Redakcja Polska

Prezydent Andrzej Duda w Krynicy: jest realna perspektywa przyjęcia Ukrainy do NATO

17.09.2023 11:00
Perspektywa przyjęcia Ukrainy do NATO, w oparciu o decyzję podejmowaną wyłącznie przez Ukrainę i państwa członkowskie, jest absolutnie realna - powiedział w środę w Krynicy prezydent Andrzej Duda. Zapewnił, że będzie o tym rozmawiał z sojusznikami na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.
Audio
  • W magazynie m.in. o Forum Krynica 2023, z udziałem prezydenta Polski i Litwy oraz premiera Korei Południowej, szczycie G20 w Delhi, historii beatyfikowanej Rodziny Ulmów [posłuchaj]
Prezydenci Polski i Litwy oraz premier Korei Południowej na Forum Krynica 2023
Prezydenci Polski i Litwy oraz premier Korei Południowej na Forum Krynica 2023Foto: Twitter/prezydenpl

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o forum w Krynicy, z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, prezydenta Litwy i premiera Korei Południowej. Uczestniczyli w nim także przedstawiciele świata biznesu, naukowcy oraz samorządowcy.

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w debacie z udziałem prezydenta Litwy Gitanasa Nausėdy "Architektura bezpieczeństwa w regionie po 24 lutego 2022. Szczególna rola Polski i Litwy w kontekście agresji Rosji na Ukrainę", która odbyła się podczas gali otwarcia Krynica Forum 2023.

Zapytany o szczyt NATO, który odbył się w dniach 11–12 lipca w Wilnie, prezydent przypomniał, że w miesiącach poprzedzających ten szczyt spotykał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i rozmawiał z nim o perspektywie przyjęcia Ukrainy do NATO. 

"Od początku oczywiście zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że to jest kwestia bardzo trudna. W szczególności trudna po prostu dlatego, że toczy się wojna i wszyscy zdawaliśmy sobie znakomicie sprawę z tego, że o bezpośrednim przyjęciu Ukrainy jako pełnoprawnego członka NATO w tym momencie nie może być mowy" - stwierdził.

Dodał, że ze względu na istotę artykułu 5. Traktatu Północnoatlantyckiego, czyli obowiązku kolektywnej obrony, przyjęcie Ukrainy do NATO w tym momencie oznaczałoby przystąpienie NATO do wojny z Rosją. "Więc oczywiste było, że państwa NATO się nie zgodzą" - stwierdził. Jak zaznaczył, "chodziło o to, żeby otworzyć Ukrainie drzwi do NATO, to znaczy, żeby te drzwi były otwarte i żeby Rosja nie mogła tych drzwi przytrzymać nogą".

Informujemy też o wynikach szczytu grupy G20, który odbył się w Indiach. 

Przywódcy państw grupy G20 wyrazili sprzeciw wobec „użycia siły w celu zajęcia terytorium” i podważania suwerenności państw. W punkcie odnoszącym się do wojny na Ukrainie nie wymienili jednak wprost Rosji – wynika ze wspólnej deklaracji ogłoszonej podczas szczytu w Indiach.

W odniesieniu do wojny na Ukrainie "podkreśliliśmy, że wszystkie państwa muszą działać w sposób zgodny z celami i zasadami Karty Narodów Zjednoczonych", muszą "powstrzymać się od użycia siły i gróźb użycia siły w celu zajęcia terytorium, przeciwko integralności terytorialnej i suwerenności lub politycznej niepodległości jakiegokolwiek państwa" – napisano w deklaracji opublikowanej przez MSZ Indii. 

"Użycie lub groźba użycia broni jądrowej są niedopuszczalne" – podkreślono, nie wymieniając wprost Rosji.

Rozmawiamy również o umowie o współpracy zbrojeniowej Polski i Stanów Zjednoczonych. Za trzy lata do Polski trafić mają pierwsze sztuki wyrzutni rakietowych HIMARS z kolejnego kontraktu. Umowę o współpracy zbrojeniowej Polski i USA podpisał w Toruniu szef MON Mariusz Błaszczak.

Z Michałem Bruszewskim z portalu Defence24, rozmawiamy o wyzwaniach stojących przed nowym ministrem obrony Ukrainy. W tych dniach ukraiński parlament w głosowaniu zdecydował, że nowym ministrem obrony zostanie Rustem Umerow, kandydat wskazany przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Wracamy także do beatyfikacji Rodziny Ulmów, zamordowanej za pomoc Żydom w czasie II wojny światowej. O historii rodziny opowiada dr Mateusz Szpytma, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Informujemy również, o wynikach tegorocznego Konkursu Osobowość Polonijna Roku.

Sabina Giełwanowska i Ireneusz Lemans z Kanady, Adrian Grandt z Niemiec oraz Jacek Gancarson ze Szwecji zostali laureatami Konkursu Osobowość Polonijna Roku 2023. Przyznano również dziesięć wyróżnień, w tym jedno szczególne, publiczności dla Izabelli Kostki z Włoch.

- To już trzecia edycja Konkursu. Z roku na rok przybywa zgłoszeń i wybór robi się coraz trudniejszy. Kapituła Konkursu bardzo skrupulatnie zapoznaje się z opisami i prezentacjami kandydatów, słucha społeczności emigracyjnych, które wnoszą zgłoszenie. I wówczas mając na uwadze zasady Konkursu i podpowiedzi serca, głosują na wybrane osoby. Niemniej doceniamy pracę i zaangażowanie każdego kandydata w społecznościach lokalnych  i polonijnych – zauważa Bożena Krasoń, współorganizatorka Konkursu Osobowość Polonijna Roku.

W programie również Kolejna audycja z cyklu "Język polski bez granic".

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.