Polskie Radio
Section05
port lotniczy

Rekordowy rok dla PLL LOT. "Przewieźliśmy już siedem milionów pasażerów"

Do końca sierpnia Polskie Linie Lotnicze LOT przewiozły siedem milionów pasażerów  - poinformował prezes Michał Fijoł, który wziął udział w Kongresie Rynku Lotniczego, organizowanego przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR. Dodał, że do końca roku narodowy przewoźnik chce obsłużyć około 10 mln pasażerów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA LOT Lotnisko Chopina port lotniczy logistyka transport turystyka POLSKA infrastruktura

Lotnisko Chopina w Warszawie: rekordowy lipiec w historii stołecznego portu

Lotnisko Chopina w Warszawie w lipcu odprawiło ponad 1,9 mln podróżnych. To wzrost o 0,5 proc. w stosunku do tego samego miesiąca w najlepszym w historii lotniska, przedpandemicznym 2019 roku. Tym samym jest to rekordowy lipiec w dziejach stołecznego portu. Lotnisko w sezonie wakacyjnym dziennie odprawia średnio 63 tys. osób, a jego przepustowość dochodzi do maksimum.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura lotnictwo port lotniczy Lotnisko Chopina

Spółka CPK na finansowym plusie. Ważne decyzje w ciągu kilku tygodni

Ponad 800 hektarów wykupionych gruntów, przelewy dla właścicieli terenów i zaawansowane projekty. Spółka odpowiedzialna za budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego przedstawiła stan zaawansowania prac. Z informacji wynika, że decyzja środowiskowa zostanie wydana w ciągu kilku tygodni. W podobnym czasie nastąpi wybór inwestora strategicznego. CPK poinformowała też o finansach spółki.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA centralny port komunikacyjny wyniki finansowe port lotniczy POLSKA infrastruktura

CPK ujawnia szczegóły Master Planu. Jak będzie rosnąć najnowocześniejsze lotnisko w Europie?

Spółka Centralny Port Komunikacyjny opublikowała szczegóły Master Planu, czyli kluczowego dokumentu określającego długoterminową koncepcję rozwoju lotniska. Opracowanie zawiera wytyczne dla projektantów i wykonawców oraz jest kopalnią wiedzy o założeniach i planach rozbudowy węzła, który zintegruje ruch lotniczy, kolejowy i drogowy.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura centralny port komunikacyjny inwestycje port lotniczy

Kraje UE przeznaczą miliard euro na wspólne zakupy amunicji dla Ukrainy

Chodzi o pociski kalibru 155 mm, które są Ukrainie niezbędne do odparcia ataków rosyjskiego najeźdźcy. Możliwe też będzie sfinansowanie - na życzenie Kijowa - pocisków rakietowych. Szef unijnej dyplomacji napisał w oświadczeniu, że to kolejny ważny krok na drodze dostarczania Ukrainie większej liczby pocisków. 
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Kanada wojna na Ukrainie Polonia konstytucja 3 maja Fryderyk Chopin Radom port lotniczy

Lotniska regionalne mają szanse na dodatkowe dotacje. Resort funduszy przygotował stosowne rozporządzenie

Wspieranie rozwoju regionalnych portów lotniczych wchodzących w skład transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T) przewidziano w projekcie rozporządzenia, który ukazał się w piątek na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Pomoc w formie dotacji ma być udzielana bez konieczności notyfikacji w KE.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA port lotniczy dofinansowanie samorząd Ministerstwo Rozwoju infrastruktura

Samochodem, pociągiem, shuttle busem. Sprawdzamy, jak dojechać na lotnisko Warszawa-Radom

W czwartek został oficjalnie otwarty port lotniczy Warszawa-Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 roku. Pierwszy rejsowy samolot wyląduje na radomskim lotnisku wieczorem. Przedstawiciele portu deklarują, że do końca września powinien on obsłużyć ok. 250 tys. pasażerów. Sprawdzamy, jak dojechać na nowe lotnisko. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Radom Mazowsze samoloty lotnictwo port lotniczy regiony transport LOT mazowieckie

Lotnisko Warszawa-Radom oficjalnie otwarte. Ta inwestycja ma duże znaczenie dla Mazowsza

W czwartek przed południem oficjalnie zainaugurowano działalność lotniska Warszawa-Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 Roku. Wieczorem wyląduje tam pierwszy samolot pasażerski; będzie to lot z Paryża. Następnego dnia samolot LOT-u zabierze pasażerów do stolicy Francji.
Zobacz więcej na temat:  lotnictwo LOT GOSPODARKA Radom transport port lotniczy infrastruktura samolot samoloty regiony mazowieckie

"Ma ogromny sens gospodarczy". Premier o znaczeniu otwarcia portu lotniczego w Radomiu

- Dziękuję tym wszystkim, którzy zadecydowali, aby port Warszawa-Radom nosił tak wspaniałe imię - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości otwarcia lotniska Warszawa-Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 r. Podkreślił znaczenie nowego lotniska dla gospodarczego rozwoju regionu.
Zobacz więcej na temat:  port lotniczy Radom LOT lotnictwo transport infrastruktura POLSKA Mateusz Morawiecki GOSPODARKA