Redakcja Polska

Jest zgoda Departamentu Stanu. Blisko sto śmigłowców AH-64E Apache trafi do Polski

02.09.2023 19:44
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że amerykański Departament Stanu zatwierdził sprzedaż Polsce 96 śmigłowców uderzeniowych AH-64E Apache. Maszyny mają trafić na wschód Polski prawdopodobnie w przyszłym roku. Kontrakt opiewa na 12 mld dolarów
Audio
  • W magazynie m.in. o śmigłowcach Apache dla Polski, Air Show w Radomiu, Nagrodzie Literackiej im. Zbigniewa Herberta dla Tomasa Venclovy i 43 rocznicy Porozumień Sierpniowych [posłuchaj]
Śmigłowiec AH-64 Apache
Śmigłowiec AH-64 Apache Boeing/twitter

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o tym, że amerykański Departament Stanu zatwierdził sprzedaż Polsce 96 śmigłowców uderzeniowych AH-64E Apache. 

"Zgodnie z ustaleniami z sekretarzem obrony Lloydem Austinem do czasu zakończenia procedur i dostarczenia do Polski zakupionych śmigłowców, armia USA udostępni nam śmigłowce Apache z własnych zasobów" - przekazał na Twitterze Mariusz Błaszczak, odnosząc się do majowych ustaleń między Polską a Stanami Zjednoczonymi.

Do czasu finalizacji zakupu siły lądowe USA udostępnią Polsce osiem maszyn.

Śmigłowce Apache razem z czołgami Abrams będą stanowiły barierę, która zamknie Bramę Brzeską, czyli równinę w okolicach Brześcia, granicy z Białorusią, pas szeroki na około 80 kilometrów pomiędzy Narwią a Bugiem.

Śmigłowce Apache trafią zatem na wschodnią flankę NATO: do 18. Dywizji Zmechanizowanej, do 1. brygady lotnictwa wojsk lądowych.

Relacjonujemy także przebieg Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show, które odbyły się w Radomiu. W pokazach wzięło udział ponad sto tysięcy widzów, którzy podziwiali akrobacje wykonywane przez najlepszych pilotów. Zaprezentowało się ponad 50 maszyn w powietrzu i na ziemi oraz przeszło 70 jednostek sprzętu lądowego.

Szef MON Mariusz Błaszczak podczas otwarcia pokazów lotniczych w Radomiu powiedział, że siły lotnicze Wojska Polskiego są stale rozwijane i stanowią jeden z filarów bezpieczeństwa Polski. Przypomniał też o najnowszych zakupach dla lotnictwa wojskowego, z których część można było obejrzeć w czasie imprezy.

- To ma być jasny sygnał dla naszego adwersarza - tak Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych generał Wiesław Kukuła ocenił pokaz koreańskich samolotów FA50. W czasie wojny za naszą wschodnią granicą taki pokaz to konkretny sygnał gotowości obrony polskiego nieba – mówił generał.

W pirotechnicznej symulacji nalotu lotniczego w osłonie samolotów wielozadaniowych obok samolotów FA50 brały udział także samoloty Su-22 M4 i Mig -29. Jednym z głównych punktów Międzynarodowych Pokazów Lotniczych był charytatywny wyścig samolotu i bolidu Formuły 1. Zmierzyli się w nim Łukasz Czepiela - jeden z najlepszych polskich pilotów, który zasłynął lądowaniem na drapaczu chmur w Dubaju - oraz Ben Collins, czyli legendarny Stig z brytyjskiego programu Top Gear. W wyścigu zwyciężył polski pilot.

W Ministerstwie Rozwoju i Technologii podpisano porozumienie pomiędzy Polską i Europejska Agencją Kosmiczną dotyczące rozwoju sektora kosmicznego w Polsce. Umowy dotyczą także organizacji stażu dla Polaków w ESA oraz lotu Polaka w kosmos. Relacja w naszym programie.

Podpisanie porozumień możliwe było dzięki zwiększeniu polskiej składki do ESA o 295 milionów euro w latach 2023-2025. Obecny w Warszawie dyrektor generalny ESA dr Josef Aschbacher podkreślił, że rozwój branży kosmicznej to dziś konieczność. Szef ESA zaznaczył także, że zawarte porozumienie umożliwia udział Polaka w misji kosmicznej.

"Jeżeli chcemy być liderem, by odgrywać tak samo ważną rolę jak inne mocarstwa, to musimy do 2025 roku osiągnąć jedną trzecią budżetu NASA. Mogę powiedzieć, że Polska doskonale zrozumiała to przesłanie i zaczyna odgrywać aktywną rolę w rozwoju branży kosmicznej. Nasze porozumienie, które dziś podpisaliśmy, oznacza także, że kolejny Polak poleci w kosmos. Stanie się to prawie 50 lat po tym, jak dokonał tego Mirosław Hermaszewski" - powiedział dyrektor generalny ESA.

Przenosimy się też do Szwajcarii aby opowiedzieć o ciekawej inicjatywie edukacyjnej Polonii. 

"Wielojęzyczność i język polski", pod takim hasłem dziewiątego września w Bazylei odbędzie się pierwsza konferencja edukacyjna w Szwajcarii, mająca na celu zrzeszenie wszystkich pedagogów, nauczycieli i edukatorów kształcących na różnych poziomach nauczania, zaczynając od najmłodszych, poprzez nastolatków, studentów, kończąc na rodzicach i dziadkach. Organizatorem konferencji jest powstały pod koniec ubiegłego roku Polsko-Szwajcarski Instytut Kultury i Edukacji.

Rozmawiamy również o Międzynarodowej Nagrodzie Literackiej im. Zbigniewa Herbarta, której laureatem został w tym roku Tomas Venclova, wybitny litewski poeta.

Tomas Venclova jest laureatem wielu nagród literackich i tytułów doktora honoris causa. Jego poezję wprowadził do języka polskiego Czesław Miłosz, publikując w 1973 na łamach paryskiej „Kultury” przekład wiersza "Rozmowa w zimie". Wręczenie nagrody wybitnemu litewskiemu poecie, który w czasach ZSRR jako dysydent walczył o prawa człowieka, odbędzie się 13 września.

W "Kartce z kalendarza" przypominamy o 43 rocznicy Porozumień Sierpniowych w Szczecinie. Było to jedno z porozumień, kończących falę strajków w sierpniu 1980 roku. Powstał wówczas pierwszy niezależny od władzy komunistycznej związek zawodowy Solidarność

Naszym gościem jest Paweł Mełgieś, historyk z Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.

W programie również kolejna audycja z cyklu "Język polski bez granic".

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.