Nowa Tradycja 2022

Pełny odlot! Tęgie Chłopy 1. dnia festiwalu "Nowa Tradycja"! [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 22:00
Zapraszamy na retransmisję z 24. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja", który z rozmachem powraca po pandemicznej przerwie! Przed nami iście odlotowy koncert zespołu Tęgie Chłopy!
Tęgie Chłopy
Tęgie ChłopyFoto: Danuta Naugolnyk

W roku 2021 Tęgie Chłopy (we współpracy z Radiowym Centrum Kultury Ludowej) wystartowały w kosmiczny rejs pełen żywej muzyki Kielecczyzny i pięknych treści dedykowanych przede wszystkim najmłodszym słuchaczom. Płyta głosami międzynarodowego jury konkursu na Folkowy Fonogram Roku zdobyła I miejsce w tegorocznym konkursie.

Tęgie Chłopy Tęgie Chłopy

- Po dzieciach swoich i znajomych wiem, że jak najbardziej podczas słuchania płyty ujawnia się w nich żywioł! – mówił z radością Michał Maziarz podczas wywiadu przed piątkowym koncertem. – Nasze dzieci znają „Rakietę” na pamięć. Bynajmniej, nie dlatego, że nią ich katujemy, po prostu bardzo ją lubią i sami chcą jej słuchać! A przy okazji, kątem ucha, łapią frazy piosenek.

krzysztof trebunia tutka Nowa Tradycja 2022.jpg
Zobacz:
NOWA TRADYCJA 2022. KMF, Babadag i Tęgie Chłopy
Nowa Tradycja 2022 Nowa Tradycja 2022
Jako laureaci fonogramu Tęgie Chłopy zakończyli pierwszy dzień festiwalu "Nowa Tradycja". 
Autorskie teksty Żytomirskiego, dedykowane dzieciom, są podszyte zapisem historii samych Tęgich Chłopów i ich podróży po Kielecczyźnie. Znajdziemy w nich odniesienia do muzykantów, ale to poezja na tyle uniwersalna, że nawet nie zagłębiając się w kieleckie tradycje muzyczne, słuchacze docenią jej kunszt literacki! Teksty są pełne ciekawych rozwiązań rytmicznych, uroczych porównań i – choć współczesne – pięknie nawiązują do języka pieśni tradycyjnych.
Tęgie Chłopy na festiwalu Nowa Tradycja 2022 Tęgie Chłopy na festiwalu Nowa Tradycja 2022
Tęgie Chłopy Tęgie Chłopy
Tęgie Chłopy Tęgie Chłopy

Co jurorzy pisali o płycie "Rakieta"?

Milan Tesař: Very traditional music approach with contemporary lyrics. And it works...! A very interesting and perhaps an unexpected step for this exceptional band. Worth listening repeatedly by the whole family. / Bardzo tradycyjne podejście do muzyki i współczesne teksty. To działa...! Bardzo ciekawy i być może nieoczekiwany krok dla tego wyjątkowego zespołu. Warto słuchać wielokrotnie całą rodziną! 

Simon Broughton: An excellent album. I love what Tegie Chlopy are doing / Wysmienity album. Kocham to, co robią Tęgie Chłopy.

  • ZOBACZ WIDEO:

TouTube, RCKL

 


KGHM_PM_Logo_NonMet_RGB_Pos.jpg
KGHM Polska Miedź SA
Sponsorem 24. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia ”Nowa Tradycja”

***

Koncerty w 1. dniu 24. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" w piątek (13.05) w godz. 20.00-22.30 prowadzili Aleksandra Tykarska i Piotr Dorosz.