X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Zamek w Podhorcach - jedna z najpiękniejszych rezydencji dawnych Kresów Rzeczypospolitej

04.08.2020 15:00
Zamek w Podhorcach, zwany "Wersalem Podola", to jedna z najpiękniejszych rezydencji na Ukrainie i dawnych Kresach Rzeczypospolitej. Patrząc na współczesne zdjęcie budowli, widzimy jednak już tylko znikome ślady jej wspaniałej przeszłości. W 2008 roku Podhorce wpisano na listę World Monuments Watch jako jeden z najcenniejszych zabytków na świecie zagrożonych zniszczeniem.
Audio
  • Śladami polskiego dziedzictwa na Wschodzie. O zamku w Pohorcach opowiadają Wojciech Konończuk i Piotr Kosiewski. Rozmowa Marii Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Czekający na prace konserwatorskie Zamek w Podhorcach na Ukrainie. Został wzniesiony w pierwszej połowie XVII wieku dla hetmana Stanisława Koniecpolskiego.
Czekający na prace konserwatorskie Zamek w Podhorcach na Ukrainie. Został wzniesiony w pierwszej połowie XVII wieku dla hetmana Stanisława Koniecpolskiego.wikipedia.org

Zamek został  wybudowany przez Stanisława Koniecpolskiego, hetmana wielkiego koronnego w latach 1637-1641 i miał spełniać rolę letniej rezydencji, którą zaprojektowano w układzie palazzo in fortezza, według wzorów francuskich. Za twórców projektu uważani są Guillaume de Beauplan lub Andrea dell’Aqua.

Zamek wzniesiono na cokole fortyfikacji bastionowej o kwadratowym narysie. W ten sposób wyeksponowano bryłę budynku. System umocnień powiązano z położonym poniżej ogrodem włoskim, opadającym w dół zbocza trzema tarasami. Zdobiły go posągi i wodotryski, urozmaicały cisowe chłodniki i drewniane altany.

Trzy kolejne pokolenia rodu Koniecpolskich przyczyniły się do powstania tej wybitnej budowli, która następnie przeszła w posiadanie Sobieskich, a w roku 1718 jej właścicielem stał się Stanisław Rzewuski, hetman wielki koronny. Wówczas zamek, podniesiony o jedno piętro, uzyskał zachowany do dziś kształt.

Szczególnie troskliwym i twórczym opiekunem Podhorców był Wacław Rzewuski, który uczynił z zamku przybytek nauk, sztuk i cennych pamiątek narodowych. Znalazły tu swe miejsce m.in. wspaniałe meble, ogromny zbiór porcelany i biblioteka, a w niej cenne księgi i manuskrypty (dotyczące również wyprawy wiedeńskiej). Hetman urządził ponadto liczącą przeszło 500 płócien galerię obrazów. Bogato wyposażone sale zamkowe nazwano od kolorów ścian i obić mebli (m.in. sale karmazynowa, złota i żółta) były świadkami takich wydarzeń, jak wesele księcia Karola Radziwiłła i wizyta cesarza Franciszka I.

Wacław Rzewuski ufundował też kościół Podniesienia Krzyża Świętego, założył teatr nadworny, laboratorium alchemiczne i drukarnię. Spadkobiercy hetmana Rzewuskiego sprzedali Podhorce Władysławowi Sanguszce.

Podczas zaborów, ale także później w trakcie I wojny światowej i wojny polsko-radzieckiej (1918-1920) rezydencja w Podhorcach była wielokrotnie grabiona i niszczona przez wojska moskiewskie.

W okresie międzywojennym w zamku funkcjonowało muzeum. W obliczu narastającego zagrożenia wojennego Sanguszkowie ewakuowali podhoreckie zbiory, które w części trafiły do Brazylii, gdzie książę Roman Sanguszko założył fundację kulturalną, funkcjonującą do dziś w Sao Paulo. W czasie II wojny światowej rezydencja w Podhorcach została znacząco zniszczona, a w latach pięćdziesiątych prawie doszczętnie strawiona przez pożar.

W roku 1997 przekazano budowlę w zarząd Lwowskiej Galerii Obrazów. Wówczas też rozpoczęte zostały pierwsze prace konserwatorskie, a w planach jest przywrócenie zamkowi jego dawnej świetności. Nadzieję, że tak właśnie będzie, gdyż w ostatnich dniach opiekę nad Podhorcami przejęło Ministerstwo Kultury Ukrainy, wyrażali goście Polskiego Radia dla Zagranicy - Wojciech Konończuk i Piotr Kosiewski, autorzy raportu "Zagrożone dziedzictwo. Polskie dobra kultury na Ukrainie i Białorusi", przygotowanego w Ośrodku Studiów Wschodnich.

Cykl "Śladami polskiego dziedzictwa na Wschodzie" powstaje we współpracy z Fundacją Pomoc Polakom na Wschodzie.

Audycja finansowana jest ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach Zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.

Audycję zrealizowała Magdalena Górecka-Balcer.

Teksty czytał Maciej Gudowski.

Do wysłuchania programu zaprasza Maria Wieczorkiewicz.

 

Zobacz więcej na temat: Ukraina OSW Kresy zabytki

"Zachować pamięć". Śladami polskiego dziedzictwa na Wschodzie

29.07.2020 09:00
Celem projektu, który powstaje we współpracy z Fundacją Pomoc Polakom na Wschodzie, jest opisanie i promocja historycznego dziedzictwa polskiego na Wschodzie. Uświadomienie Polakom poza granicami, że warto dbać o kulturową spuściznę  na dawnych Kresach Polski. Chcemy także pokazać ludzi i instytucje, które przyczyniają się do zachowania kulturowego dziedzictwa na Wschodzie.

Kamieniec Podolski - niezwyciężona twierdza, miasto wielu kultur i religii

31.07.2020 09:15
W audycji z cyklu "Śladami polskiego dziedzictwa na Wschodzie", powstającego we współpracy z Fundacją Pomoc Polakom na Wschodzie, przypominamy dawną świetność wojskowej warowni, która przez wieki opierała się przed atakami Kozaków, Tatarów i Turków, w której do dziś można znaleźć polskie ślady.