Redakcja Polska

Kraje UE przeznaczą miliard euro na wspólne zakupy amunicji dla Ukrainy

06.05.2023 12:00
Chodzi o pociski kalibru 155 mm, które są Ukrainie niezbędne do odparcia ataków rosyjskiego najeźdźcy. Możliwe też będzie sfinansowanie - na życzenie Kijowa - pocisków rakietowych. Szef unijnej dyplomacji napisał w oświadczeniu, że to kolejny ważny krok na drodze dostarczania Ukrainie większej liczby pocisków. 
Audio
  • W magazynie m.in. o zgodzie w Unii Europejskiej na wspólne zakupy amunicji dla Ukrainy, rozmowa z ministrem Janem Dziedziczakiem, pełnomocnikiem rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą oraz historia Kongresu Polonii Kanadyjskiej, który obchodzi 90-lecie istnienia [posłuchaj]
W Brukseli nadal toczą się negocjacje ws. finansowego wsparcia Ukrainy.
W Brukseli nadal toczą się negocjacje ws. finansowego wsparcia Ukrainy.Alexandros Michailidis/Shutterstock

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o zgodzie w Unii Europejskiej na wspólne zakupy amunicji dla Ukrainy. Poinformowała o tym Szwecja, kierująca w tym półroczu pracami Wspólnoty. Przez długi czas porozumienie w tej sprawie blokowała Francja.

Unijne kraje ostatecznie zatwierdziły miliard euro na wspólne zamówienia i zakupy amunicji dla Ukrainy. Chodzi o pociski kalibru 155 mm, które są Ukrainie niezbędne do odparcia ataków rosyjskiego najeźdźcy. Możliwe też będzie sfinansowanie - na życzenie Kijowa - pocisków rakietowych. Szef unijnej dyplomacji napisał w oświadczeniu, że to kolejny ważny krok na drodze dostarczania Ukrainie większej liczby pocisków. „Siły Zbrojne Ukrainy potrzebują znacznych ilości amunicji do obrony narodu ukraińskiego i swojego terytorium” - podkreślił Josep Borrell, szef unijnej dyplomacji.  

Pieniądze będą pochodzić z Europejskiego Funduszu Pokojowego, z którego od ponad roku dozbrajana jest Ukraina. Wraz z dzisiejszą decyzją Fundusz wynosi teraz 5 miliardów 600 milionów euro. Umowy w ramach wspólnych zamówień i zakupów amunicji muszą być zawarte przed końcem września, by otrzymać dofinansowanie z Funduszu na realizację. Nacisk jest na zamówienia składane w europejskich firmach, lub w Norwegii, które produkują amunicję i rakiety.

Z Juliuszem Sabakiem z portalu Defence24, rozmawiamy również o transporterach "Rosomak" dla Ukrainy, których przekazanie zadeklarowała Polska.

W ubiegłym tygodniu oficjalnie otwarto lotnisko Warszawa-Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 Roku. Kosztujący 800 milionów złotych port lotniczy jest obecnie najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce. Rozmawiamy na ten temat ze Stanisławem Wojterą, prezesem spółki Polskie Porty Lotnicze.

O sytuacji Polonii w różnych częściach świata rozmawiamy z ministrem Janem Dziedziczakiem, pełnomocnikiem rządu ds. Polonii i Polaków za granicą.

W Wilnie odbyły się uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Uroczystości z udziałem ambasadora Polski Konstantego Radziwiłła miały miejsce tradycyjnie przy Mauzoleum Matki i Serca Syna na cmentarzu na Rossie. Na miejscu był też nasz wileński korespondent Kamil Zalewski.

Przenosimy się również do Kanady, aby przypomnieć historię Kongresu Polonii Kanadyjskiej, który obchodzi 90-lecie istnienia. 

Kongres Polonii Kanadyjskiej to obecna nazwa organizacji zarejestrowanej w lutym 1933 roku jako Federation of Polish Societies of Canada (Federacja Polskich Stowarzyszeń w Kanadzie). W ramach KPK działają okręgi, których jest obecnie czternaście. W całej Kanadzie ponad 1 mln mieszkańców ma polskie pochodzenie, a ponad połowa z nich mieszka w prowincji Ontario.

Tę część naszego programu przygotowała Krystyna Piotrowska z Radia Polonia Toronto.

Naszym gościem jest Artur Szklener, dyrektor Instytutu Chopina, z którym rozmawiamy o działalności Muzeum Fryderyka Chopina.

W programie także audycja z cyklu "Z językiem polskim w świat".

Na magazyn "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.