Redakcja Polska

Premier Morawiecki: Polska jest częścią NATO, najsilniejszego sojuszu militarnego w historii świata

18.03.2023 19:48
- Polska jest częścią NATO, najsilniejszego sojuszu militarnego w historii świata, musimy mieć armię tak silną, żeby miała wystarczającą siłę odstraszania - mówił premier Mateusz Morawiecki w warszawskiej Wesołej. Od rana żołnierze szkolą tam ochotników w ramach specjalnej odsłony projektu "Trenuj z Wojskiem" - "Trenuj z NATO", którą zorganizowano w 24. rocznicę wstąpienia Polski do Sojuszu Północnatlantyckiego.
Audio
  • W magazynie m.in. o wizycie prezydenta Czech Petra Pavla w Polsce, 24 rocznicy wejścia Polski do NATO, konkursie "Moje serce pękło. Katyń 1940" i przygotowaniach do Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych [posłuchaj]
Premier Morawiecki: musimy mieć armię tak silną, żeby miała wystarczającą siłę odstraszania
Premier Morawiecki: musimy mieć armię tak silną, żeby miała wystarczającą siłę odstraszaniaPAP/Paweł Supernak

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o dwudniowej wizycie w Polsce nowego prezydenta Czech Petra Pavea. Jej głównym punktem były rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą. Tematykę spotkania zdominowały kwestie bezpieczeństwa - Ukraina oraz przyszłość NATO i Unii Europejskiej. Rozmawiano też o przygotowaniach do lipcowego szczytu NATO w Wilnie. Prezydenci omówili również współpracę gospodarczą obu państw będących kluczowymi partnerami handlowymi.

Warszawa to druga stolica, którą odwiedził nowy czeski prezydent, zaprzysiężony dokładnie przed tygodniem. 

Prezydent Czech Petr Pavel zdecydowanie popiera uniezależniania się od rosyjskich surowców energetycznych. W tym kontekście przebywający z wizytą w Warszawie nowy czeski prezydent zwrócił uwagę na rolę Polski.

Petr Pavel ocenił, że wojna na Ukrainie pokazała "strategiczne ryzyko" wynikające ze stuprocentowego uzależnienia od rosyjskiej energii. "Cieszę się, że Czechom udało się w krótkim czasie zredukować zależność od rosyjskiego gazu do zera. Udało się to dlatego, że mamy alternatywne trasy dostaw. Jedna z ważnych tras wiedzie przez terminal w Gdańsku i gazociąg Stork II. Cieszę się, że znajdujemy tu wspólny język ze stroną polską" - zadeklarował Petr Pavel.

Również prezydent Andrzej Duda zwrócił uwagę na perspektywę rozwoju polsko-czeskiej sieci gazowej. Zaznaczył, że współpraca surowcowa obejmuje też spółki z grupy PKN Orlen. "Mówiliśmy o współpracy gospodarczej, tej bardzo poważnej, którą realizuje dziś Orlen z Unipetrolem, a więc i rozwoju ropociągu transalpejskiego i dostaw, które tą drogą mogłyby być realizowane do rafinerii w Czechach" - przekazał prezydent.

Relacjonujemy też warszawską konferencję „Partnerstwo Polsko-Ukraińskie w budowaniu bezpieczeństwa energetycznego przyszłości” z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, przedstawicieli rządu i spółek energetycznych. Na Stadionie Narodowym w Warszawie dyskutowano o współpracy naszego kraju z Ukrainą po zakończeniu wojny u naszych sąsiadów. 

Szef rządu Mateusz Morawiecki wraz z wicepremierem, szefem MON Mariuszem Błaszczakiem odwiedzili 1. Warszawską Brygadę Pancerną im. gen. Tadeusza Kościuszki w Wesołej, gdzie spotkali się z uczestnikami projektu "Trenuj z NATO".

Premier podkreślił, że musimy mieć armię tak silną, żeby nie musiała się bronić. "Żeby Polska miała wystarczającą siłę odstraszania" - wskazał.

 - Budowa silnej armii zaczyna się na silnych finansach publicznych. To właśnie z polskiego budżetu finansujemy dzisiaj armię polską, zakupy za granicą, dokapitalizowanie naszych polskich zakładów zbrojeniowych - podkreślił Morawiecki. - Będziemy wzmacniać polską armię, bo jesteśmy przekonani właśnie o takiej strategii działania. Ona musi być taka silna żeby najlepiej nigdy nie musiała być użyta" - dodał.

- Polska jest częścią NATO, najsilniejszego sojuszu militarnego w historii świata. To dlatego jesteśmy bezpieczni - mówił premier. Zwracał też uwagę, że w niedzielę przypada 24. rocznica przystąpienia naszego kraju do Sojuszu Północnoatlantyckiego. - To 12 marca 1999 roku Polska stała się częścią tego sojuszu - mówił.

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze ma otworzyć dwa postępowania w sprawie rosyjskich zbrodni wojennych - informują rosyjskie media niezależne. Szczegóły w naszej audycji.

Zapraszamy też na wystawę w Sejmie, która powstała z inicjatywy Ministerstwa Sprawa Zagranicznych. Ekspozycja przybliżająca sylwetki dwunastu Polaków z Ukrainy, którzy zginęli w walce z rosyjskim najeźdźcą. Dmytro Antoniuk z Kijowa stworzył to upamiętnienie, odwiedzając na Ukrainie rodziny poległych żołnierzy. Wystawę otworzyli wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk i wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska.

Do 24 marca uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz studenci mogą zgłaszać prace do IV konkursu "Polskie serce pękło. Katyń 1940". Jego celem jest zainteresowanie najmłodszych pokoleń historią najnowszą - sowiecką zbrodnią, która już na zawsze wpisała się w tragiczne losy naszej ojczyzny w czasie II wojny światowej.

Naszym gościem jest Mariusz Grudzień, wiceprezes rzeszowskiego oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, dyrektor Światowych Festiwali Polonijnych Zespołów Folklorystycznych, o przygotowaniach do XIX Festiwalu, który się ma odbyć w Rzeszowie w lipcu.

Polskie studio 11 bit studios  poinformowało, że gra "This War of Mine" ma na koncie kolejne prestiżowe osiągnięcie na swej drodze do popularyzacji gier wideo jako formy rozrywki zdolnej nieść przesłanie. Bestsellerowy tytuł, opowiadający o tragicznym losie cywilów uwikłanych w zbrojne konflikty, zapewnił sobie miejsce w nowojorskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej, w którego zbiorach znajdują się współczesne dzieła architektury, designu, rzeźby, rysunku czy kina.

Gra "This War of Mine" została częścią wystawy “Never Alone. Video Games and Other Interactive Design”.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.