Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 09.09.2022 r.

09.09.2022 17:10
W tym wydaniu: wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w krajach Afryki Zachodniej, rozmowy w ramach 30. Forum Ekonomiczno-Środowiskowego OBWE w Pradze oraz kolejny pakiet amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy.
Audio
Rozpoczęło się spotkanie prezydentów Polski i Nigerii
Rozpoczęło się spotkanie prezydentów Polski i NigeriiPAP/Leszek Szymański

Prezydent Andrzej Duda oskarżył Rosję o imperialną politykę

Polski przywódca mówił o tym w trakcie wizyty w Senegalu. Andrzej Duda odwiedził kraje Afryki Zachodniej, a jednym z tematów jego rozmów były rosyjskie działania propagandowe na kontynencie. Prezydent kolejny raz zadeklarował też polskie wsparcie dla Ukrainy. A w czwartek po południu wziął udział w wideokonferencji z przywódcami państw Zachodu na temat sytuacji u naszego wschodniego sąsiada. Rozmowy zorganizował prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden.

Szef BBN Paweł Soloch poinformował, że prezydent Andrzej Duda podczas wideokonferencji przywódców krajów Zachodu, na temat sytuacji na Ukrainie, zwracał uwagę na konieczność zdynamizowania pomocy, jaką trzeba udzielać Ukrainie. Jak mówił Paweł Soloch, jednym z tematów tego spotkania była wojna propagandowa, jaką Rosja prowadzi na południe od Europy, zwłaszcza na terenie Afryki.

Senegal był ostatnim krajem, jaki polski prezydent odwiedził podczas swojej podróży po Czarnym Kontynencie. Andrzej Duda powiedział w Dakarze, że z prezydentem Senegalu Macky Sallem podpisał dwa ważne porozumienia.

Andrzej Duda poinformował również o zawiązaniu współpracy w dziedzinie wydobycia i importu węglowodorów. Prezydenci Polski i Senegalu rozmawiali również o walce z kryzysem żywnościowym, jaki zaczął się, gdy Rosja zablokowała porty na Ukrainie. Poruszyli także kwestie rosyjskich wpływów w Afryce, która próbuje podważyć zaufanie do Zachodu na tym kontynencie.

Swoją podróż po Afryce prezydent rozpoczął od wizyty w Nigerii, gdzie z lokalnymi władzami podpisał memorandum o współpracy w rolnictwie i mówił, że Polska jest zainteresowana nigeryjskim gazem LNG oraz ropą. Z kolei z prezydentem Wybrzeża Kości Słoniowej Andrzej Duda omówił, m.in. możliwości poprawy sytuacji na światowych rynkach energii i żywności. Ważnym punktem wizyty prezydenta w krajach afrykańskich były spotkania z tamtejszą Polonią.

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau poinformował, że od 19 września Polska i kraje bałtyckie przestaną wydawać wizy Schengen rosyjskim turystom

Szef OBWE wziął udział w 30. Forum Ekonomiczno-Środowiskowego tej organizacji w Pradze.

Szef resortu spraw zagranicznych podkreślił, że odstąpić od wydawania wiz Rosjanom może każde państwo. Jak dodał, ma to przeciwdziałać bezpośrednim zagrożeniom porządku publicznego i bezpieczeństwa.

Minister Zbigniew Rau poinformował, że będą istnieć wyjątki od tej zasady. ''Chodzi o kwestie natury humanitarnej, czy kwestie dotyczące tych obywateli rosyjskich, których należy chronić ze względu na to, że z powodu ich niezgody na rosyjską agresję na Ukrainę mają powody do obaw o swoje bezpieczeństwo'' - tłumaczył.

Tematami obrad 30. Forum Ekonomiczno-Środowiskowego OBWE w Pradze były też bezpieczeństwo i stabilizacja w regionie, a także skutki rosyjskiej agresji na Ukrainę. Czeski minister spraw zagranicznych Jan Lipavsky mówił o odpowiedzialności Rosji za naruszenie światowego porządku: "W atakach rosyjskich sił na obiekty cywilne giną ludzie. Straty środowiskowe są ogromne, a ukraińska gospodarka wyhamowuje. Sprawcy zostaną pociągnięci do odpowiedzialności."

Jan Lipavsky podkreślił, że nikt nie może pozostawać obojętnym na skutki rosyjskiej agresji, a działania Rosji, wspieranej przez białoruski reżim, muszą się zakończyć. Szef czeskiej dyplomacji wyraził zaniepokojenie z powodu łamania praw człowieka na Białorusi i zapewnił o poparciu Czech dla działań prowadzonych w tym kraju przez OBWE.

W czwartek po sesji w Pradze minister Zbigniew Rau spotkał się z ambasadorem USA przy OBWE Michaelem Carpenterem, a także z sekretarz generalną OBWE Helgą Schmid.

Prezydencja Polski w OBWE potrwa do końca 2022 roku. OBWE skupia 57 państw, w których mieszka ponad miliard ludzi. Oprócz krajów europejskich, do OBWE należą USA, Kanada, Mongolia oraz położone w Azji Centralnej państwa powstałe po rozpadzie ZSRR: Uzbekistan, Kazachstan, Tadżykistan, Kirgistan i Turkmenistan.

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych autoryzował prezydencki program pomocy dla Ukrainy o wartości 675 milionów dolarów

Poinformował o tym w niemieckim Rammstein sekretarz obrony USA Lloyd Austin, podczas obrad Grupy Kontaktowej do spraw Obrony Ukrainy. Zaznaczył, że środki zostaną przeznaczone na zaspokojenie krytycznych potrzeb Ukrainy w zakresie bezpieczeństwa i obrony: "Prezydent zatwierdził najnowszą transzę amerykańskiej pomocy dla Ukrainy o wartości do 675 milionów dolarów. Najnowszy pakiet obejmuje więcej GMLRS, haubic 105 milimetrów, amunicji artyleryjskiej, rakiet HARM, Humvees, opancerzonych ambulansów, systemów przeciwpancernych, broni i innych."

Szef Pentagonu podziękował krajom sojuszniczym Polsce, Wielkiej Brytanii, Niemcom, Danii i innym za wszechstronną pomoc dla Ukrainy w przeciwdziałaniu ekspansji militarnej Rosji. "Chciałbym również podziękować Polsce za to, że jest filarem naszych wysiłków na rzecz wsparcia Ukraińców i za jej hojne darowizny sprzętu wojskowego Tego lata, na przykład, Polska przekazała Ukrainie trzy bataliony 155-milimetrowych samobieżnych haubic" - powiedział.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał, że rozmawiał z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem o odbudowie Ukrainy oraz o uznaniu Rosji za państwo terrorystyczne. Antony Blinken złożył wizytę w Kijowie.

W swoim wieczornym wystąpieniu Wołodymyr Zełenski podkreślił, że w trakcie spotkania mówił o tym, iż ekonomiczne wsparcie jest teraz tak samo ważne, jak wsparcie w postaci broni i amunicji: "Oczywiście nasza uwaga była skupiona na "Fast Recovery Plan" i generalnej odbudowie Ukrainy. Oficjalnie zapytałem się o uznanie Rosji za państwo terrorystyczne. Stan prawny musi zawsze odzwierciedlać stan faktyczny, a faktem jest, że Rosja stała się jednym z największych źródeł terroryzmu na świecie. Można używać różnych procedur, albo innych sposób wywierania prawnej presji na Rosję, ale świat musi dać jasny sygnał, że rosyjski terror nie zostanie zapomniany".

W piątek do Kijowa udał się także premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu odbył w Kijowie cykl spotkań, m.in. dotyczących sytuacji geopolitycznej, bezpieczeństwa energetycznego, wojskowego.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.