X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 19.06.2020 r.

20.06.2020 14:13
W tym wydaniu: przygotowania do wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA, NATO redukuje wojsko w Niemczech oraz rozmowy szefów dyplomacji Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.
Audio
Prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump przed Białym Domem
Prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump przed Białym DomemEvan El-Amin/Shutterstock

SPOTKANIE PREZYDENTÓW POLSKI I USA

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że Polska jest jednym z poważniejszych partnerów Stanów Zjednoczonych w Unii Europejskiej. W siedzibie Biura Bezpieczeństwa Narodowego w Warszawie odbyła się w trybie pilnym narada prezydenta z premierem oraz szefami resortów, między innymi spraw zagranicznych i obrony. Politycy rozmawiali o przygotowaniach do przyszłotygodniowej wizyty Andrzeja Dudy w Białym Domu. Prezydent wyraził nadzieję, że spotkanie z Donaldem Trumpem rozwinie polsko-amerykańską współpracę i partnerstwo, które - jak podkreślał - w ostatnich latach jest bardzo żywotne. Andrzej Duda powiedział, że spodziewa się dobrej wizyty.

Spotkanie prezydentów Polski i USA odbędzie się 24 czerwca. Przywódcy będą rozmawiać miedzy innymi o bezpieczeństwie militarnym i energetycznym, a także o współpracy handlowej między krajami. Rozmowy o bezpieczeństwie mają się toczyć w kontekście ewentualnej relokacji części amerykańskich żołnierzy z Niemiec do Polski.

Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski powiedział, że prezydent Andrzej Duda jedzie do Stanów Zjednoczonych rozmawiać między innymi o amerykańskiej obecności militarnej w Europie. Szef gabinetu prezydenta w TVP Info zaznaczał, że Polsce zależy na utrzymaniu tego zaangażowania wojskowego. Ważnym tematem rozmów prezydentów Dudy i Trumpa będzie kwestia inwestycji w najnowocześniejsze technologie.

USA REDUKUJĄ WOJSKO W NIEMCZECH

Nie mamy szczegółowych informacji dotyczących wycofania części wojsk amerykańskich z naszego kraju - mówił w Warszawie szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas. Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz podkreśla, że rozmowy o zwiększeniu kontyngentu USA w Polsce nie mają związku z decyzją prezydenta Trumpa dotycząca wojsk w Niemczech.

Donald Trump potwierdził wcześniejsze doniesienia medialne w sprawie wycofania części amerykańskich żołnierzy z Niemiec. W międzyczasie trwają polsko-amerykańskie rozmowy na temat zwiększenia obecności wojsk USA.

Szef NATO Jens Stoltenberg przyznał, że nowi żołnierze USA w Polsce to pozytywny sygnał dla całego Sojuszu: “Stany Zjednoczone i Polska, także w konsultacji z NATO i ze mną, zdecydowały o zwiększeniu obecności w Polsce. Ta decyzja, podjęta już jakiś czas temu, pokazuje, że w ostatnich latach amerykańska obecność w Europie zwiększyła się”.

Minister Heiko Maas mówił natomiast, że rząd w Berlinie przyjął do wiadomości decyzję amerykańskiego prezydenta: "Nie mamy bardziej szczegółowych informacji ani ze strony Departamentu Stanu, ani Pentagonu, kiedy, jak, co zostanie zrealizowane. Czekamy, co strona amerykańska zamierza. Obecność amerykańska w Niemczech jest ważna, nie tylko dla bezpieczeństwa Niemiec, ale również dla bezpieczeństwa USA, a w szczególności dla bezpieczeństwa całej Europy".

Szef niemieckiego MSZ powiedział, że jeśli Waszyngton określi szczegóły wycofania swych wojsk z Niemiec, to wtedy Berlin przyjmie to do wiadomości i wykorzysta, aby - jak dodał - wzmocnić dialog z partnerami europejskimi w kwestii bezpieczeństwa.

WSPÓLNE INTERESY POLSKI, LITWY, ŁOTWY i ESTONII

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz po spotkaniu w Wilnie z szefami dyplomacji Litwy, Łotwy i Estonii, powiedział, że Polskę z krajami bałtyckimi łączą wspólne interesy, polityka dotyczącą bezpieczeństwa oraz sprzeciw wobec narracji prowadzonej przez Rosję.

Rozmowy pomiędzy ministrami krajów bałtyckich związane były z bieżącą agendą unijną. Chodzi o wspólne stanowisko wobec utrzymania tradycyjnych polityk UE, takich jak polityka spójności i Wspólna Polityka Rolna. Szef polskiego MSZ powiedział, że poruszono też kwestie otwarcia polskich granic.

Minister Jacek Czaputowicz rozmawiał w cztery oczy z szefem litewskiego MSZ Linasem Linkevicziusem o stosunkach dwustronnych, kwestiach historycznych, bezpieczeństwie i energetyce. Zaznaczył, że jedną z głównych kwestii jaka została poruszona była sprawa polskiej mniejszości na Litwie i litewskiej w Polsce.

Minister Jacek Czaputowicz ocenił obecne relacje polsko-litewskie jako bardzo dobre i powiedział, że będą się one przekładać na realizację praw mniejszości narodowych w obu krajach.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.