Polskie Radio
Section05
port lotniczy

"Modlin może przyjąć znaczną część ruchu z lotniska Chopina"

Lotnisko Modlin planuje inwestycje w zwiększenie przepustowości do 7-8 mln pasażerów i remont drogi kołowania. Łączne koszty to 60 mln zł. Na razie nie wiadomo, jak je sfinansuje. Z kolei Lotnisko Chopina położone jest blisko centrum miasta, co ogranicza jego możliwości rozbudowy. To jeden z argumentów za budową Centralnego Portu Komunikacyjnego, który ma powstać w gminie Baranów, około 40 km od Warszawy. O sytuacji lotnisk regionalnych mówił w Polskim Radiu 24 Leszek Chorzewski, pełniący obowiązki prezesa Lotniska Modlin.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 centralny port komunikacyjny lotnictwo transport lotnisko w Modlinie port lotniczy Baranów

Centralny Port Komunikacyjny a lotniska regionalne

„Otwarcie Centralnego Portu Komunikacyjnego jest równoznaczne z zamknięciem portu lotniczego im. Chopina na Okęciu dla takiego ruchu, jaki jest obecnie” - zapowiedział pełnomocnik rządu ds. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. O tym, jakie znaczenie dla portów regionalnych będzie miała budowa CPK, mówił w Polskim Radiu 24 prezes Lotniska Warszawa-Modlin Leszek Chorzewski.
Zobacz więcej na temat:  lotnisko w Modlinie centralny port komunikacyjny port lotniczy Warszawa Modlin Łódź Radom

Czy warto budować Centralny Port Lotniczy?

Jeszcze w tym roku rząd ma podjąć decyzję w sprawie budowy Centralnego Portu Lotniczego.  Lotnisko miałoby obsługiwać 50 milionów pasażerów rocznie i być jednym z głównych miejsc przesiadkowych w naszej części Europy. O znaczeniu CPL mówił Mariusz Wiatrowski ze Związku Regionalnych Portów Lotniczych; prezes Portu Lotniczego Poznań-Ławica.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 lotnictwo LOT samoloty lotnisko w Modlinie port lotniczy

Dyskusje wokół powstania Centralnego portu lotniczego w Polsce

Centralny port lotniczy (CPL) miałby być ulokowany w środkowej Polsce, prawdopodobnie między Łodzią a Warszawą. Wśród opinii, także biznesowych, nie brakuje takich, że obiekt ten jest Polsce bardzo potrzebny i konieczny jeśli ma się u nas rozwijać transport lotniczy. Jego budowa oznaczałaby jednak duże koszty i koniec kilku innych polskich lotnisk. O sprawie mówił w Polskim Radiu 24 Leszek Chorzewski (Lotnisko w Modlinie).
Zobacz więcej na temat:  inwestycje LOT lotnictwo lotnisko w Modlinie port lotniczy Warszawa

Wraca spór o Centralny Port Lotniczy

Do 2020 roku LOT planuje podwoić liczbę przewożonych pasażerów do ponad 10 mln. Flota ma do tego czasu urosnąć z 45 do około 70 samolotów. Dlatego szef narodowego przewoźnika, postuluje przyspieszenie prac nad budową Centralnego Portu Lotniczego. Przeciwne są władze lotniska Chopina, które twierdzą, że budowa CPL oznacza bankructwo i zamknięcie głównego warszawskiego lotniska. O sporze mówił gość Polskiego Radia 24 Marcel Klinowski (ekspert ds. infrastruktury, Fundacja Projektów Obywatelskich).
Zobacz więcej na temat:  lotnictwo port lotniczy GOSPODARKA