Nowa Tradycja 2022

Trwa festiwal Nowa Tradycja. W programie konkurs i specjalne muzyczne projekty

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 06:00
Po niemal dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią Polskie Radio zaprasza na kolejną odsłonę corocznego folkowego święta, czyli Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja", który odbywa się w tradycyjnej formie - w studiu koncertowym, z udziałem gwiazd oraz publiczności.
24. Festiwal Folkowy Polskiego Radia Nowa Tradycja odbędzie się w dniach 13-15 maja 2022.
24. Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja" odbędzie się w dniach 13-15 maja 2022.Foto: mat. pras.

W historii festiwalu składały się na niego koncerty w wykonaniu polskich i zagranicznych artystów, gwiazd muzyki świata, spotkania warsztatowe, a przede wszystkim - Konkurs Muzyki Folkowej dla młodych solistów i zespołów, grających szeroko rozumianą muzykę folkową oraz spotkania.


nowa tradycja 2019 scena 1200 sledz grzegorz.JPG
Dwanaście zespołów w finale Konkursu Muzyki Folkowej 2022

Celem konkursu jest promocja muzyki wywodzącej się z tradycji, ale opracowanej już we współczesnej formie, zgodnie z ideą zabawy. Konkurs odzwierciedla bieżącą sytuację sceny polskiej folkowej i jest możliwością zaprezentowania się dla młodych, obiecujących grup. W tym roku, po skomplikowanych przygotowaniach, na które wpłynęły jeszcze zasady sanitarne oraz sytuacja na Ukrainie, konkurs ponownie odbędzie się w tradycyjne formie - w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego Warszawie. Na przesłuchania konkursowe zapraszamy w piątek i sobotę 13 i 14 maja, wstęp na nie jest wolny.

Spośród ponad 70 zgłoszeń jury wybrało 12 wykonawców, nawiązujących do muzyki tradycyjnej. Artyści inspirują się choćby muzyką tradycyjną Beskidu Żywieckiego, muzyką kaszubską, podhalańską, melodiami pogranicza polsko-ukraińskiego czy folklorem miejskim. W propozycjach usłyszymy i projekty rozrywkowe, i klasyczne, i elektroniczne.

Koncerty specjalnie na Nową Tradycją

W tym roku koncertową część festiwalu zgodzili się wypełnić świetni polscy artyści artyści i zespoły, którzy przygotowali program specjalnie na to wydarzenie. Na festiwalu usłyszymy więc nowości, które poruszą polską sceną muzyczną, np. nową płytę zespołu Babadag czy współpracę uwielbianych przez słuchaczy różnych gatunków muzycznych Sutari i Bastardy. Wyjątkowym punktem programu będzie też koncert ukraińskiego zespołu Kurbasy, którego dwie członkinie znalazły w Polsce schronienie przed rosyjską napaścią. Ukraiński element przyniesie także na festiwalową scenę występ zespołu Babooshki, który stworzyły jazzowa wokalistka Karolina Beimcik i Ukrainka Dana Vynnytska, znana również z zespołu DagaDana.

PROGRAM 24. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja” / Програма українською нижче

13-15 maja 2022
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego

DZIEŃ I, 13 maja, piątek

16:30 Konkurs Muzyki Folkowej – przesłuchania cz. 1 (WSTĘP WOLNY)

20:00 Babadag [POL/LIT] "Meilė / mirtis"
Laureat Folkowego Fonogramu Roku – Tęgie Chłopy

22:00 Klub Festiwalowy w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej 

DZIEŃ II, 14 maja, sobota

16:30 Konkurs Muzyki Folkowej – przesłuchania cz. 2 (WSTĘP WOLNY)

20:00 Laureaci Nagrody „Muzyka Źródeł”: Stanisława Galica-Górkiewicz, Józef Broda
Kurbasy (UKR)
Sutari & Bastarda: "Tamoj"

22:00 Klub Festiwalowy w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej

DZIEŃ III, 15 maja, niedziela

19:00 Koncert Laureatów KMF
Babooshki [POL/UKR): "Zustrich/Spotkanie”

22:00 Klub Festiwalowy w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej

  • Програма українською

І ДЕНЬ, 13 травня, п’ятниця

НОВА ТРАДИЦІЯ 2022 | І ДЕНЬ | Babadag, Tęgie Chłopy

16:30 Конкурс фолькової музики – прослуховування ч. 1 (ВХІД ВІЛЬНИЙ)

20:00 Babadag [Польща/Литва] "Meilė / mirtis"

Лауреат нагороди за кращий фольковий альбом – Tęgie Chłopy

22:00 фестивальний клуб - Ambasada Muzyki Tradycyjnej/Посольство традиційної музики (Jazdów 3/20)

ІІ ДЕНЬ, 14 травня, субота

НОВА ТРАДИЦІЯ 2022 | ДЕНЬ ІІ | Музика джерел, Kurbasy, Sutari i Bastarda

16:30 Конкурс фолькової музики – прослуховування ч. 2 (ВХІД ВІЛЬНИЙ)

20:00 Лауреати нагороди „Музика джерел”: Станіслава Ґаліца-Ґуркєвіч, Юзеф Брода

KURBASY (Україна)

Sutari i Bastarda Trio: "Tamoj"

22:00 фестивальний клуб - Ambasada Muzyki Tradycyjnej/Посольство традиційної музики (Jazdów 3/20)


ІІІ ДЕНЬ, 15 травня, неділя

НОВА ТРАДИЦІЯ 2022 | ДЕНЬ ІІІ | Фінал Конкурсу фолькової музики, Babooshki

19:00 Концерт лауреатів Конкурсу фолькової музики

Babooshki [Польща/Україна): "Зустріч/Spotkanie”

22:00 фестивальний клуб - Ambasada Muzyki Tradycyjnej/Посольство традиційної музики (Jazdów 3/20)

 
ДЕ:

Концертна студія Польського радіо ім. Вітольда Лютославського (Modzelewskiego 59, Варшава)

фестивальний клуб - Ambasada Muzyki Tradycyjnej/Посольство традиційної музики (Jazdów 3/20)


КВИТКИ:

 І ДЕНЬ - Babadag i Tęgie Chłopy

 ІІ ДЕНЬ - Nagroda Muzyka Źródeł, Kurbasy, Sutari+Bastarda

 ІІІ ДЕНЬ - Koncert laureatów KMF, Babooshki

------------------------------------------

ТРАНСЛЯЦІЯ концертів:

в ефірі Польського радіо: Jedynka - Program 1 Polskiego Radia, Dwójka - Program 2 Polskiego Radia, Polskie Radio Dzieciom

стрім – у соцмережах і YouTube-каналі Радіоцентру народної культури (Radiowe Centrum Kultury Ludowej) та Фестивалю 

 

 

Babadag na 24. Festiwalu Folkowym Polskiego Radia Nowa Tradycja zaprezentuje materiał z nadchodzącej płyty Babadag na 24. Festiwalu Folkowym Polskiego Radia Nowa Tradycja zaprezentuje materiał z nadchodzącej płyty

Inspiracje z Pogranicza

Motywem przewodnim festiwalu są połączenia muzycznych kultury leżących na styku naszych wschodnich granic- polsko-litewskiej, polsko-litewsko-białoruskiej, polsko-ukraińskiej.

Z tym pierwszym zestawieniem wystąpi Babadag, który sięga po tradycję, tym razem jednak utwory osnute są wokół melodii z Suwalszczyzny i Wileńszczyzny, dwóch regionów, gdzie kultura polska i litewska od wieków się przeplatają. Podobnie przeplatają się w muzyce BABADAG polskie ballady i litewskie kanony, języki polski i litewski oraz brzmienia ludowych i współczesnych, akustycznych i elektronicznych instrumentów. Tematem przewodnim nowych kompozycji są dwa kluczowe elementy ludzkiego życia, a zarazem dwie najbardziej pierwotne siły kierujące naszym życiem - miłość i śmierć, czyli po litewsku: meilė ir mirtis. To miłość - do ukochanego, do rodziców, do dziecka - oraz lęk przed śmiercią, czy to realny czy metafizyczny, decydują o naszym losie, kierują nami, świadomie lub podświadomie, przy podejmowaniu najważniejszych decyzji.

Po muzykę pogranicza sięgają też wspólnie Sutari & Bastarda. Zespoły czerpią z ludowych pieśni białoruskich, litewskich sutartines oraz polskiej muzyki tradycyjnej. Studiując bogate i różnorodne źródła tych regionów, próbują dotrzeć do tego, co potencjalnie drzemie na styku tak różnych tradycji. A wszystko zaczęło się od Mickiewicza! 

"Chcieliśmy dotrzeć do źródeł, z których czerpał wieszcz Adam, i na ich podstawie stworzyć naszą współczesną, muzyczną wersję „Ballad i Romansów”. Podążając śladami poety, odkrywamy pogranicze także dla siebie. I to dawne, historyczne, wyrażane w starych pieśniach i to aktualne, naznaczone największymi wyzwaniami współczesnego świata. Nasza praca traktuje źródła z szacunkiem i miłością, jednak podejmując dziś temat pogranicza, tego symbolicznego przeciągania liny między kulturami, a także współczesnego problemu granic również w wymiarze geopolitycznym - dostrzegamy bardziej uniwersalny, ogólnoludzki i głęboki wymiar poruszanych zagadnień.  


"Rakieta" to kolejna świetna płyta zespołu Tęgie Chłopy, na której tym razem melodie taneczne łączą się z równie ważnymi treściami dla najmłodszych. "Rakieta" to kolejna świetna płyta zespołu Tęgie Chłopy, na której tym razem melodie taneczne łączą się z równie ważnymi treściami dla najmłodszych.

Na festiwalu zagra zwycięzca jednego z radiowych konkursów fonograficznych - na Folkowy Fonogram Roku 2021, czyli zespół Tęgie Chłopy za płytę "Rakieta". Jak zawsze częścią tego muzycznego święta będzie spotkanie z nestorami, wybitnymi postaciami z kręgu muzyki ludowej i tradycyjnej, których w tym roku reprezentują laureaci Nagrody "Muzyka Źródeł" - Stanisława Galica-Górkiewicz oraz Józef Broda, który nie tak dawno temu sam przewodniczył jury Konkursu Muzyki Folkowej!

Nie możesz być na miejscu? Oglądaj i słuchaj zdalnie!

Koncerty będą transmitowane:

  • na antenach Polskiego Radia (w programach 1 i 2 oraz w Polskim Radiu Dzieciom),
  • można je będzie oglądać także w streamingu - w mediach społecznościowych i kanale YouTube Radiowego Centrum Kultury Ludowej oraz Festiwalu.

BILETY:

Dzień 1 - Babadag i Tęgie Chłopy

Dzień 2 - Nagroda Muzyka Źródeł, Kurbasy, Sutari+Bastarda

Dzień 3 - Koncert laureatów KMF, Babooshki

KLUB FESTIWALOWY:

Zapraszamy do Klubu Festiwalowego towarzyszącego 24. Festiwalowi Folkowemu „Nowa Tradycja"!
Przez trzy wieczory w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej zagrają tegoroczni uczestnicy festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja" 2022 i nie tylko!
Organizatorzy zapraszają do grania wszystkich konkursowiczów i gości. Przygotujcie się na moc dźwięków z szeroko pojętego świata muzyki tradycyjnej i world music. Usłyszymy walczyki, tanga, polki, obery i ballady podwórzowe! A wszystko, by jak najdłużej cieszyć się atmosferą festiwalu „Nowa Tradycja”!
Piątek, sobota, niedziela, godz. 22.00, Domek Fiński przy Jazdów 3/20 

------------------------------------------------------

SPONSOR WYDARZENIA: KGHM Polska Miedź SA


Sponsorem 24. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia ”Nowa Tradycja” Sponsor 24. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia ”Nowa Tradycja”


Patroni medialni: Pismo Folkowe, TVP Kultura