Rozpoczęło się spotkanie prezydentów Polski i Mongoliitwitter/@prezydentpl

W magazynie "Widziane z  Polski" mówimy o trzydniowej oficjalnej wizycie prezydenta Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser Dudy w Mongolii. Rozmowy polskiego prezydenta z władzami kraju dotyczyły przede wszystkim współpracy gospodarczej oraz tematyki globalnego bezpieczeństwa.

W stolicy Mongolii prezydent wziął udział w otwarciu Forum Biznesu z udziałem kilkudziesięciu polskich przedsiębiorców, nie tylko z branży wydobywczej, ale też między innymi spożywczej i budowlanej. Andrzej Duda zaznaczył, że nasz kraj jest w czołówce unijnych eksporterów do Mongolii, obroty handlowe przekroczyły 90 milionów dolarów i ma dodatnie saldo w relacjach handlowych z tym krajem.

- Cieszę się, że władze Mongolii są otwarte na dialog polityczny i współpracę gospodarczą z Polską, zwłaszcza w priorytetowych dla obu stron dziedzinach: poszukiwaniu i eksploatacji metali, w szczególności miedzi, zasobów energetycznych oraz ochronie środowiska (...) Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jakie perspektywy rysują się przed sektorem wydobywczym Mongolii - kraju dużej różnorodności i bogactwa złóż mineralnych. Jednocześnie, uznając fakt, że Polska nie jest samowystarczalna surowcowo, nasze interesy w tym sektorze wydają się być komplementarne a synergie możliwe do osiągnięcia - podkreślał Andrzej Duda.

Zacieśnieniu współpracy gospodarczej ma służyć uruchomienie w ubiegłym roku Konsulatu Honorowego RP w Erdenet, ważnym ośrodku przemysłu wydobywczego. Ponadto dziś Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy zawarł umowę z Państwową Służbą Geologiczną Mongolii w dziedzinie poszukiwań surowców krytycznych.

Relacjonujemy też przebieg polsko-estońskich konsultacji na poziomie szefów rządów. Wśród tematów, jakie omówili premierzy Mateusz Morawiecki i Kaja Kallas były kwestie bezpieczeństwa w regionie oraz dalsze rozwijanie relacji dwustronnych. 

- Polska i Estonia leżą zbyt blisko Rosji, by pozwolić sobie na neutralność, dlatego zabiegamy o wzmocnienie gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy i razem zabiegaliśmy, by jak najszybciej Finlandia i Szwecja przystąpiły do NATO - mówił premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z premier Estonii Kają Kallas.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że podczas rozmowy z szefową estońskiego rządu Kają Kallas podejmował tematy związane z wojną na Ukrainie, NATO i UE. - Cieszę się, że mamy w Estonii takiego przyjaciela - kraj, który identycznie myśli o wszystkich sprawach – podkreślił.

- W trudnych czasach społeczeństwa potrzebują sprawdzonych przywódców. Pani premier Kaja Kallas niedawno wygrała wybory i cieszę się, że możemy kontynuować nasze wspólne starania. Chciałbym podkreślić, jak ogromny wysiłek Estonia wykonuje w odniesieniu do agresji Rosji na Ukrainie, który jest dostrzegany na całym świecie – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Swoją pierwszą wizytę w Polsce złożył w ubiegłym tygodniu prezydent Izraela Izaak Herzog, który razem z prezydentem Andrzejem Dudą i niemieckim przywódcą Frankiem Walterem-Steinmeierem wziął udział w uroczystościach 80. rocznicy powstania w Getcie Warszawskim. Zarówno polskie jak i izraelskie władze liczą, że wizyta będzie częścią nowego otwarcia w relacjach obu krajów. Szansa na postęp pojawiła się, gdy w marcu podpisano kompleksową umowę o wzajemnej wymianie młodzieży. Czy wizyta prezydenta Herzoga przyniesie ocieplenie? O tym Wojciech Cegielski rozmawiał z ambasadorem Izraela Jakovem Livne.

Mówimy również o obchodzonym 2 maja Dniu Flagi oraz Dniu Polonii i Polaków za granicą. 

Bezpłatne zwiedzanie zabytkowych obiektów, pokazy kawaleryjskie i parady orkiestr, a także wydarzenia kulturalne - to atrakcje przygotowane przez Łazienki Królewskie na majówkę dla warszawiaków i przyjezdnych. Wydarzenia 2 maja będą się odbywać pod hasłem Świętujmy razem Dzień Flagi! Ich współorganizatorami jest Polska Opera Królewska oraz Biuro "Niepodległa", które wspólnie z Muzeum zapraszają na Operowy Piknik z Niepodległą.

Zachęcamy też do udziału w I Światowym Kongresie Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą. Odbędzie się on od 5 do 9 lipca tego roku w Warszawie. Organizatorem wydarzenia jest Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego. Kongres ma pomoc w integracji oświatowego środowiska polonijnego.

Jednemu z najpiękniejszych orderów z okresu 20-lecia międzywojennego została poświęcona wystawa czasowa pod tytułem „Polonia Restituta. Symbol odrodzenia” w Pałacu Myślewickim w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. O genezie jednego z najwyższych odznaczeń państwowych opowiada kurator wystawy Paweł Mełgieś.

W kartce z kalendarza przypominamy, że 80 lat temu, z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau uciekł rotmistrz Witold Pilecki, autor pierwszych na świecie doniesień o Holokauście, tak zwanych Raportów Pileckiego, ujawniających niemieckie zbrodnie. 

Więźniem Auschwitz rotmistrz Pilecki został dobrowolnie w 1940 roku, dając się aresztować Niemcom w łapance. Wykonał w ten sposób rozkaz infiltracji - zorganizowania w obozie struktur ruchu oporu i prowadzenia działalności wywiadowczej. Miał numer 4859. Zbierał informacje między innymi o zagładzie Żydów. Z Auschwitz wydostał się dzięki brawurowej ucieczce po niemal trzech latach.

W magazynie również kolejna audycja z cyklu "Z językiem polskim w świat".

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.