X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Ambasada RP w Kairze z sukcesem wspiera prace badawcze polskich archeologów w Egipcie

16.09.2021 13:00
Obecność polskich archeologów w Egipcie ma długą historię i tradycję. Polscy badacze są obecni w Egipcie od ponad osiemdziesięciu lat. To tam stawiała pierwsze kroki polska szkoła archeologii śródziemnomorskiej, pracując na kilkudziesięciu stanowiskach archeologicznych. Od kilku dekad każdego roku w Egipcie działa około dziesięciu misji pod auspicjami Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW. Z sukcesem wspiera je polska placówka dyplomatyczna, którą kieruje dr Michał Łabenda. - Pomoc naszym badaczom to jeden z priorytetów Ambasady RP w Kairze - mówi dyplomata, w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy.
Audio
  • "Historia odkryć polskich archeologów". Z dr Michałem Łabendą, Ambasadorem Nadzwyczajnym i Pełnomocnym RP w Arabskiej Republice Egiptu oraz Państwie Erytrea, rozmawiała Halina Ostas [posłuchaj]
Świątynia Hatszepsut w Egipcie
Świątynia Hatszepsut w EgipcieShutterstock/Anton_Ivanov

Egiptologia była przez lata perłą w koronie polskich wykopalisk za granicą. Choć egipskich starożytności Polacy poszukiwali już w XIX wieku, najważniejszą postacią jest tu profesor Kazimierz Michałowski (1901-1981), twórca polskiej szkoły archeologii śródziemnomorskiej, która łączy wykopaliska i badania z pracami konserwatorskimi.

Profesor Kazimierz Michałowski, w 1961 roku rozpoczął rekonstrukcję świątyni Hatszepsut w kompleksie sakralnym w Deir el-Bahari, a przy okazji wydobył ruiny nieznanej wcześniej świątyni Totmesa III z XV wieku p.n.e. Za sprawą kolejnych polskich misji odrestaurowane obiekty są dziś dostępne dla zwiedzających.

Kontynuatorem dzieła prof. Kazimierza Michałowskiego nad Nilem jest m.in. jego wychowanek, prof. Karol Myśliwiec. W latach 1985 – 1995 stał na czele zespołu ratunkowego w Tell Atrib, starożytnym Athribis. Od 1996 prof. Myśliwiec prowadził wykopaliska w Sakkarze, nieopodal pierwszej wzniesionej piramidy – faraona Dżesera. Najdonioślejszymi odkryciami naukowca były miejsca pochówku staroegipskich dygnitarzy: grobowiec wezyra Merefnebefa (odkryty w 1997 r.) oraz kapłana Ni-anch-Nefertuma (2003). Pierwszy był bogato zdobiony polichromiami, uznanymi za jedne z najpiękniejszych z dotychczas odnalezionych w Egipcie.

Od kilku dekad, każdego roku nad Nilem pracuje około dziesięciu misji pod auspicjami Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Z sukcesem wspiera je zawsze polska placówka dyplomatyczna, którą kieruje dr Michał Łabenda.

- Pomoc naszym badaczom, a także przekazywanie wiedzy o tym co robią w Egipcie, to od początku był jeden z priorytetów Ambasady RP w Kairze - mówi dyplomata, w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy.

- Polska archeologia jest bardzo dobrze znana tutaj na miejscu. Jako Polacy jesteśmy jedną z pięciu najsilniejszych grup archeologicznych, najbardziej rozpoznawalnych w Egipcie - dodaje ambasador Michał Łabenda. - Placówka wspiera naukowców na poziomie politycznym, jak trzeba załatwić jakieś rzeczy na poziomie politycznym to robimy to, ale także naszą rolą jest żeby wiedzę o pracy archeologów rozpowszechniać - mówi dyplomata.

- Sukcesy polskich archeologów są ważne dla promocji i wizerunku naszego kraju. Trzeba dodać, że Polska nie jest obciążona bagażem postkolonialnym, ale także chodzi o to, że w przeszłości było bardzo dużo wypadków kiedy artefakty egipskie były wywożone nielegalnie. Strona egipska podejmuje teraz zintensyfikowane działania aby wiele tych przedmiotów, także z większych muzeów świata, zostało zwróconych do Egiptu. Nie dotyczy to Polaków. Wszystkie przedmioty egipskie, wszystkie artefakty egipskie, które znajdują się w polskich muzeach zostały przekazane legalnie i strona egipska bardzo docenia to, że nigdy nie byliśmy zaangażowani w proceder nielegalnego wywozu - mówi dr Michał Łabenda. 

- Polska archeologia to jest rzeczywiście jedno z takich najjaśniejszych świateł, które kojarzą się z Polską w Egipcie i to jest naprawdę ogromna zasługa polskich archeologów, polskich uczonych - dodaje ambasador RP w Kairze.

Niedawno na stanowisku Marea, w północnym Egipcie, zlokalizowano nieznaną część starożytnego miasta, założonego w drugiej połowie VI wieku. To ważne odkrycie, którego dokonali naukowcy z Wydziału Archeologii i Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, ponieważ w okresie późnego antyku egipskie nowe kompleksy miejskie powstawały bardzo rzadko.

Ambasador Michał Łabenda odwiedził polskich naukowców podczas prac w Marei i był pod ogromnym wrażeniem ich odkrycia. Szefem projektu Narodowego Centrum Nauki, w ramach którego prowadzone były badania, był prof. Tomasz Derda, kierownik Katedry Epigrafiki i Papirologii Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Pracami terenowymi w Egipcie kierował dr Mariusz Gwiazda z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW. Naukowcy podkreślają, że zawsze mogli liczyć na pomoc i zainteresowanie polskiej placówki dyplomatycznej w Kairze.

Z dr Michałem Łabendą, Ambasadorem Nadzwyczajnym i Pełnomocnym RP w Arabskiej Republice Egiptu oraz Państwie Erytrea, rozmawiała Halina Ostas.

Audycja powstała we współpracy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW i Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

W Marei, w północnym Egipcie, polscy naukowcy odkryli nieznaną część starożytnego miasta

31.08.2021 14:21
Na stanowisku Marea, w północnym Egipcie, zlokalizowano nieznaną część starożytnego miasta, założonego w drugiej połowie VI wieku. To ważne odkrycie, którego dokonali naukowcy z Wydziału Archeologii i Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, ponieważ w okresie późnego antyku egipskie nowe kompleksy miejskie powstawały bardzo rzadko.