Redakcja Polska

Joe Biden i Donald Trump wygrywają prawybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych

08.03.2024 17:17
Joe Biden i Donald Trump zdecydowanie wygrywają prawybory, które odbyły się w Stanach Zjednoczonych i są coraz bliżsi nominacji swoich partii w wyborach prezydenckich.
Audio
  • W magazynie m.in. o prawyborach prezydenckich w USA, wizycie premiera Donalda Tuska w Wilnie, 25-leciu obecności Polski w NATO i programach NAWA [posłuchaj]
Wybory prezydenckie w USA odbędą się 5 listopada
Wybory prezydenckie w USA odbędą się 5 listopadashutterstock.com/Trevor Bexon & Evan El-Amin

W magazynie "Widziane z Polski" informujemy, że Joe Biden i Donald Trump zdecydowanie wygrywają prawybory, które odbyły się w Stanach Zjednoczonych i są coraz bliżsi nominacji swoich partii w wyborach prezydenckich. Obecny prezydent USA pokonał rywali we wszystkich stanach, były prezydent niemal we wszystkich.

Były prezydent Donald Trump wygrał 12 z 13 rozstrzygniętych wtorkowych prawyborów Partii Republikańskiej w ramach "superwtorku", zaś prezydent Joe Biden - 15 z 16 rozstrzygniętych prawyborów Demokratów. Obaj są w efekcie praktycznie pewni nominacji swoich partii w listopadowych wyborach prezydenckich.

Donald Trump zgodnie z oczekiwaniami zdecydowanie pokonał byłą ambasador USA przy ONZ Nikki Haley w niemal wszystkich głosujących we wtorek stanach, choć niespodziewanie przegrał z nią w małym i liberalnym Vermont w Nowej Anglii. Była to jego druga porażka w prawyborach, po niedzielnym zwycięstwie Nikki Haley w innym niewielkim, liberalnym bastionie, stolicy USA. 

"Dziś, w stanie za stanem, pozostaje duży blok wyborców w republikańskich prawyborach, którzy wyrażają głębokie zaniepokojenie Donaldem Trumpem. To nie jest jedność, której nasza partia potrzebuje do sukcesu" - powiedziała rzeczniczka, cytowana przez "Washington Post". 

Kwestie bezpieczeństwa, zielonego ładu oraz relacje dwustronne były tematami rozmów premiera Donalda Tuska podczas wizyty w Wilnie. Była to pierwsza oficjalna wizyta polskiego prezesa Rady Ministrów na Litwie od czasu zaprzysiężenia nowego rządu. W Wilnie szef polskiego rządu spotkał się m.in. z premier Litwy Ingridą Šimonyte. Politycy rozmawiali między innymi o rolnictwie i kwestii importu produktów rolnych z Ukrainy do krajów Unii Europejskiej.

Donald Tusk spotkał się też z prezydentem Gitanasem Nausedą oraz odwiedził Cmentarz na Rossie, gdzie złożył wieńce przy Mauzoleum Matki i Serca Syna oraz w Kaplicy Powstańców.

W przededniu 25. rocznicy wejścia Polski do NATO w Sejmie panuje ponadpartyjna zgoda co do wpływu Sojuszu na bezpieczeństwo i roli Polski w tej organizacji. Sejmowe Komisje Obrony Narodowej i Spraw Zagranicznych wysłuchały informacji rządu na temat 25-letniej obecności Polski w NATO. Szczegóły w naszym programie.

Z dr Januszem Michałkiem, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, o rozmawiamy o podpisaniu umowy o współpracy między Katowicką Strefą i Gitex Global, dubajską platformą współpracy gospodarczej.

Gościem magazynu jest Katarzyna Czyżycka ze Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, o projekcie „Polacy Światu. Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie”, realizowanym w 80. rocznicę Bitwy o Monte Cassino.

Jak tłumaczy prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Dariusz Piotr Bonisławski, projekt upamiętni bitwę - symbol męstwa i bohaterstwa polskiego żołnierza. - Chcieliśmy z jednej strony podziękować żołnierzom walczącym pod Monte Cassino, w większości już nieżyjącym, a z drugiej - pokazać młodym Polakom, uczniom szkół polonijnych i polskich, etos polskiego żołnierza – dodaje prezes.


O 6. edycji programu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, POLONISTA NAWA, adresowanym m.in. do polonijnych naukowców i studentów opowiada dr Dawid Kostecki, dyrektor Agencji.

- Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej już od siedmiu lat inicjuje i wspiera proces umiędzynarodowienia polskiej nauki i szkolnictwa wyższego poprzez wymianę akademicką. Zajmujemy się również promocją i upowszechnianiem wiedzy na temat języka polskiego jako obcego na poziomie akademickim – mówi dr Dawid Kostecki.

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej rozpoczęła nabór do programu POLONISTA. Mogą się do niego zgłaszać studenci, doktoranci i naukowcy, których przedmiotem studiów lub badań jest język polski, polska kultura, sztuka, literatura i historia. Wnioski można zgłaszać do 26 kwietnia br.

Celem programu jest upowszechnianie języka polskiego i popularyzacja studiów i badań polonistycznych i polonoznawczych na świecie.

- Program POLONISTA NAWA stanowi jedną z inicjatyw, która z każdą edycją zyskuje nowe grono odbiorców począwszy od laureatów Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, studentów, doktorantów, aż po naukowców. Jestem przekonany, że zainteresowanie językiem i kulturą polską będzie systematycznie rosło – mówi dr Dawid Kostecki, dyrektor NAWA.

W "Kartce z kalendarza" przypomnimy, że 20 lat temu zmarł Jeremi Przybora, pisarz, poeta, aktor i współzałożyciel Kabaretu Starszych Panów. Był ikoną powojennej, polskiej sztuki estradowej, mistrzem słowa rymowanego. Jego wykwintny, pełen humoru i poetyckich metafor styl oddziaływał na współczesną polszczyznę, a twórczość stała się elementem polskiego kodu kulturowego.

W programie także kolejny odcinek cyklu "Język polski bez granic".
 

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.