Redakcja Polska

Wielki koncert w Święto Niepodległości Polski w Filharmonii Obwodowej w Żytomierzu

12.11.2022 10:48
Pod hasłem "Za wolność waszą i naszą" Polacy Żytomierza na Ukrainie zorganizowali w piątek wieczorem wielki koncert muzyki polskiej i ukraińskiej w miejscowej Filharmonii Obwodowej. Uroczystości poświęcone były polskiemu Narodowemu Świętu Niepodległości.
Piątkowy koncert w Filharmonii w Żytomierzu był jednym z wielu elementów obchodów Święta Niepodległości Polski.
Piątkowy koncert w Filharmonii w Żytomierzu był jednym z wielu elementów obchodów Święta Niepodległości Polski.Fot.: PAP/Jarosław Junko

- Żytomierz również uczestniczył w walkach o niepodległość - mówiła prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie Wiktoria Laskowska-Szczur, przypominając o udziale przodków żytomierskich Polaków w powstaniu styczniowym i listopadowym.

- Polacy walczyli wówczas o niepodległość, o wolność waszą i naszą tak samo, jak dziś wspólnie walczymy o niepodległość Europy, Ukrainy i całego świata - podkreślała.

Koncert otworzyła ukraińska orkiestra wojskowa, która wykonała hymny dwóch krajów. Następnie na scenie wystąpiły działające w Żytomierzu polskie zespoły artystyczne oraz twórcy związani z polską społecznością miasta.

Sala wypełniona po brzegi 

Licząca 500 miejsc sala filharmonii po brzegi wypełniona była publicznością. Życzenia z okazji Święta Niepodległości złożyli zaproszeni na uroczystość przedstawiciele lokalnych władz ukraińskich.


Fot.: PAP/Jarosław Junko Fot.: PAP/Jarosław Junko

Wiktoria Laskowska-Szczur przypomniała, że takie koncerty Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie organizuje co roku. - W tym roku baliśmy się, że koncert nie dojdzie do skutku. Obawialiśmy się, czy impreza nie zostanie przerwana przez alarm bombowy czy wyłączenie światła, które dość często zdarzają się w związku z wojną - wyznała.

Polska pomoc 

Podczas koncertu wiele mówiono o polskiej pomocy dla nękanej przez armię rosyjską Ukrainy. - Dla nas, Polaków Żytomierszczyzny, to święto jest bardzo ważne. Spójrzcie, ilu ludzi jest na sali, a przecież wielu mieszkańców naszego miasta i członków naszej społeczności wyjechało. Mimo to zbieramy się i pamiętamy o naszej tradycji. Chcemy bardzo podziękować naszym rodakom w Polsce za pomoc i wsparcie, za to szczere serce, które przed nami otwarto - powiedziała Maria Piwowarska, która pracuje w Żytomierzu z polską młodzieżą.

Pomoc z Polski dla walczącej z Rosją Ukrainy płynie między innymi przez organizację, którą kieruje Wiktoria Laskowska-Szczur. W marcu jej siedziba została uszkodzona przez bombę, zrzuconą na szkołę nr 25, która użyczała swoje pomieszczenia Polskiej Szkole Sobotnio-Niedzielnej. - Wyleciały wtedy okna i drzwi, ale większe szkody zostały już usunięte. Dziś mamy w naszym biurze skład pomocy humanitarnej - mówi pani Wiktoria, pokazując po koncercie popękane ściany w swoim gabinecie.

Schronienie nad Wisłą

Kiedy wybuchła wojna, wiele członkiń polskiej społeczności Żytomierza wraz z dziećmi znalazło schronienie w Polsce. Kobiety od razu zrozumiały, że autobusy, którymi wyjechały, nie mogą wracać na Ukrainę puste. - Każdy autobus, który wyjeżdżał od nas z ludźmi, powracał z pomocą. To było naprawdę coś wielkiego, bo panował chaos. Ta pomoc była czymś cudownym, bo trafiała do najbardziej potrzebujących, przeważnie starszych osób, którym było bardzo trudno. Wiele z nich straciło wszystko - wspomina pani Walentyna, która w Żytomierskim Obwodowym Związku Polaków na Ukrainie zajmuje się pomocą humanitarną. - Po drugie łatwiej jest pomagać, niż bezczynnie siedzieć w domu - podkreśliła.

Piątkowy koncert w Filharmonii w Żytomierzu był jednym z wielu elementów obchodów Święta Niepodległości Polski. Wcześniej Polacy złożyli wieńce i kwiaty w polskich miejscach pamięci w tym mieście, m.in. na grobie rodziców Ignacego Jana Paderewskiego, pod tablicą upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz pomnikiem papieża Jana Pawła II.

Uroczystości zakończą się w niedzielę w rzymskokatolickiej katedrze św. Zofii, gdzie zostanie odprawiona msza święta w intencji ojczyzny.

Obwód żytomierski jest największym skupiskiem ludności polskiej w Ukrainie. Według spisu powszechnego z 2001 roku mieszka tutaj prawie 50 tysięcy Polaków, którzy stanowią 3,53 proc. mieszkańców tego regionu.

80 procent pomocy humanitarnej, która dociera na Ukrainę, pochodzi z Polski

12.11.2022 08:00
Polska przoduje zarówno w udzielaniu pomocy potrzebującym na Ukrainie, jak i uchodźcom z tego państwa, szukającym w Europie schronienia.

Chersoń wraca pod kontrolę Ukrainy. W mieście nie ma już rosyjskich wojsk

11.11.2022 17:39
Ukraiński wywiad wojskowy potwierdził wejście do Chersonia ukraińskich wojskowych. Wcześniej rosyjskie dowództwo informowało o tym, że ich wojsko opuściło miasto. Obecność ukraińskich żołnierzy w Chersoniu potwierdzają jego mieszkańcy.

Biały Dom: odzyskanie Chersonia to nadzwyczajny sukces Ukrainy

12.11.2022 10:08
Wycofanie się Rosjan z Chersonia na południu Ukrainy i przejęcie tego miasta przez wojska ukraińskie to nadzwyczajny sukces tego kraju - powiedział w sobotę doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.