X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Dlaczego Polacy nie zrozumieli debiutu Golden Life

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2011 17:00
Ile razy to słyszeliśmy: "wreszcie polski zespół którego nie będziemy się wstydzić za granicą!". Jednym z pierwszych towarów eksportowych po 1989 roku miał być zespół Golden Life. Wczesne losy grupy poznaliśmy w audycji "Historia Pewnej Płyty".
Audio
  • Golden Life - Midnight Flowers - Historia Pewnej Płyty

W niedzielnej audycji "Historia Pewnej Płyty" historię debiutanckiego krążka Golden Life wspominali muzycy grupy Adam Wolski, Jarosław Turbiasz, Jacek Bogdziewicz oraz wydawcy z firmy Zic Zac.

Album ukazał się w 1991 roku i był jednym z większych wydarzeń na polskim rynku fonograficznym na początku lat 90. Wywodzący się z Gdańska zespół Golden Life, jako jeden z pierwszych nadwiślańskich składów nawiązał do modnych brytyjskich brzmień z Manchesteru łączących w sobie taneczność muzyki klubowej i rock'n'rollowy brud. Jedna z piosenek inspirowana była słynnym przebojem białych raperów z Beastie Boys, "Fight For Your Right To Party", zaś utwór tytułowy - taneczną psychodelią Stone Roses. Znakiem firmowym grupy był grający rave'owe rytmy perkusista, Jacek Binasiewicz.

/
"Midnight Flowers" okazał się wielkim sukcesem, choć przede wszystkim medialnym. W plebiscycie Magazynu Muzycznego" za 1991 rok zespół zwyciężył w czterech kategoriach: zespół roku 1991, najlepszy debiut, najlepsza płyta, najlepsza okładka. Album otworzył grupie nie tylko drogę do głównej sceny jarocińskiego festiwalu, ale też zwrócił uwagę showbiznesowych rekinów z Zachodu. W październiku 1992 roku zespół został zaproszony na firmowany przez MTV Pop Song Festival w austriackiej miejscowości Bregenz, skąd wywiózł główną nagrodę wyprzedzając około trzydziestu konkurentów z całego świata. Piosenki zespołu (do płyty nakręcono aż 7 wideoklipów) kilkakrotnie emitowano w MTV. Do zrobienia wielkiej kariery jednak nie doszło. Dziś wydawcy płyty przyznają, że to, co było nowatorskie na polskim rynku, na zachodzie niknęło w gąszczu oferty muzycznej. Czołowy młody zespół w kraju, był wtedy na zachodzie ledwie drugą ligą.

Również w Polsce Golden Life nie od razu zostało gwiazdami. Okazało się, że Polacy wciąż potrzebują piosenek śpiewanych w rodzimym języku. - Społeczeństwo nie zrozumiało tej płyty - przyznają wydawcy "Midnight Flowers". Były też problemy z tym, jak w branży muzycznej postrzegane są zespoły z tzw. sceny trójmiejskiej. Uważano, że muzycy z północy Polski... zadzierają nosa. Zespół trafił na szczyt list przebojów dopiero w następnych latach, gdy zdecydował się śpiewać w rodzimym języku. Piosenki "Oprócz błękitnego nieba" (1992) i "Wszystko to, co mam" (1993) stały się eksploatowanymi do dzisiaj w radiu przebojami.

Aby odsłuchać opowieści muzyków Golden Life i wydawców ich płyty "Midnight Flowers", wystarczy kliknąć w ikonę dźwieku znajdującą się po prawej stronie w ramce "Posłuchaj".

 

Czytaj także

Ulubione polskie płyty dziennikarzy Trójki (z ostatnich 20 lat)

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2011 14:37
W specjalnym wydaniu audycji "Historia Pewnej Płyty" o ważnych dla siebie krążkach opowiadali m.in. Marek Niedźwiecki, Piotr Metz i Katarzyna Borowiecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czesław Śpiewa i jego "Debiut" w Historii pewnej płyty

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2011 07:00
W audycji "Historia pewnej płyty" wszystko o pierwszej płycie Czesława Mozila - opowiedział o niej sam artysta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Plotka o powrocie Stone Roses okazała się bzdurą

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2011 08:47
Temat reaktywacji Stone Roses powraca co kilka miesięcy. Najnowsze sensacje to też kaczka dziennikarska. O żadnej reaktywacji grupy nie wie Mani, basista zawieszonego kilkanaście lat temu zespołu.
rozwiń zwiń