Redakcja Polska

"Zdążyć z pomocą Ukrainie". Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" pomaga polskim organizacjom i parafiom

25.05.2022 12:44
Ważną inicjatywą Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie" jest pomoc Ukrainie. Fundacja już w pierwszych dniach rosyjskiej agresji uruchomiła, w ramach Wschodniego Funduszu Dobroczynności, zbiórkę pieniędzy na pomoc ofiarom wojny w Ukrainie. Pomaga również polskim organizacjom i parafiom w Ukrainie.
Audio
  • W cyklu "Polacy na Ukrainie" rozmawiamy z Juliuszem Szymczakiem - Gałkowskim, członkiem Zarządu Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie". Rozmowa Haliny Ostas [posłuchaj]
Szef MSZ Ukrainy: Polacy i polski rząd udowodnili, że są kimś więcej niż tylko sąsiadami
Szef MSZ Ukrainy: Polacy i polski rząd udowodnili, że są kimś więcej niż tylko sąsiadamiAlex Yeung/Shutterstock

Wszystkie zebrane środki przeznaczono w całości dla potrzebujących przebywających zarówno po polskiej jak i ukraińskiej stronie granicy. Zakres pomocy uzależniony jest od rozwoju sytuacji w Ukrainie i dostosowany do bieżących potrzeb uchodźców wojennych.

- Całe polskie społeczeństwo wykazało się zdumiewającą ofiarnością i otwartością na to co się wydarzyło. Nasza Fundacja przeprowadziła zbiórkę w ramach Wschodniego Funduszu Dobroczynności. Prowadzimy też szereg działań w ramach akcji "Pomoc Polakom na Wschodzie", zbieżność nazw wcale nie jest przypadkowa - mówi Juliusz Szymczak - Gałkowski, członek Zarządu Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie".

Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie”, organizując pomoc dla Ukrainy, w tym dla Polaków w Ukrainie, współpracuje ściśle z Kancelarią Prezydenta RP, a szczególnie z Panią Prezydentową Agatą Korhauser-Dudą.

- Jest to niezwykle ważna i owocna współpraca. Pani Prezydentowa uważa, z czego się bardzo cieszymy, że Fundacja jest skuteczna w takich działaniach. Wspieramy obecnie około dwudziestu organizacji i parafii na terenie Ukrainy - podkreśla w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy, Juliusz Szymczak - Gałkowski.

Z Juliuszem Szymczakiem - Gałkowskim, członkiem Zarządu Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie", rozmawia Halina Ostas.

Zbiórka na rzecz ofiar wojny w Ukrainie. Ważna inicjatywa Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie"

01.03.2022 14:51
Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” uruchomiła, w ramach Wschodniego Funduszu Dobroczynności, zbiórkę pieniędzy na ofiary wojny w Ukrainie.

Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" wspiera repatriację Polaków z Uzbekistanu i Kirgistanu

23.05.2022 12:00
Grupa ekspertów Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie" przeprowadziła serię spotkań w Uzbekistanie i Kirgistanie, gdzie zapoznała członków i sympatyków organizacji polskich z możliwościami repatriacji do Polski oraz bezpłatnego nauczania języka polskiego w ich krajach.