Redakcja Polska

"Polska jest najważniejszym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych". Spotkanie szefa MON z sekretarzem obrony USA

25.11.2023 18:03
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak spotkał się z sekretarzem obrony Stanów Zjednoczonych Lloydem Austinem. - Polska jest najważniejszym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych na wschodniej flance NATO. Ważne jest by, za obronność odpowiadały państwa narodowe, a nie jakaś wyimaginowana armia europejska - podkreślił szef MON Mariusz Błaszczak po spotkaniu.
Audio
  • W magazynie m.in o szczycie Grupy Wyszehradzkiej w Pradze, o tym, że Parlament Europejski dał zielone światło dla procesu reformy unijnych oraz że Intel, gigant technologiczny z Doliny Krzemowej zainwestuje blisko 20 mld zł w fabrykę mikroprocesorów pod Wrocławiem [posłuchaj]
Mariusz Błaszczak i Lloyd Austin
Mariusz Błaszczak i Lloyd AustinŹródło fot.: X (twitter) / MON

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o szczycie Grupy Wyszehradzkiej w Pradze. Sytuacja na Ukrainie i Bliskich Wschodzie, proponowane zmiany w Unii Europejskiej, budowa nowych połączeń w naszej części Europy - między innymi o tych tematach rozmawiali prezydenci Polski, Węgier, Czech i Słowacji.

Informujemy też, że Parlament Europejski dał zielone światło dla procesu reformy unijnych traktatów. Decyzja Europarlamentu stanowi pierwszy krok na drodze do zmiany traktatów, którą na końcu musiałoby poprzeć osobno każde państwo Wspólnoty.

Mariusz Błaszczak, szef polskiego resortu obrony narodowej spotkał się pod Rzeszowem z sekretarzem obrony Stanów Zjednoczonych Lloydem Austinem

- Przed chwilą miałem sposobność rozmawiać z sekretarzem obrony Stanów Zjednoczonych Lloydem Austinem. W drodze powrotnej z Kijowa rozmawialiśmy na temat współpracy polsko-amerykańskiej w kontekście wojny na Ukrainie, w kontekście ataku rosyjskiego na Ukrainę" - powiedział.

Podkreślił, że relacje polsko-amerykańskie są kluczowe dla bezpieczeństwa naszego kraju i dla bezpieczeństwa całej wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego. - Można powiedzieć, że Polska jest najważniejszym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych na wschodniej flance NATO, czego dowodem jest fakt, że w Polsce stacjonuje ok. 10 tysięcy żołnierzy amerykańskich - stwierdził.

Dodał, że dzięki świetnym relacjom ze Stanami Zjednoczonymi Wojsko Polskie jest wyposażane w nowoczesną broń, czego przykładem są czołgi Abrams.

Szef MON poinformował, że przedstawił też "nasz pogląd dotyczący położenia nacisku na NATO". - Stwierdziłem, że jakakolwiek rywalizacja między Sojuszem a UE, jeśli chodzi o bezpieczeństwo jest bardzo zła - powiedział.

Podkreślił, że ważne jest, by za obronność odpowiadały państwa narodowe, a nie "jakaś wyimaginowana armia europejska tudzież przeniesienie kompetencji na poziom europejski".

Rozmawiamy również o Włosko-Polskim Forum Aerospace, które w Warszawie zgromadziło przedstawicieli sektorów biznesowego, naukowego i obronnego z obu krajów.

Ambasada Włoch w Polsce wraz z Włoską Izbą Handlowo-Przemysłową w Polsce i Włoską Agencją Handlową zaprosiły aktualnych, a także potencjalnych przyszłych partnerów do udziału w jednym z najważniejszych wydarzeń roku sektora lotniczo-kosmicznego - Włosko-Polskim Forum Aerospace.

Konferencja wraz z częścią networkingową to okazja do zdobycia informacji oraz dyskusji na temat możliwości modernizacji polskich sił zbrojnych oraz rozwoju technologicznego branży, wynikających ze współpracy włosko-polskiej. W ramach paneli dyskutowano o możliwościach wzmocnienia polskich sił powietrznych, a także o współpracy w sektorze dronów, czy podboju kosmosu.

Partnerem strategicznym wydarzenia jest jedna z wiodących na świecie firm lotniczo-kosmicznych, zbrojeniowych i elektronicznych - Leonardo, uczestnik programu europejskiego myśliwca Eurofighter Typhoon, a także właściciel "PZL-świdnik".

Partnerami wydarzenia są także Sieć Badawcza Łukasiewicz i Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego.

W okolicach Wrocławia gigant technologiczny z Doliny Krzemowej zainwestuje blisko 20 mld zł w Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników. To największa w historii bezpośrednia inwestycja zagraniczna w Polsce.

Dzięki inwestycji giganta z Doliny Krzemowej powstanie 2000 nowych i dobrze płatnych miejsc pracy.

Wybór amerykańskich inwestorów padł na Miękinię pod Wrocławiem. Decydujące znaczenie miały zaplecze infrastrukturalne oraz bliskość ośrodka akademickiego z silną uczelnią techniczną. Tylko przy samej produkcji w zakładzie zatrudnienie znajdzie ponad 2000 pracowników, głównie wysoko wykwalifikowanych specjalistów i inżynierów. Dzięki budowie powstanie też kilka tysięcy dodatkowych miejsc pracy. Kolejni pracownicy zostaną zatrudnieni przez dostawców. Otwarcie fabryki planowane jest na rok 2027.

Intel działa już w Polsce od wielu lat. Wykonuje prace w zakresie badań i rozwoju w Gdańsku, gdzie znajduje się największy ośrodek tego typu w Europie, w którym pracuje blisko 4 tysiące osób.

Zapraszamy także na wystawę nieznanych prac graficznych Krzysztofa Pendereckiego, którą można oglądać w Filharmonii Narodowej w Warszawie. 

Na ekspozycji można obejrzeć nieznane szerszej publiczności prace graficzne Krzysztofa Pendereckiego. Wystawa jest poświęcona znakom obecnym w zapisie "Kosmogonii" mistrza, napisanej na 25-lecie ONZ.

Fragmenty zapisu "Kosmogonii" przeniesione zostały na matrycę przez artystę grafika Zygmunta Piotrowskiego w 1985 r. i odbite na ASP w Warszawie przez Jana Lewego. Oryginalne matryce nie zachowały się, podobnie jak cały nakład odbitek. Fragmenty zapisu przeniesione zostały na matrycę przez artystę grafika Zygmunta Piotrowskiego w 1985 r. i odbite na ASP w Warszawie.  Oryginalne matryce jednak się nie zachowały się, podobnie jak cały nakład odbitek. Kurator Katarzyna Haber wyjaśnia, że to druga w historii prezentacja tych dzieł. Pierwsza odbyła się w Krakowie w 1988 r.

W programie również kolejna audycja z cyklu "Język polski bez granic".

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.