Redakcja Polska

Szczyt COP27. Andrzej Duda: agresja Rosji na Ukrainę zagraża realizacji celów klimatycznych

12.11.2022 18:20
- Konsekwencją agresji rosyjskiej jest przede wszystkim kryzys, ale też ogromne koszty, które jednocześnie zagrażają czasowym realizacjom celów klimatycznych - oświadczył na szczycie COP27 w egipskim Szarm el-Szejk prezydent Andrzej Duda.
Audio
  • W magazynie m.in. o udziale prezydenta Andrzeja Dudy w COP 27 w Egipcie, kontrakcie na wyposażenie polskiej armii oraz Śpiewniku Niepodległości, który udostępnia dorobek polskiej pieśni patriotycznej [posłuchaj]
Prezydent Andrzej Duda na COP27: mimo wyzwań wynikających z charakterystyki naszej energetyki i przemysłu Polska stanowi przykład kraju idącego ścieżką zrównoważonego rozwoju
Prezydent Andrzej Duda na COP27: mimo wyzwań wynikających z charakterystyki naszej energetyki i przemysłu Polska stanowi przykład kraju idącego ścieżką zrównoważonego rozwojuPAP/Radek Pietruszka

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o udziale prezydenta Andrzeja Dudy w konferencji klimatycznej COP27 w egipskim Szarm el-Szejk. Podczas swojego przemówienia podkreślał, że społeczność międzynarodowa powinna okazać solidarność z Ukrainą wobec rosyjskiej agresji. Wskazał również na szerokie międzynarodowe konsekwencje wojny. 

Według Andrzej Dudy, konieczna jest rezygnacja z paliw kopalnych pochodzących z Rosji. - Potrzeba nam dziś, jak nigdy wcześniej, solidarności i wspólnego, globalnego działania, wypracowywania innowacyjnych rozwiązań, które zapewnią bezpieczeństwo energetyczne i ochronę klimatu. Jedna zmiana osiągnięta poprzez badania i rozwój przyniesie skok technologiczny do transformacji niskoemisyjnej -  stwierdził.

Polski prezydent uważa, że obecnie transformacja energetyczna jest o wiele trudniejsza m.in. z uwagi na "zbrodniczą agresję Rosji na Ukrainę, która doprowadziła do ogromnych strat w istnieniach ludzkich, do zniszczeń infrastruktury ukraińskiej i gospodarki, ale też strat środowiskowych". Jak podkreślił, sprawcy rosyjscy powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności za to, co zrobili, i powinni pokryć te straty.

Informujemy także o rozwoju polskiego przemysłu zbrojeniowym, który zawarł ważny kontrakt na dostawę sprzętu dla naszej armii. Mowa o sprzęcie, który będzie wspierać pracę amerykańskich i południowokoreańskich systemów rakietowych działających na północy i wschodzie Polski.

Przenosimy się także do Stanów Zjednoczonych, aby przyjrzeć się wynikom wyborów parlamentarnych.

Republikanie są na drodze do uzyskania niewielkiej większości w Izbie Reprezentantów. Demokraci mają szanse na utrzymanie Senatu. Liczenie głosów w nadal trwa. Amerykańskie wybory z bliska obserwowali eksperci Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Z jednym z nich - Andrzejem Dąbrowskim rozmawia nasz waszyngtoński korespondent Marek Wałkuski.

W Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbyły się uroczystości pogrzebowe trzech prezydentów RP na uchodźstwie. Spoczęli oni w nowopowstałym Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie.

Samolot ze szczątkami trzech prezydentów RP na uchodźstwie wylądował w sobotnie popołudnie. Trumny z prochami prezydentów: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego, przetransportowano do Polski z Wielkiej Brytanii.

Jak mówił premier Mateusz Morawiecki, prezydenci urzędujący poza Polską byli też "strażnikami nadziei", ponieważ w czasach niewoli komunistycznej przechowywali insygnia Rzeczypospolitej i wraz z innymi działaczami niepodległościowymi zapewniali ciągłość państwu.

Szef polskiego rządu powiedział również, że Polacy, którzy nie mogli wrócić do ojczyzny po II wojnie światowej, świadczyli o prawdzie i nadziejach narodu na odzyskanie wolności. Mateusz Morawiecki zaznaczył, że dzięki wytrwałości pokoleń w kraju i za granicą doszło do przełomu 1989 roku. Mówił, że Polacy na Zachodzie z uchodźczymi władzami zbudowali "równoległą polis, która była zadrą w oku władz komunistycznych". Jej istnienie pokazywało, że Polska, choć widniała na mapie, nie była wymarzoną wolną Polską, za którą walczyły i ginęły pokolenia w XIX i XX wieku.

Jak dodał premier, uroczystość to ważny moment w historii naszego kraju. Mówił, że Władysław Raczkiewicz, August Zaleski i Stanisław Ostrowski "po długiej podróży wracają na polską ziemię, wracają tu, gdzie jest ich miejsce" i będą spoczywali tu na zawsze jako świadkowie "prawdy, ciągłości i marzeniu o wielkiej Rzeczypospolitej".

Naszym gościem jest dr Ewa Klekot z Muzeum Etnograficznego w Warszawie, z którą rozmawiamy o ciekawej wystawie poświęconej kobietom związanym z polską nauką.

Pierwsza kobieta, która otrzymała w Polsce nominację profesorską, była etnografką. Pierwsza kobieta, która wykładała antropologię w Oksfordzie, była polską uczoną. Zwrócenie uwagi na znaczenie, jakie w kształtowaniu się etnologii jako dyscypliny naukowej w Polsce odgrywały kobiety, to główne przesłanie wystawy „Etnografki, antropolożki, profesorki”, którą można oglądać w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.  

Mówimy też o Śpiewniku Niepodległości czyli pieśniach, które budowały ducha niepodległości wśród Polaków.

Śpiewnik Niepodległości to edukacyjny, multimedialny portal prezentujący historię, literaturę i polskie tradycje narodowe poprzez pryzmat muzycznej twórczości patriotycznej. Portal odwiedziło już ponad 1,3 mln użytkowników z Polski i ze świata, którzy wykonali łącznie 3 mln odsłon.  

Portal Śpiewnik Niepodległości udostępnia dorobek polskiej pieśni patriotycznej wraz z narzędziami do samodzielnej nauki ich wykonywania oraz przykładowymi interpretacjami Koncertu Niepodległości. Pieśni opatrzone są komentarzem literackim i historycznym, a portal jest przyjazny dla osób niepełnosprawnych.

 - Śpiewnik pełni m.in. funkcję integrującą Polaków na całym świecie. Powstanie też portugalska wersja portalu z myślą o Polonii brazylijskiej – zapewnia twórca Śpiewnika Niepodległości, prezes Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej Jacek „Wiejski” Górski. Rozmawia z nim Ewa Plisiecka.

W programie również audycja z cyklu "Wybitni Polacy II RP".

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.