Nowa Tradycja 2022

Folk i tradycja. Weź udział w fonograficznych konkursach Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 19:00
Jak zawsze na początku roku otwieramy etap zgłoszeń do radiowych konkursów na najlepszą płytę z muzyką folkową - Folkowy Fonogram Roku, i z muzyką tradycyjną - Fonogram Źródeł. Podsumowujemy w ten sposób fonograficzne inicjatywy artystów z roku 2021.
Zgłoszenia do radiowych konkursów Folkowego Fonogramu i Fonogramu Źródeł 2021 można wysyłać do 14 lutego 2022 roku.
Zgłoszenia do radiowych konkursów Folkowego Fonogramu i Fonogramu Źródeł 2021 można wysyłać do 14 lutego 2022 roku.Foto: mat. pras.

Folkowy Fonogram Roku i Fonogram Źródeł to dwa coroczne radiowe konkursy, które od lat stanowią najaktualniejszy i najszerszy obraz polskiego rynku muzycznego minionego roku w kategoriach: muzyka folkowa i tradycyjna. Najnowsze zestawienia zbiorą więc nagrania wyprodukowane w roku 2021, a spośród nadesłanych propozycji jury konkursów wybierze finalistów, a następnie zwycięzców.

CHCESZ ZGŁOSIĆ SWOJE PŁYTY? OTO WSKAZÓWKI

Konkursy skierowane są do muzyków działających w Polsce, inspirujących się tradycjami muzycznymi Polski i świata. Do konkursów mogą przystąpić nagrania w formie profesjonalnie wydanej
płyty kompaktowej, płyty z plikami dźwiękowymi lub płyty gramofonowej, a także nagrania cyfrowe dostępne na ogólnodostępnych platformach streamingujących.

>>> TERMIN WYSYŁANIA ZGŁOSZEŃ: do 14 lutego 2022 <<<

FOLKOWY FONOGRAM ROKU 2021 szczegóły

Konkurs na Folkowy Fonogram Roku, organizowany od 1998 roku, towarzyszy festiwalowi od 2002 roku i jest ważną pozycją dla wielbicieli i twórców muzyki folkowej. Jego celem jest promocja muzyki folkowej w Polsce. Wziąć w nim udział mogą zespoły, które działają w Polsce i wykonują muzykę inspirowaną tradycjami muzycznymi świata.

Wśród laureatów tej nagrody byli czołowi polscy muzycy związani z folkiem, muzyką świata, etno, eksperymentalną czy jazzem, m.in.: Muzykanci, Golec uOrkiestra, Kapela Brodów, Kapela ze Wsi Warszawa, Dikanda, Osjan, Indialucia, Lautari, Joanna Słowińska, Orkiestra św. Mikołaja, Kwadrofonik, Wołosi i Lasoniowie, Raphael Rogiński czy Maria Pomianowska, WoWaKin i wielu innych wspaniałych artystów.

LISTĘ FINALISTÓW POZNAMY 7 MARCA 2022


FONOGRAM ŹRÓDEŁ 2021 szczegóły

Oprócz albumu z muzyką folkową co roku poznajemy też najlepsze wydawnictwo z repertuarem tradycyjnym - Fonogram Źródeł. Po raz pierwszy konkurs ten odbył się w 2009 roku, a jego podstawowym założeniem jest zmotywowanie lokalnych społeczności do przedstawiania swoich muzycznych tradycji oraz autentycznych artystów. 

Płyty zgłaszane do obu konkursów stanowią najaktualniejszy i najszerszy obraz polskiego rynku muzycznego folkowego i tradycyjnego minionego roku. 

Nowa Tradycja jest rzeczywiście festiwalem szczególnym na tle innych, również folkowych, imprez. Potwierdzają to sami wykonawcy. Tomasz Janas

"Dla znacznej części publiczności najważniejszą częścią imprezy jest konkurs. Wynika to z faktu, że tu właśnie rodzą się artystyczne zjawiska, że ten festiwal bywa często albo pierwszym znaczącym występem zespołów, albo - jak pisał dziennikarz muzyczny i wieloletni juror konkursu Tomasz Janas - występem przełomowym. Potwierdzają to sami wykonawcy, potwierdza publiczność, a opinie te weryfikuje czas, gdy okazuje się, że artyści stawiający wspomniane pierwsze ważne kroki na festiwalowej scenie, stają się szybko klasykami gatunku – odnosząc nierzadko i sukcesy zagraniczne".

"Termin folkowy pragniemy rozumieć jak najszerzej, pozostając jednak na stanowisku, że muzyka tak określana powinna zawierać odniesienia do muzyki tradycyjnej oraz stanowić jej twórczą interpretację", podkreślają w regulaminie organizatorzy konkursu na FFR 2021, którzy w werdykcie oceniają ogólny poziom artystyczny zaprezentowanej na fonogramie muzyki. W cenie jest wszystko, co najważniejsze: dobór i oryginalność repertuaru, jakość techniczna nagrań oraz pomysł, poziom merytoryczny, a nawet okładka albumu.

W ubiegłym roku pierwsze nagrody w konkursie Folkowy Fonogram Roku 2020 zdobyły płyty:

 • I: Kapela ze Wsi Warszawa za album "Uwodzenie" 
 • II: Wowakin za płytę "Wiązanka"
 • III: Fanfara Awantura za album "Prawdziwie Polskie Techno"

Fonogram Źródeł za rok 2020 zdobyły wydawnictwa:

 • NAGRODA SPECJALNA: Piotr Baczewski i Wydawnictwo Muzyka Zakorzeniona za cztery albumy: "Bez nut – kapela z Leśmierza", "Biskupizna", "Krystyna Ciesielska", "Muzyka spod Radomia"
 • I: Monika Wałach-Kaczmarzyk za album "Siumi dolina, siumi gróń" wydany przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej
 • II: nie przyznano
  2. Muzyka Odnaleziona za płytę „Pięciu od Bogusza”
 • III: Rodzinna Muzyka Poloków za album "Nie było jak downo" wydany przez Gminny Ośrodek Kultury im. Gen. Bryg. A. Galicy w Białym Dunajcu
  oraz
  Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej za dwupłytowy album "Ostatnia taka żywa muzyka"
 • WYRÓŻNIENIE: Kapela Kosylaków i wydawnictwo Karrot Kommando za płytę "Ale skąd te muzykanty"
 • WYRÓŻNIENIE SPECJALNE: twórcy płyty "Za bytności zarazy" – zespołu Suplikanci i ich gości oraz Stowarzyszenia „Muzyka Dawna w Jarosławiu”

***

at