Redakcja Polska

Polska nota dyplomatyczna do Niemiec w sprawie reparacji wojennych

08.10.2022 21:00
Polska nota dyplomatyczna do Niemiec w sprawie reparacji została sporządzona na podstawie ogłoszonego 1 września raportu o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie drugiej wojny światowej. Szacuje on szkody wojenne Polski na 6 bilonów 220 miliardów 609 milionów złotych.
Audio
  • W magazynie m.in. o sytuacji na Ukrainie, polskiej nocie dyplomatycznej dotyczącej reparacji wojennych od Niemiec i Polakach w Kazachstanie [posłuchaj]
Nota dyplomatyczna ws. reparacji wojennych. Prof. Przyłębski: to pierwszy krok w kierunku uzyskania odszkodowań
Nota dyplomatyczna ws. reparacji wojennych. Prof. Przyłębski: to pierwszy krok w kierunku uzyskania odszkodowańtwitter.com/MSZ_RP

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o międzynarodowym potępieniu rosyjskich pseudoreferendów na Ukrainie. Po przeprowadzeniu fałszywych głosowań, prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił przyłączenie do Rosji obwodów chersońskiego, donieckiego, ługańskiego i zaporoskiego.

W odpowiedzi na eskalację konfliktu na Ukrainie, Unia Europejska wprowadziła ósmy pakiet sankcji wobec Rosji. Pułapy cenowe na rosyjską ropę, ograniczenia w imporcie i eksporcie z Rosją oraz uderzenie w możliwości modernizacyjne jej gospodarki - to niektóre z najnowszych restrykcji wobec reżimu w Moskwie.

Informujemy również, że minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną do Niemiec w sprawie reparacji wojennych. W dokumencie Polska wzywa Niemcy, by oba kraje niezwłocznie uregulowały kwestię polskich strat związanych z niemiecką okupacją w czasie II wojny światowej.

Niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock powiedziała, że z punktu widzenia rządu federalnego kwestia reperacji wojennych dla Polski jest zamknięta. Polityk rozmawiała w Warszawie na ten temat z szefem polskiej dyplomacji, Zbigniewem Rauem.

Nie ma oczekiwań, że stanowisko Niemiec w sprawie reparacji ulegnie zmianie w krótkim czasie - tak powiedział wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. Dodał, że rząd patrzy na sprawę reparacji realistycznie.

Przedstawiamy też wyniki badania socjologicznego zatytułowanego „Uchodźcy z Ukrainy - aktywizacja zawodowa w Polsce i Niemczech”. Prawie 6 mln uchodźców z Ukrainy przybyło do Polski po 24 lutego 2022 roku. W tym samym czasie do Niemiec przyjechał 1 milion Ukraińców. Takie dane zawiera raport z badania socjologicznego przeprowadzonego przez platformę Migracyjną EWL i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

W naszej audycji mówimy także o Polakach w Kazachstanie i ich zainteresowaniu repatriacją do Polski.

Grupa ekspertów Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie" przeprowadziła serię spotkań w Kazachstanie, Uzbekistanie i Kirgistanie, gdzie prezentowała członkom i sympatykom organizacji polskich, zasady i możliwości repatriacji do Polski oraz bezpłatnego nauczania języka polskiego w ich krajach.

- Podczas spotkań z osobami zainteresowanymi repatriacją, w Kazachstanie, Uzbekistanie i Kirgistanie, informowaliśmy o możliwościach repatriacji oraz zachęcaliśmy do udziału w lekcjach języka polskiego, które są realizowane w formule online – mówi Polskiemu Radiu dla Zagranicy, Sebastian Zielonka, koordynator projektu „Repatriacja krok po kroku III i IV edycja” w Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie".

- Trzeba podkreślić, że to są ludzie, którzy są bardzo spragnieni kontaktu z Polską i językiem polskim. Oni są zainteresowani wiedzą o ojczyźnie, ojczyźnie, której przez kilkadziesiąt lat nie mieli. Przyjmowali nas niezwykle serdecznie i ciepło - dodaje Alena Zieniewicz, ekspertka projektu Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie", która uczestniczyła w spotkaniach z rodakami.

Naszym gościem jest także Oleg Czerwiński, prezes honorowy Związku Polaków w Kazachstanie.

W programie również audycja z cyklu "Wybitni Polacy II RP".

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.