Redakcja Polska

Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie nie zaprzestał działalności

10.09.2022 14:00
Pomoc dla Polaków, w objętej wojną Ukrainie, cały czas organizuje Wiktoria Laskowska, szefowa Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie i członkowie organizacji. 
Audio
  • Wiktoria Laskowska, prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie, o działalności organizacji, opowiedziała Halinie Ostas i Marii Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Wiktoria Laskowska, prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku  Polaków na Ukrainie
Wiktoria Laskowska, prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na UkrainieFoto: Maria Wieczorkiewicz/PRdZ

Od pierwszego dnia wojny, mieszkańcy Żytomierza doświadczyli ataków agresora. - Rosyjska bomba trafiła w szkołę w Żytomierzu, w której prowadzi zajęcia Polska Szkoła Sobotnio-Niedzielnej im. Ignacego Jana Paderewskiego przy Żytomierskim Obwodowym Związku Polaków na Ukrainie – mówi Wiktoria Laskowska, szefowa organizacji.

Wiele osób, chcąc chronić dzieci, zdecydowało się opuścić dom i wyjechać do Polski. Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie zorganizował transport specjalnymi autobusami, którymi można było dostać się do kraju. Ewakuację, najpierw na miejscu, później już na terenie Polski, koordynowała Wiktoria Laskowska, szefowa związku.

Organizacja nie zaprzestała działalności. W trudnych wojennych warunkach niesie pomoc nie tylko Polakom na Ukrainie, ale wszystkim mieszkańcom Ukrainy, w tym ukraińskim żołnierzom.

Wiktorią Laskowską, prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie, podczas obrad Światowego Kongresu "Kraj - Emigracja", rozmawiały Halina Ostas i Maria Wieczorkiewicz.

Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński wyróżnieni w Kijowie. Mają swoją tablicę w kijowskiej Alei Odwagi

10.09.2022 09:50
Nazwisko szefa polskiego rządu Mateusza Morawieckiego zostało wyryte na tablicy w Alei Odwagi w Kijowie. - Był z nami w najtrudniejszym czasie - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. W podobny sposób upamiętniono prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który w marcu, będąc wówczas wicepremierem ds. bezpieczeństwa, był wraz z Morawieckim członkiem delegacji, która przybyła do Kijowa.

Ukraińska kontrofensywa kompletnie zaskoczyła Rosjan. Pułk okupantów uciekał na piechotę

10.09.2022 11:41
Ukraińska operacja ofensywna na południu obwodu charkowskiego prawdopodobnie zaskoczyła Rosjan, w jej wyniku siły ukraińskie posunęły się do 50 km i zajęły lub otoczyły kilka miejscowości - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony. Z kolei jeden z Rosjan w rozmowie telefonicznej przechwyconej przez ukraiński wywiad wojskowy mówi, że 202. pułk rosyjskiej armii wycofywał się z Bałakliji w obwodzie charkowskim na piechotę.

"Pół roku wojny potwierdziło, że Ukraina nigdy nie była i nie będzie częścią Rosji". Premier po wizycie w Kijowie

10.09.2022 13:45
Sześć miesięcy wojny potwierdza, że Ukraina nigdy nie była i nie będzie częścią Rosji. Wierzę, że dzięki naszym wspólnym wysiłkom wygramy to starcie cywilizacji wolności z imperium kłamstwa, zła i barbarzyństwa - napisał w sobotę na Facebooku premier Mateusz Morawiecki po powrocie z Kijowa.