Redakcja Polska

Prezydent Andrzej Duda w Londynie: wspieranie Ukrainy absolutnie nie traci sensu

27.05.2023 21:06
Odbudowa Ukrainy po zakończeniu wojny oraz kwestie dotyczące przyciągania inwestorów do Polski. To najważniejsze zagadnienia, jakie poruszył w Londynie prezydent Andrzej Duda. Odbył m.in. rozmowy ekonomiczne z liderami świata biznesu i polityki.
Audio
  • W magazynie m.in. o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Londynie, szczycie G7 w Hiroszimie, 75 rocznicy śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego [posłuchaj]
Prezydent Andrzej Duda w Londynie
Prezydent Andrzej Duda w Londynie Marcin Obara/PAP

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Londynie i spotkaniach przedstawicielami świata polityki i biznesu oraz Polonią.

- Podczas "The Wall Street Journal’s CEO Council Summit" w Londynie zapraszałem do inwestowania w Polsce, mówiłem też o naszym udziale w odbudowie Ukrainy - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda. Jak mówił, świat "nie może dać się zmęczyć Rosji, nie może się znużyć, musi pomagać, wspierać", bo "to wsparcie absolutnie nie traci sensu".

Podczas rozmowy z dziennikarzami Andrzej Duda podkreślił, że w spotkaniach uczestniczyło wielu przedstawicieli polskiego biznesu, ale także firm z całego świata. - Dyskutowaliśmy o sytuacji, o interesach, o szansach inwestycyjnych - relacjonował prezydent. Podkreślił, że podczas rozmowy z przedstawicielami "Wall Street Journal" przedstawił m.in. jak wygląda polskie wsparcie dla Ukrainy i nasza polityka wobec tego kraju.  

Relacjonując spotkania w Londynie, prezydent zauważył, że mniej było w nich "czystej polityki", a więcej "wytłumaczenia przedstawicielom różnych środowisk, (...) jak rzeczywiście wygląda sytuacja z naszego punktu widzenia, ja my ją obserwujemy, jakiego rozwoju zdarzeń my się spodziewamy, a przede wszystkim - jaki, naszym zdaniem, powinien być koniec wojny". W jego opinii "to jest kwestia niezwykle istotna".

Prezydent podkreślił, że Ukrainie jest cały czas potrzebne stałe wsparcie i silne zaangażowanie wspólnoty międzynarodowej, która "nie może dać się zmęczyć Rosji, nie może się znużyć, musi pomagać, wspierać". Zaznaczył też, że "to wsparcie absolutnie nie traci sensu". - Wręcz przeciwnie. Powiedziałem przed momentem bardzo mocno, że bez tego wsparcia Ukraina się po prostu nie obroni- oświadczył.

Andrzej Duda relacjonował, że mówił również o rozwoju naszego kraju i inwestycjach, które realizujemy w Polsce. - Zapraszałem do inwestycji w Polsce. Mówiłem także o naszym udziale w odbudowie Ukrainy, naszych firm, o tym, że dzięki całemu szeregowi czynników mamy tu taką swoiście preferującą nas sytuację - wskazywał.

Relacjonujemy  również szczyt G7 czyli rozmowy przedstawicieli najbogatszych państw świata w Hiroszimie, z udziałem prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Przywódcy państw G7 uzgodnili na szczycie w Hiroszimie rozszerzenie sankcji wobec Rosji, mają one objąć wszelkie urządzenia techniczne, które Rosjanie wykorzystują do celów wojskowych.

Przywódcy państw G7 stwierdzili we wspólnym oświadczeniu, że obowiązujące wobec Rosji sankcje przeciwko Rosji zostaną rozszerzone, a wszelki eksport, który mógłby pomóc jej w trwającej od lutego 2022 roku wojnie, zostanie ograniczony we wszystkich krajach należących do najbogatszej siódemki.

"Obejmuje to eksport maszyn przemysłowych, narzędzi i innych zaawansowanych produktów, które Rosja wykorzystuje do odbudowy swojej machiny wojennej" - głosi wspólne oświadczenie uczestników szczytu G7.

Mówimy też o podpisaniu umowy między przedstawicielami polskiego rządu, Polskich Elektrowni Jądrowych oraz firmami Westinghouse i Bechtel. Ta ostatnia będzie wykonawcą elektrowni jądrowej w Polsce. Dokument podpisano w siedzibie Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podkreślając znaczenie podpisanej umowy, powiedziała, że projekt budowy elektrowni jądrowej wchodzi w nowy etap dzięki zaangażowaniu firmy Bechtel, która jest światowym gigantem w zakresie energetyki jądrowej.

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski zapowiedział powstanie w Polsce przemysłu wykorzystującego energię jądrową na potrzeby cywilne. Podkreślił, że w tym celu amerykański departament energii w porozumieniu z ministerstwem klimatu utworzą w Warszawie centrum szkoleniowe w zakresie energii jądrowej.

Do Lizbony na Światowe Dni Młodzieży pojedzie 25 tysięcy młodych Polaków - wynika z danych Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży. Jego dyrektor ksiądz Tomasz Koprianiuk powiedział, że w polskim i portugalskim systemie rejestracji zapisało się już 17 tysięcy Polaków, ale jak wynika z danych polskiej ambasady w Lizbonie oraz tamtejszej Izby Turystycznej 7-8 tysięcy osób, pojedzie na własną rękę bez rejestracji.

O tym, jak będą wyglądały Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie i jaki będzie w nich udział Polaków z księdzem Tomaszem Koprianiukiem rozmawia Katarzyna Ingram.

W kartce z kalendarza przypominamy o 75 rocznicy zamordowania rotmistrza Witolda Pileckiego. Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przy Ścianie Śmierci na terenie dawnego Aresztu Śledczego Warszawa-Mokotów, gdzie zamordowany przez komunistów został rotmistrz Witold Pilecki. - Był jednym z największych bohaterów czasów II wojny światowej - powiedział Andrzej Duda w 75. rocznicę śmierci rotmistrza.

Przypominając życiorys rotmistrza, prezydent Andrzej Duda podkreślił, że rotmistrz Witold Pilecki walczył o wolną Polskę do samego końca. - Mimo, że mógł po II wojnie światowej pozostać na Zachodzie, gdzie dołączył do 2. Korpusu po opuszczeniu obozu jenieckiego po Powstnaniu Warszwskim i ocalić życie, to zdecydował się wrócić do kraju po wojnie - wskazał.

- Wrócił do tej Polski, którą do samego końca chciał oswobodzić, wyzwolić i ostatecznie tu właśnie, dokładnie 75 lat temu, 25 maja 1948 roku, został rozstrzelany przez komunistów w wyniku zbrodni sądowej - powiedział Andrzej Duda.

Naszym gościem jest Aleksandra Ziółkowska-Boehm, znana polska pisarka i dokumentalistka mieszkająca w Stanów Zjednoczonych.

W programie także kolejna część audycji z cyklu "Z językiem polskim w świat".

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.