Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 09.02.2024 r.

09.02.2024 17:30
W tym wydaniu: coraz bardziej niepewna dalsza amerykańska pomoc Ukrainie, wizyta prezydenta w Afryce Wschodniej oraz relacje polsko-litewskie.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjnehttps://twitter.com/BBN_PL

W proceduralnym głosowaniu Senat USA skierował do dalszych prac nowy pakiet pomocy dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu 

Za projektem ustawy w tej sprawie głosowało 67 senatorów, 32 było przeciw. Z projektu zostały wykreślone zapisy dotyczące zabezpieczenia południowej granicy Stanów Zjednoczonych.

Wczoraj republikanie w amerykańskim Senacie odrzucili pakiet wsparcia Ukrainy, Izraela i Tajwanu przy jednoczesnym wzmocnieniu ochrony południowej granicy USA. Do odrzucenia kompromisu w tej sprawie wzywał były prezydent Donald Trump.

Pokój nie jest dany raz na zawsze, ale nie ma bezpośredniego zagrożenia dla sojuszników ze strony Rosji - powiedział sekretarz generalny NATO po spotkaniu doradców do spraw bezpieczeństwa krajów członkowskich. Jens Stoltenberg zwrócił uwagę na konieczność zwiększania wydatków na obronę, lecz także na wspieranie Ukrainy

Podkreślił przy tym wagę porozumienia amerykańskiego Kongresu w sprawie pomocy dla Ukrainy: "W zeszłym tygodniu słyszałem z Waszyngtonu silne poparcie dla Ukrainy ze strony republikańskich i demokratycznych przywódców Kongresu. Trwają tam debaty na temat sfinansowania ważnych priorytetów. Jest szczególnie ważne, aby Kongres Stanów Zjednoczonych zgodził się na kontynuację wsparcia dla Ukrainy w najbliższej przyszłości".

Stany Zjednoczone reprezentował na spotkaniu doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan. Na wspólnej konferencji prasowej wyraził przekonanie, że jego kraj będzie nadal pomagał Ukrainie.dodał, że dla Stany Zjednoczone nie mają alternatywy wobec zapewnienia Ukrainie potrzebnych dostawy artylerii, systemów obrony przeciwlotniczej i innego sprzętu.

Zachód musi rozwinąć zdolności produkcyjne w najbliższych trzech latach w związku z zagrożeniem ze strony Rosji - podkreślił w kwaterze głównej NATO szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Jacek Siewiera uczestniczył w Brukseli w spotkaniu doradców do spraw bezpieczeństwa krajów Sojuszu.

Później, w rozmowie z dziennikarzami, zwrócił uwagę na możliwości odbudowania potencjału militarnego Rosji właśnie w perspektywie trzech najbliższych lat.

Szef BBN podkreślił, że Polska już postawiła na rozwój swoich zdolności jeśli chodzi o produkcję amunicji 155 mm, innych kalibrów oraz ciężkiej amunicji czołgowej

Polska i Rwanda podpisały dwa porozumienia o współpracy w zakresie ochrony środowiska

- przekazał w Kigali prezydent Andrzej Duda. Dodał, że Polska chce rozwijać relacje z Rwandą także w innych obszarach, między innymi w energetyce, branży rolnej czy cyberbezpieczeństwie.

Prezydent Duda poinformował, że rozmowy dotyczyły także przyszłych polskich inwestycji w Rwandzie. Odwiedził również kopalnię cyny w Kigali, w której Polska ma większościowe udziały.

Prezydent Rwandy Paul Kagame zapewnił, że jest otwarty na wielopłaszczyznowe poszerzanie współpracy z Polską. Dodał, że wsparcie Polski w rozwoju zielonych technologii przypieczętowane środowymi porozumieniami ma kluczowe znaczenie: "Rozwój tych sektorów ma kluczowe znaczenie dla uzyskania odporności i dostosowania się do nowej rzeczywistości przeplatających się globalnych wstrząsów. Podsumowując, Panie Prezydencie, wiele razem osiągnęliśmy. Obecność dyplomatyczna w naszych krajach tylko umocni nasze postępy."

Rwanda była drugim państwem odwiedzanym przez polską parę prezydencką w ramach podróży po krajach Afryki Wschodniej. Celem była promocja polskiego biznesu.

Andrzej Duda wraz z małżonką zakończyli wizytę rozmowami w Tanzanii. Wcześniej prezydent odwiedził również Kenię.

Marszałek Sejmu spotkał się z przedstawicielami mniejszości polskiej na Litwie

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia powiedział, że po stronie litewskiej jest pewien pomysł na poprawę sytuacji i zwiększenie praw Polaków w tym kraju, ale to, czy zostanie on wdrożony, zależy głównie od sytuacji wewnętrznej u naszych sąsiadów.

Szymon Hołownia podczas wizyty w Wilnie, zwrócił uwagę, że Litwa - podobnie jak Polska - ma przed sobą "maraton wyborczy", co może mieć duży wpływ na kwestię praw Polaków. "Bardzo ciężko prowadzić racjonalną politykę w roku wyborczym, ale po stronie litewskiej są w tej sprawie jasne deklaracje" - podkreślił marszałek Sejmu i dodał, że niezależnie od tego rozwiązanie tej sprawy wymaga czasu. Marszałek dodał, że w czasie wojny - jak to określił - za ścianą powinno załatwić się wszystkie rzeczy, które nie były przez lata załatwiane. Dodawał, że o to apelował podczas rozmów z prezydentem, premier i przewodniczącą Sejmasu.

Marszałek Sejmu spotkał się z przedstawicielami mniejszości polskiej na Litwie. Z naszymi rodakami Szymon Hołownia rozmawiał o ich problemach, a także kwestiach związanych z bezpieczeństwem.

Wizyta na Litwie była pierwszą podróżą zagraniczną Szymona Hołowni w roli marszałka Sejmu.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.