Redakcja Polska

Parlament Europejski uznał Rosję za "państwowego sponsora terroryzmu"

27.11.2022 10:00
Europosłowie przegłosowali rezolucję w tej sprawie. Był to efekt porozumienia wielu różnych grup politycznych - od konserwatystów i ludowców po liberałów i socjaldemokratów. W dokumencie jest też mowa o wybuchu rakiety w Przewodowie.
Audio
  • W magazynie m.in. o rezolucji Parlamentu Europejskiego, który uznał Rosję na za "państwowego sponsora terroryzmu", pożegnaniu Jerzego Połomskiego, aktora i piosenkarza oraz sukcesach Polaków w Australii [posłuchaj]
Posiedzenie i głosowanie Parlamentu Europejskiego
Posiedzenie i głosowanie Parlamentu EuropejskiegoPAP/EPA/JULIEN WARNAND

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy, że Parlament Europejski uznał Rosję na za "państwowego sponsora terroryzmu".

W rezolucji europosłowie domagają się od Rosji zaprzestania działań wojennych, a w szczególności ataków na osiedla mieszkalne i infrastrukturę cywilną. To właśnie bombardowanie domów, szkół, szpitali, oraz sieci ciepłowniczych jest, w ocenie europosłów, dowodem że Rosja dokonuje zbrodni wojennych i jest sponsorem terroryzmu.

Parlament Europejski w rezolucji po raz kolejny wyraża solidarność z narodem ukraińskim i popiera niepodległość, suwerenność i integralność terytorialną tego państwa. Europosłowie wyrazili też solidarność z rodzinami ofiar wybuchu rakiety w polskiej miejscowości Przewodów.

Rezolucja ma zostać przekazana organizacjom międzynarodowym, w tym Radzie Europy i ONZ, oraz władzom Ukrainy. Dokument ma też trafić do rządu i parlamentu Federacji Rosyjskiej, a także do Władimira Putina.

Rezolucja ma w tej chwili głównie znaczenie symboliczne - na razie w Unii nie ma bowiem oficjalnego mechanizmu uznania danego kraju za "państwowego sponsora terroryzmu". Europarlament wzywa jednak państwa członkowskie unii, by taki środek prawny wprowadziły.

W polskim Sejmie odbyło się Zgromadzenie Parlamentarne OBWE. Wzięło w nim udział około 200 delegatów z 52 krajów - nie było wśród nich przedstawicieli Rosji i Białorusi.​ Relacjonujemy przebieg obrad.

Mówimy także o dalszych rosyjskich atakach na cele cywilne na Ukrainie które stanową bezprecedensowe naruszenie prawa międzynarodowego.

Ukraińcy usuwają skutki ostatnich ataków rakietowych. W wielu miejscach wciąż nie ma prądu. Tylko w środę Rosjanie wystrzelili na terytorium siedmiu ukraińskich obwodów niemal 70 rakiet. Celowali w infrastrukturę energetyczną.

- Wolność i godność są dla nas tak nierozłączne, jak żółty i błękitny kolor ukraińskiej flagi. Zawsze o tym wiedzieliśmy, ale w tym roku pokazaliśmy naszym przyjaciołom i wrogom, co możemy osiągnąć w obronie tych wartości - powiedział w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu z okazji Dnia Wolności i Godności.

Jak podkreślił, wolność i godność, "nierozdzielnie związane ze sobą niczym dwa brzegi Dniepru" zawsze były ważne dla mieszkańców Ukrainy, ale dopiero w obliczu inwazji Kremla społeczeństwo wystawiono na prawdziwą próbę. - Nie boimy się występować w obronie wolności i godności. (...) Wszyscy zobaczyli, że można dać odpór jednej z największych armii świata i stać się jedną z najlepszych armii na świecie. (...) Możemy pozostać bez pieniędzy, benzyny, ciepłej wody i światła, ale nie bez wolności - podkreślił prezydent.

W magazynie przenosimy się również do Kisielówki na Ukrainie, gdzie Rosjanie całkowicie zniszczyli polski kościół. Przedstawiamy wstrząsające relacje świadków.

W Warszawie pożegnano Jerzego Połomskiego - wykonawcę takich przebojów jak "Cała sala śpiewa z nami", "Bo z dziewczynami", "Daj" czy "Nie zapomnisz nigdy". Piosenkarza, aktora, gwiazdę polskiej estrady lat 60. i 70. Relacja w naszej audycji.

Gościem programu jest profesor Seweryn Ozdowski z Australii, związany z Uniwersytetem w Sydney, który między innymi, w latach 2000-2005, pełnił funkcję rzecznika praw obywatelskich na poziomie federalnym Australii.

W programie także audycja z cyklu "Wybitni Polacy II RP".

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.