Redakcja Polska

Irlandzki premier o uchodźcach: względy humanitarne ważniejsze od bezpieczeństwa

13.03.2022 14:08
Premier Irlandii Micheal Martin podkreślił, że Irlandczycy są poruszeni kryzysem humanitarnym i dlatego Dublin zniósł wizy.
Audio
  • To coś, na co nie zdecydowali się Brytyjczycy. Brytyjski rząd argumentuje, że musi wiedzieć, kto przybywa do kraju, ze względów bezpieczeństwa. Micheal Martin wyjaśnił w BBC, że Irlandia podchodzi do tego inaczej [posłuchaj]
Uchodźcy z Ukrainy
Uchodźcy z UkrainyPAP/Darek Delmanowicz

To coś, na co nie zdecydowali się Brytyjczycy. Brytyjski rząd argumentuje, że musi wiedzieć, kto przybywa do kraju, ze względów bezpieczeństwa. Irlandia podchodzi do tego inaczej. "Jeśli chodzi o tych, którzy do nas przybywają, dla nas kwestie humanitarne są dziś ważniejsze, niż cokolwiek innego. Ale nasi eksperci od bezpieczeństwa rzecz jasna monitorują sytuację, na przykład, gdy ludzie przybywają na lotniska" - stwierdził premier Micheal Martin w BBC. 

Telewizja Sky News doniosła, że według jej źródeł brytyjskie MSW chciało poluzować brytyjskie zasady, ale premier Johnson interweniował, by drzwi nie zostały uchylone zbyt szeroko. Downing Street oficjalnie zaprzecza.
Londyn uruchomi jednak jutro nową ścieżkę. Brytyjczycy będą mogli przyjmować uchodźców do swych domów. Media donoszą, że dostaną za to pieniądze: 350 funtów miesięcznie. Wciąż jednak potrzebne będą wizy, a nasi wschodni sąsiedzi zostaną najpierw poddani kontrolom.

IAR/ks

Irlandia: w Cork marsz poparcia dla Ukrainy

13.03.2022 10:33
Centrum Together-Razem na niedzielę zaplanowało w Cork marsz poparcia dla Ukrainy. Głównie społeczność wschodnia będzie mogła dać odpór rosyjskiej agresji i poprzeć Ukraińców mieszkających w Irlandii.

Były szef NATO ostrzega, że Putin nie zatrzyma się na Ukrainie

13.03.2022 14:14
Powinniśmy uświadomić sobie, że mamy wybór pomiędzy konfrontacją z Putinem teraz albo później, bo on nie zatrzyma się na Ukrainie - mówił Anders Fogh Rasmussen.

Prezydent w BBC o ewentualnym użyciu broni masowego rażenia przez Rosjan

13.03.2022 19:31
Andrzej Duda ostrzegał w BBC: jeśli Rosja użyje broni masowego rażenia na Ukrainie, to NATO i jego przywódcy musieliby poważnie zastanowić się nad kolejnymi krokami.