Redakcja Polska

Zełenski: głodzenie ludzi też jest bronią Rosji. Prezydent Ukrainy przemawiał w parlamencie Irlandii

06.04.2022 12:38
Rosja celowo wywołuje na Ukrainie kryzys żywnościowy, bo dla Rosji głodzenie ludzi również jest środkiem prowadzenia wojny - powiedział w środę zwracając się do parlamentu Irlandii prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Zełenski w parlamencie Irlandii: dla Rosji głodzenie ludzi również jest bronią
Zełenski w parlamencie Irlandii: dla Rosji głodzenie ludzi również jest bronią PAP/PETER FOLEY

Wołodymyr Zełenski w mocnych słowach opisał przed parlamentem Irlandii to co się dzieje na Ukrainie. Mówił o tym z jaką brutalnością działają Rosjanie.

- Niszczą naszą infrastrukturę i celowo prowokują kryzys żywnościowy. Pół miliona mieszkańców jest oblężonych. Blokują transporty humanitarne i nie przepuszczają niczego, ani wody, ani lekarstw - mówił Zełenski w przemówieniu transmitowanym za pośrednictwem łączy wideo z Kijowa.

Ostrzelany punkt pomocy humanitarnej 

"Rosjanie ostrzelali punkt rozdawania pomocy humanitarnej w Wuhłedarze w obwodzie donieckim; dwie osoby zginęły, a pięć zostało rannych" - poinformował z kolei w środę szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko.

"Rosyjscy faszyści ostrzelali artylerią rakietową miejsce rozdawania pomocy humanitarnej w Wuhłedarze" - napisał gubernator obwodu donieckiego na Telegramie. Dodał, że obecnie wiadomo o dwóch ofiarach śmiertelnych ataku i pięciu rannych. "Dokumentujemy wszystkie zbrodnie przeprowadzone przez Federację Rosyjską na naszej ziemi. Nie będzie przebaczenia dla winnych!".

Korytarze humanitarne

- W środę na Ukrainie działać będzie 11 korytarzy humanitarnych, a cywile uciekający z Mariupola i szeregu innych miejscowości objętych działaniami wojennymi będą mogli wyjeżdżać prywatnymi samochodami - ogłosiła wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. Mieszkańcy będą mogli ewakuować się prywatnymi samochodami do Zaporoża z Mariupola w obwodzie donieckim oraz z Berdiańska, Tokmaku, Enerhodaru, Hulajpoła i Melitopola w obwodzie zaporoskim w południowo wschodniej Ukrainie - mówiła Wereszczuk, cytowana przez agencję Ukrinform.

Zapowiedziała również ewakuacje z Siewierdoniecka, Lisiczańska, Popasnej, Rubiżnego i Hirska w obwodzie ługańskim do Bakmutu w obwodzie donieckim, również na południowym wschodzie Ukrainy. We wtorek korytarzami humanitarnymi ewakuowano około 3,8 tys. ludzi - przypomina Ukrinform.


IAR/PAP/dad

USA dostarczają Ukrainie sprzęt chroniący przed bronią chemiczną i biologiczną

06.04.2022 12:00
Stany Zjednoczone dostarczają Ukrainie ratujący życie sprzęt ochronny, który mógłby zostać wykorzystany, gdyby Rosja użyła broni chemicznej i biologicznej - powiedział we wtorek urzędnik administracji prezydenta Joe Bidena, cytowany przez agencję Reutera.

Rosjanie korzystają z białoruskiej poczty, by wysyłać łupy wojenne do Rosji

06.04.2022 13:00
Rosyjscy żołnierze wysyłają z Białorusi ogromne paczki – pisze niezależny portal Meduza, podsumowując dostępne informacje na temat grabieży, dokonywanych przez rosyjskich wojskowych na Ukrainie. Meduza powołuje się m.in. na doniesienia profilu Biełaruski Hajun w Telegramie. To projekt białoruskich opozycyjnych blogerów, którzy monitorują ruchy i działania rosyjskich wojsk na terytorium Białorusi.

Angela Merkel zaproszona do Buczy. Zamiast na Ukrainę, pojechała do Florencji

06.04.2022 10:49
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poprosił byłą kanclerz Niemiec Angelę Merkel, aby na własne oczy zobaczyła okrucieństwa w Buczy. Ale Merkel podróżuje obecnie w zupełnie innym kierunku. Teraz cieszy się wiosennym słońcem we Florencji - od soboty przebywa prywatnie w Toskanii - pisze w środę dziennik "Bild".