X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Andrzej Wituski: Poznaniak to skrzyżowanie osła z mrówką

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2012 20:20
Obchodzący 80. rocznicę urodzin Andrzej Wituski zdaje się być ucieleśnieniem najlepszych stereotypów na temat Wielkopolan. Z byłym prezydentem Poznania oraz obecnym dyrektorem Konkursu im. Wieniawskiego rozmawiał Marcin Majchrowski.
Audio
  • Andrzej Wituski: Poznaniak to skrzyżowanie osła z mrówką
Andrzej Wituski i Maxim Vengerov
Andrzej Wituski i Maxim VengerovFoto: TMiHW

- Osioł to bardzo inteligentne zwierzę, a pracowitości mogliby pozazdrościć Poznaniakom mieszkańcy innych regionów - kwituje jubilat popularne porównania. I wie, co mówi, chociażby dlatego, że przez dziesięć lat pełnił funkcję wiceprezydenta, a przez kolejne osiem - prezydenta miasta. Dziś zdarza mu się mierzyć z nieprzychylnymi głosami nawiązującymi do faktu, że publiczną posługę pełnił w okresie PRL. Cóż z tego, skoro za prowadzenie spraw Poznania dziękowali mu listownie - związani z opozycją antykomunistyczną - Izabella Cywińska oraz Egon Naganowski.

Dla melomanów Andrzej Wituski pozostaje przede wszystkim osobą odpowiedzialną za rozkwit Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. W rozmowie z Marcinem Majchrowskim jubilat wspomina początki poznańskich dziejów imprezy (przeniesionej z Warszawy prowizorycznie, w związku z wojennymi zniszczeniami stolicy), ale też o nawiązaniu stałej współpracy z wybitnym skrzypkiem Maximem Vengerovem.

Co ciekawe, sam Wituski, choć pochodzi z bardzo muzycznej rodziny (jego wujek uczestniczył w II Konkursie Chopinowskim), miał się nie zajmować muzyką. Zanim zaangażował się w życie kulturalne Poznania, ukończył studia ekonomiczne i doszedł do stanowiska... szefa wytwórni wędlin.

Więcej na temat tego niezwykłego życiorysu, realiów życia kulturalnego w PRL i III RP oraz historii Konkursu w jubileuszowym wywiadzie przeprowadzonym przez Marcina Majchrowskiego.

Czytaj także

Prezydent dawał ślub Zimermanowi

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2012 14:30
- O tym jak doszło do ślubu Krystiana Zimermana z Marią Drygajło- wspomina Andrzej Wituski.
rozwiń zwiń