Redakcja Polska

Do Chersonia z Polski dotarł konwój humanitarny

31.12.2022 16:56
Do Chersonia z Polski dotarł konwój z pomocą humanitarną. Transport został wysłany w ramach projektu Poland Helps, inicjatywy Fundacji Siępomaga. Na południe Ukrainy dojechało 15 samochodów wiozących ponad 15 ton różnego rodzaju produktów, 30 wolontariuszy z całej Polski, ale też Polacy i Ukraińcy ze Lwowa. Niektórzy z nich, tak jak choćby wolontariusze ze Szczecina, przejechali nawet 4600 km by dotrzeć z pomocą do potrzebujących.
Konwój w Chersoniu
Konwój w ChersoniuFot.: Wojciech Jankowski

Projekt Poland Helps ma za zadanie pomagać borykającym się z nieszczęściami wojny Ukraińcom. Inicjatywa rozpoczęła się niemal na początku rosyjskiej inwazji. Gdy w mediach zaczęto mówić o tym, że Chersoń zostanie wyzwolony, działacze zaczęli planować wyprawę do do tego miasta.


Posłuchaj
05:47 konwoj_cherson_PRdZ_Janko_291222.mp3 Konwój do Chersonia. Materiał Wojciecha Jankowskiego

 

Pochodzący z Poznania Jerzy Jurczyński, koordynator projektu, cały czas jest w rozjazdach. Po Chersoniu pojechał w pomocą do Charkowa, gdzie spędził święta. Więcej czasu spędza na Ukrainie, niż w rodzinnym domu w Polsce. Jak zaznaczył, że ta wyprawa to rekonesans, zapoznanie się z potrzebami Chersonia i okolic.


Fot.: Wojciech Jankowski Fot.: Wojciech Jankowski

Wito Nadaszkiewicz, prawnik reprezentujący Fundację Siepomaga we Lwowie, zwrócił uwagę na potrzeby obwodu chersońskiego. - Do niedawna w Chersoniu nie było prądu. W wioskach pod Chersoniem wciąż nie ma prądu, wody, gazu. Naprawdę to są straszne warunki. Jedyny plus, że to jest południe, jest 10-12 stopni, ale jest zima i nie zawsze tak będzie  - przyznał

Fundacja Siepomaga koncentruje swoją pomoc na kilku kierunkach. Jest zaangażowana w Charkowie, wiele uwagi poświęca Donbasowi – okolicom Bachmutu, Chersoń będzie kolejnym miejscem pomocy w ramach projektu Poland Helps.


Wojciech Jankowski

Chersoń. Jedno z najbardziej doświadczonych wojną miast Ukrainy. Piekło codziennych ostrzałów

30.12.2022 11:45
Chersoń jest po Mariupolu najbardziej doświadczonym wojną miastem Ukrainy. Po kilku miesiącach rosyjskiej okupacji, która była trudnym okresem dla mieszkańców miasta, kiedy znikali policjanci i działacze proukraińscy, gdy w katowniach znęcano się nad ludźmi, zaczął się nowy koszmar. Codzienne ostrzały. Całe miasto jest narażone. Pociski uderzyły w budynek administracji i w inne ważne miejsca, ale mieszkańcy zwykłych bloków mieszkalnych też nie mogą czuć się bezpiecznie. 

Rosja częściej sięga po irańskie drony, mając mniej precyzyjnych rakiet

31.12.2022 10:51
Wojska rosyjskie nasiliły użycie dronów irańskich w atakach na Ukrainę, co wskazuje, iż Rosja zgromadziła więcej tych maszyn, a zmalał jej arsenał pocisków precyzyjnych - ocenia w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Rosja wprowadzi stan wojenny? Szef MON Ukrainy ostrzega młodych Rosjan przed mobilizacją

31.12.2022 14:02
Ołeksij Reznikow, minister obrony Ukrainy, powiedział, że na początku stycznia władze rosyjskie ogłoszą stan wojenny i rozpoczną kolejną falę mobilizacji mężczyzn. Jego zdaniem, aby powstrzymać mężczyzn w wieku poborowym przed opuszczeniem kraju, dla Rosjan granice zostaną zamknięte.