Redakcja Polska

"Pół roku wojny potwierdziło, że Ukraina nigdy nie była i nie będzie częścią Rosji". Premier po wizycie w Kijowie

10.09.2022 13:45
Sześć miesięcy wojny potwierdza, że Ukraina nigdy nie była i nie będzie częścią Rosji. Wierzę, że dzięki naszym wspólnym wysiłkom wygramy to starcie cywilizacji wolności z imperium kłamstwa, zła i barbarzyństwa - napisał w sobotę na Facebooku premier Mateusz Morawiecki po powrocie z Kijowa.
Denys Szmyhal i Mateusz Morawiecki w Kijowie
Denys Szmyhal i Mateusz Morawiecki w KijowieŹródło: Facebook/ Premier Mateusz Morawiecki

Premier Morawiecki w piątek przebywał z wizytą w Kijowie. Podczas tej wizyty doszło m.in. do spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim oraz prezydentem Łotwy Egilsem Levitsem. Jednym z tematów rozmów była możliwość sprzedaży Polsce przez Ukrainę energii elektrycznej.

"Wróciłem z Kijowa – stolicy naznaczonej wojennymi bliznami. Stolicy państwa, które od 198 dni toczy bohaterską walkę o swoją niepodległość i jednocześnie o przyszłość całej Europy. Ta przyszłość musi być wolna od rosyjskiego imperializmu i kolonializmu, od szantażu i pałających żądzą podboju władców Kremla" - przekazał premier Morawiecki w sobotnim wpisie na swoim profilu na Facebooku.

Jak dodał "jednocześnie bardzo się cieszę, że prezydent Zełeński zadeklarował, że Ukraina – na ile wystarczy jej sił i mocy – będzie wspierać Polskę w walce z kryzysem energetycznym i dostarczać prąd z elektrowni Chmielnicki". "Chciałbym mu za to bardzo serdecznie podziękować. Ta wizyta ma więc także pomóc nam walczyć z cenami energii w Polsce. Dzisiaj każde zwiększenie możliwości pozyskiwania energii jest w Europie na wagę złota" - zaznaczył szef rządu.

Wojna o kształt Europy

Jednocześnie podkreślił, że wojna na Ukrainie "toczy się o przyszły kształt Europy". "Te sześć miesięcy wojny potwierdza, że Ukraina nigdy nie była i nie będzie częścią Rosji. Ostatnie pół roku cofnęło proces rusyfikacji tego kraju o dekady, jeśli nie stulecia. To ogromna zasługa społeczeństwa ukraińskiego, które w olbrzymiej większości wykazało się patriotyzmem i stanęło murem za swoim państwem i rządem" - wskazał.


Posłuchaj
00:53 11933109_1.mp3 Energetyka, problemy na granicy, a także zagadnienia obronne były tematami wczorajszych rozmów Mateusza Morawieckiego i Wołodymyra Zełenskiego. Szef polskiego rządu i prezydent Ukrainy spotkali się w Kijowie. O szczegółach - Paweł Buszko

 

Jak ocenił "to również „dzieło” samej Rosji, która w swej pysze, w swym nacjonalizmie i ślepocie nie doceniła determinacji naszych sojuszników znad Dniepru oraz siły solidarności państw Zachodu – na czele z państwami Europy Środkowej i Wschodniej, w tym wielkiej pomocy ze strony Polski".

"Piszę te słowa w momencie, gdy armia ukraińska, w śmiałym ataku skutecznie kontratakuje i weszła na kilkadziesiąt kilometrów w głąb frontu, między miastami Charków a Izium. Dlatego musimy wytrwać. Każdy inny wynik niż odepchnięcie Rosji za granice niepodległej Ukrainy oznaczałby wielką porażkę całej Europy, podważenie europejskich wartości" - podkreślił szef polskiego rządu.

Ważne gesty

Przypomniał, że 15 marca br. "jako pierwsi przywódcy udaliśmy się razem z prezesem Jarosławem Kaczyńskim i premierami (Czech i Słowenii - przyp.red.) Petrem Fialą i Janezem Jansą do Kijowa". "Wiele osób krytykowało to jako pusty gest, ryzykanctwo, igranie z ogniem i wspieranie z góry przegranej sprawy. Wydarzenia następnych miesięcy pokazały, jak bardzo się mylili" - napisał Morawiecki.

"Mam nadzieję i wierzę z całego serca, że historia równie bezwzględnie osądzi i rozliczy winnych tej wojny i pokaże, kto w decydującym momencie stanął po tej właściwej stronie. My, Polacy, pokazaliśmy całemu światu, że doskonale rozumiemy sytuację Ukrainy i jej potrzeby" - dodał premier.

W swoim wpisie zaapelował także "o jak najszybsze wypełnienie wobec niej zobowiązań, które podjęła UE, czyli przekazania obiecanych pieniędzy, wsparcia humanitarnego dla ukraińskich uchodźców (również poza granicami Ukrainy) i kolejne dostawy broni, a z drugiej strony skonfiskowanie pieniędzy Federacji Rosyjskiej i przekazanie ich Ukraińcom oraz tym którzy ponoszą największe koszty wsparcia walki o wolność w Europie".

"Wierzę, że dzięki naszym wspólnym wysiłkom wygramy to starcie cywilizacji wolności z imperium kłamstwa, zła i barbarzyństwa. Niech żyją: Polska, Ukraina i wszystkie narody, które bronią i kochają wolność!" - zakończył swój wpis Morawiecki.


PAP/dad

Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński wyróżnieni w Kijowie. Mają swoją tablicę w kijowskiej Alei Odwagi

10.09.2022 09:50
Nazwisko szefa polskiego rządu Mateusza Morawieckiego zostało wyryte na tablicy w Alei Odwagi w Kijowie. - Był z nami w najtrudniejszym czasie - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. W podobny sposób upamiętniono prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który w marcu, będąc wówczas wicepremierem ds. bezpieczeństwa, był wraz z Morawieckim członkiem delegacji, która przybyła do Kijowa.

Rada miejska Jersey City zatwierdziła budżet przebudowy placu z Pomnikiem Katyńskim

10.09.2022 09:04
Radni miejscy Jersey City, w stanie New Jersey, zatwierdzili budżet przebudowy placu na którym stoi Pomnik Katyński. Polonijni działacze nadal różnią się w ocenach jak przebudowa wpłynie na otoczenie i ekspozycję monumentu.

Ukraińska kontrofensywa kompletnie zaskoczyła Rosjan. Pułk okupantów uciekał na piechotę

10.09.2022 11:41
Ukraińska operacja ofensywna na południu obwodu charkowskiego prawdopodobnie zaskoczyła Rosjan, w jej wyniku siły ukraińskie posunęły się do 50 km i zajęły lub otoczyły kilka miejscowości - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony. Z kolei jeden z Rosjan w rozmowie telefonicznej przechwyconej przez ukraiński wywiad wojskowy mówi, że 202. pułk rosyjskiej armii wycofywał się z Bałakliji w obwodzie charkowskim na piechotę.