Polskie Radio
Section05
port lotniczy

Ambitne plany inwestycyjne lotniska w Katowicach. Nowy terminal, parkingi, dworzec autobusowy

Lotnisko Katowice zamierza do 2028 r. zbudować, kosztem ok. 950 mln zł, nowy terminal pasażerski o powierzchni 49 tys. m2, zwiększając łączną powierzchnię do 81 tys. m2 i przepustowość do 8 mln pasażerów - poinformowały władze portu. Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze, które zarządza katowickim lotniskiem, zaprezentowało program inwestycyjny Katowice Airport na lata 2024-28 o wartości 1,542 mld zł.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Katowice inwestycje infrastruktura lotnictwo

W CPK rusza audyt. Pierwsze wnioski poznamy pod koniec kwartału

Co stanie się z projektem Centralnego Portu Komunikacyjnego, będzie wiadomo po audycie. - Pierwsze wnioski z niego poznamy pod koniec tego kwartału - powiedział pełnomocnik rządu ds. CPK Maciej Lasek. - Zaczynamy audyt i na jego podstawie będziemy przedstawiać rekomendacje dla Rady Ministrów, jeśli chodzi o projekt CPK albo poszczególnych jego elementów - dodał.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura inwestycje centralny port komunikacyjny audyt kolej

Lotnisko Chopina w Warszawie. Wyniki w 2023 roku lepsze od prognoz

Lotnisko Chopina w Warszawie odprawiło w 2023 roku odprawiło blisko 18,5 mln pasażerów. Port zamknął zeszły rok wynikiem, który znacznie przewyższył prognozy. W sierpniu stołeczny port zanotował najwyższą w historii liczbę odprawionych podróżnych w ciągu doby - 67.968 osób. Rekordowy okazał się również tonaż obsłużonego cargo.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Lotnisko Chopina Strefa Schengen transport podróże infrastruktura

Mniej zatorów na polskim niebie. Raport AirHelp: Polska wśród europejskich liderów punktualności

W minionym roku podróżowało nam się z Polski lepiej niż jeszcze rok wcześniej. Świadczy o tym niższy odsetek połączeń, które zostały zakłócone. Najwięcej utrudnień przyniósł podróżującym świąteczny grudzień - był to okres o największym udziale opóźnionych lub nawet anulowanych wylotów. Po 2023 r. Polska plasuje się wśród europejskich liderów punktualności - u nas odsetek zakłóconych połączeń lotniczych jest jednym z najniższych na tle innych krajów Europy. Takie są wnioski z raportu międzynarodowej firmy zajmującej się ochroną praw pasażerów - AirHelp.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura lotnictwo LOT

Nowa infrastruktura paliwowa dla katowickiego lotniska. Pyrzowice ruszają z ogromną inwestycją

Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze, które zarządza portem lotniczym Katowice, zamierza ogłosić przetarg na budowę nowego węzła towarowo-paliwowego z bocznicą kolejową o podwójnym, cywilno-wojskowym zastosowaniu. Będzie to możliwe dzięki odbudowaniu przez spółkę PKP Polskie Linie Kolejowe linii nr 182 Tarnowskie Góry - Zawiercie. Od niedzieli jeżdżą nią pociągi Kolei Śląskich relacji Tarnowskie Góry - Częstochowa, zapewniając dojazd koleją m.in. do lotniska Katowice.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura inwestycje Katowice

CPK. Pełnomocnik rządu podsumował dotychczasowe prace przy projekcie

Jest projekt terminala pasażerskiego i dworca kolejowego. Projekt budowlany ma być gotowy w pierwszym kwartale 2024 roku. Wykupiono część nieruchomości, jest decyzja środowiskowa. Nie ma natomiast decyzji lokalizacyjnej i pozwolenia na budowę. Tuż przed zmianami politycznymi pełnomocnik rządu do spraw budowy CPK Marcin Horała podsumował dotychczasowe działania dotyczące budowy nowego portu lotniczego i sieci kolejowej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA centralny port komunikacyjny infrastruktura kolej POLSKA