Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 10.03.2023 r.

10.03.2023 17:30
W tym wydaniu: wizyty prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego na Bliskim Wschodzie, rozmowy o dozbrajaniu Ukrainy oraz bezpieczeństwo elektrowni atomowej w Zaporożu. 
Audio
Arabia Saudyjska staje się dla nas ważnym partnerem, jeśli chodzi o dywersyfikację ropy naftowej - powiedział premier Mateusz Morawiecki
Arabia Saudyjska staje się dla nas ważnym partnerem, jeśli chodzi o dywersyfikację ropy naftowej - powiedział premier Mateusz MorawieckiTwitter.com/@PremierRP

Prezydent Andrzej Duda odbył w tym tygodniu wizytę na Bliskim Wschodzie

Od soboty przywódca Polski był najpierw w Katarze, a potem w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W Katarze prezydent wziął udział w V Konferencji ONZ ds. państw najsłabiej rozwiniętych. Natomiast w Emiratach Arabskich przywódca Polski odbył polityczne konsultacje poświęcone m.in. rozwijaniu wymiany handlowej z Emiratami oraz współpracą energetyczną i technologiczną. 

To część polskiej ofensywy dyplomatycznej na Bliskim Wschodzie - tak mówił z kolei premier Mateusz Morawiecki po zakończonej w nocy kilkugodzinnej wizycie w Arabii Saudyjskiej. Szef polskiego rządu spotkał się w Rijadzie z następcą saudyjskiego tronu, księciem Mohammedem bin Salmanem. To polityk, który de facto rządzi królestwem, a formalnie sprawuje urząd premiera.

Wizyta Mateusza Morawieckiego w Rijadzie była pierwszą wizytą szefa polskiego rządu w Arabii Saudyjskiej od ponad 10 lat.

"Skala i szybkość wsparcia militarnego dla Ukrainy powinny zostać utrzymane"

Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przekazał, że podczas spotkania ministrów obrony państw Unii Europejskiej w Sztokholmie ustalono, iż skala i szybkość wsparcia militarnego dla Ukrainy powinny zostać utrzymane.

Jak mówił dziennikarzom po spotkaniu, rozmawiano także na temat refundacji donacji przekazanych przez państwa Wspólnoty dla Ukrainy, misji szkoleniowej w Polsce i nowej inicjatywy - wspólnego zamówienia i przekazania Ukrainie amunicji:

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, szef polskiego MON rozmawiał z ministrem obrony Niemiec Borisem Pistoriusem o serwisie czołgów Leopard w Polsce.

W międzyczasie Polska przekazała Ukrainie kolejnych dziesięć czołgów Leopard 2A4. Szef MON dodał, że zakończyło się także szkolenie ukraińskich żołnierzy z obsługi tych maszyn.

Mariusz Błaszczak przypomniał, że Polska wspólnie z koalicją państw sformowała batalion Leopardów dla Ukrainy.

Wicepremier Błaszczak poinformował również, że Polska przygotuje hub, który będzie serwisował Leopardy dla Ukrainy. W sumie Polska wysłała już 14 czołgów Leopard do Kijowa. Pierwsze cztery maszyny w lutym, przy okazji rocznicy rosyjskiej inwazji, przekazał Ukrainie premier Mateusz Morawiecki.

W nocy z środy na czwartek - jak wskazują wojskowi- Rosjanie zaatakowali Ukrainę rekordową liczbą różnego rodzaju rakiet

W sumie podczas tego ataku Rosja wystrzeliła 81 pocisków. Jeden z nich uszkodził linię energetyczną w pobliżu kompleksu atomowego.

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej ostro potępił rosyjski ostrzał elektrowni atomowej na Zaporożu na Ukrainie.

Od początku agresji na Ukrainie Rosja już po raz szósty demoluje linie, dostarczające prąd do największej w Europie elektrowni atomowej w Enerhodarze. Przez kilka godzin do instalacji nie docierał prąd, co spowodowało niebezpieczną sytuację.

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafael Grossi potępił ostrzał i wezwał wspólnotę międzynarodową do działania: „Jak możemy siedzieć tutaj na tym spotkaniu i na to pozwalać? Nasza agencja ma dbać o bezpieczeństwo nuklearne. A to już szósty raz. Następnym razem możemy już nie mieć tyle szczęścia“.

Do najgroźniejszej sytuacji wokół Enerhodaru doszło w pierwszych tygodniach inwazji, gdy w rejonie elektrowni toczyły się regularne walki. Po kolejnych incydentach Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej wysłała swoich ekspertów do wszystkich czterech elektrowni atomowych na Ukrainie. Mieli oni być „żywą tarczą“ dzięki której obiekty nie będą ostrzeliwane.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej po raz kolejny zaapelowała do Rosji i Ukrainy o stworzenie stref buforowych wokół elektrowni.

Z kolei Organizacja Narodów Zjednoczonych jest gotowa pośredniczyć w demilitaryzacji zaporoskiej elektrowni atomowej, która znajduje się pod kontrolą rosyjskich okupantów. Taką deklarację złożył sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres podczas konferencji prasowej w Kijowie z prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim.

Prezydent Zełenski powiedział, że powrót zaporoskiej elektrowni atomowej pod ukraińską kontrolę jest ważny nie tylko dla Ukrainy, ale i dla światowego bezpieczeństwa. "Dzisiaj rozmawialiśmy o tym, jak zatrzymać szantaż nuklearny Rosji i przywrócić bezpieczeństwo wszystkich ukraińskich elektrowni jądrowych. Bezpieczeństwo, które Rosja naruszyła, w szczególności bezpieczeństwo zaporoskiej elektrowni atomowej. Musi ona zostać przywrócona pod pełną kontrolę Ukrainy. Jest to kwestia bezpieczeństwa światowego, a nie tylko ukraińskiego."

Antonio Guterres zaznaczył, że jego zdaniem niezbędna jest mediacja ONZ w celu pełnej demilitaryzacji zaporoskiej elektrowni atomowej i przywrócenia jej normalnego funkcjonowania.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.