Redakcja Polska

Wizyta uczniów i nauczycieli Polskiej Szkoły im. I.J. Paderewskiego z Żytomierza w Szwajcarii

23.09.2022 18:48
W dniach 16-22 września przebywała w Szwajcarii, na zaproszenie społecznej szkoły polskiej im. I.J. Paderewskiego z Bazylei, grupa pięciu uczniów polskiej szkoły z Żytomierza pod opieką dwóch nauczycieli oraz Wiktorii Laskowskiej-Szczur, dyrektor szkoły i prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie.
Ambasador RP Iwona Kozłowska spotkała się młodzieżą i nauczycielami z Żytomierza
Ambasador RP Iwona Kozłowska spotkała się młodzieżą i nauczycielami z ŻytomierzaFoto: Ambasada RP w Bernie

Wizyta polskiej młodzieży z Wołynia w Szwajcarii była efektem współpracy obu szkół, zainicjowanej przez Ambasador RP w Bernie Iwonę Kozłowską w 2020 roku.

Obie polskie szkoły łączy osoba ich patrona – Ignacego Jana Paderewskiego. Podczas pobytu w Szwajcarii goście z Ukrainy mieszkali u polskich rodzin w Bazylei i mieli okazję poznać miejsca ważne dla polskiej historii. Odwiedzili m.in. Muzeum Tadeusza Kościuszki w Solurze oraz zostali przyjęci przez dyrektor Muzeum Polskiego w Rapperswilu Annę Buchmann w należącej do Muzeum Bibliotece Polskiej. Delegacja z Żytomierza była także honorowym gościem uroczystości nadania szkole polskiej w Bazylei sztandaru.

21 września ambasador Iwona Kozłowska przyjęła gości z Ukrainy w swojej rezydencji. Uczniowie i nauczyciele mogli poznać historię działalności polskich dyplomatów w Bernie, ratujących w okresie II wojny światowej Żydów przed Zagładą oraz podzielić się swoimi wrażeniami z pobytu w Szwajcarii. Na pamiątkę spotkania posadzono w ogrodzie rezydencji symboliczne drzewko przyjaźni i pokoju.


Ambasador RP Iwona Kozłowska oraz młodzież i nauczyciele z Żytomierza sadzą symboliczne drzewko Ambasador RP Iwona Kozłowska oraz młodzież i nauczyciele z Żytomierza sadzą symboliczne drzewko przyjaźni i pokoju

Tego samego dnia goście z Żytomierza wzięli udział w XI edycji Narodowego Czytania, zorganizowanego przez Szkołę Polską im. Aleksandra Ładosia w Bernie. Czytanie „Świtezianki” oraz „Romantyczności” A. Mickiewicza przez uczniów, nauczycieli, ambasador i konsula poprzedziło wprowadzenie na temat znaczenia epoki romantyzmu dla polskiej kultury, przygotowane przez uczniów szkoły w Bernie.

Wizyta polskiej młodzieży z Żytomierza była elementem realizowanego przez Ambasadę RP w Bernie programu wspierania Polaków na Wschodzie pod patronatem I. J. Paderewskiego. Program zainicjowały świąteczne akcje charytatywne „Boże Narodzenie z Paderewskim oraz Polską w kresowym sercu” i „Wielkanoc z wielkim sercem dla Polaków na Wschodzie”.

Wśród Polonii szwajcarskiej widoczna jest przychylność i zainteresowanie wspieraniem Rodaków i polskiego dziedzictwa na Ukrainie. Postać Paderewskiego symbolicznie połączyła polskie diaspory z Bazylei i Wołynia. Pobyt w Szwajcarii grupy Rodaków z Ukrainy możliwy był dzięki ogromnemu zaangażowaniu społeczności polonijnej z Bazylei oraz wsparciu finansowemu ze strony MSZ, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego oraz prywatnych darczyńców.


Młodzież i nauczyciele z Żytomierza poznają historię Grupy Ładosia Młodzież i nauczyciele z Żytomierza poznają historię Grupy Ładosia

Podczas pobytu gości z Żytomierza w Szwajcarii doszło do podpisania porozumienia o współpracy pomiędzy szkołami polskimi im. I. J. Paderewskiego z Bazylei i Żytomierza.


Źródło: Ambasada RP w Bernie/ho

 

Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie nie zaprzestał działalności

10.09.2022 14:00
Pomoc dla Polaków, w objętej wojną Ukrainie, cały czas organizuje Wiktoria Laskowska, szefowa Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie i członkowie organizacji. 

Z inicjatywy MSZ już po raz siódmy gościmy w Polsce młodą kadrę kolumbijskich sportowców

22.09.2022 13:46
W tych dniach przebywa w Polsce grupa kilkunastu dziewcząt grających w halową piłkę nożną z departamentu Tolima w centralno-zachodniej Kolumbii. Z młodymi sportsmenkami na Stadionie Legii Warszawa spotkał się Szef Służby Zagranicznej, prof. Arkady Rzegocki.

II Polskie Forum Gospodarczo-Technologiczne w Szwajcarii. Polskie „mini Davos” powraca do Berna

24.09.2022 11:30
Już po raz drugi w stolicy Konfederacji spotkają się na zaproszenie Ambasady RP w Bernie przedsiębiorcy, naukowcy, eksperci i urzędnicy z Polski i Szwajcarii, aby dyskutować o zacieśnianiu dwustronnej współpracy. Szczególnie silna będzie reprezentacja samorządowców. II Polskie Forum Gospodarczo-Technologiczne w Szwajcarii odbędzie się w dniach 3 i 4 października w Bernie.