X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Samochody elektryczne a ceny prądu. Czy zakup dalej będzie się opłacać?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 17:07
Z powodu niestabilnej sytuacji na świecie wzrosły ceny prądu, stąd również wyższy będzie koszt ładowania samochodów elektrycznych. Czy będą one nadal zdobywały popularność? 
Europa stawia na rozwój elektrycznych środków transportu
Europa stawia na rozwój elektrycznych środków transportuFoto: Shutterstock.com/Smile Fight

Jak wynika z ostatnich danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, po polskich drogach jeździ około 55 tys. samochodów elektrycznych, ponad 27 tys. to samochody w pełni elektryczne, a 27 tys. to auta elektryczno-spalinowe. Rośnie również liczba zasilanych prądem samochodów dostawczych i ciężarowych.

Mimo rosnących cen podróż samochodem elektrycznym jest ciągle dużo tańsza niż samochodem spalinowym. Dzieje się tak dlatego, że samochody elektryczne mają większą efektywność energetyczną. - Nawet przy wysokich cenach energii podróż autem elektrycznym jest ciągle dużo tańsza niż samochodem spalinowym. Na długich trasach to jest ok. 40-60 proc. kosztów mniej - mówi Michał Koleśnikow, analityk Banku Pekao BP. - Samochody elektryczne znacznie lepiej wykorzystują energię, są efektywne energetycznie w przeliczeniu na kilometr i kilogram masy pojazdu - podkreśla. 

Samochody elektryczne a ceny prądu 

Ceny ładowania "elektryków" także będą rosnąć, ponieważ stacje ładowania nie są objęte taryfami dla gospodarstw domowych. - Samochody elektryczne podczas jednego ładowania mogą spożytkować od 40 do 100 kWh - wylicza Krzysztof Burda ze Stowarzyszenia Polska Izba Rozwoju Elektromobilności. - Użytkownicy, którzy posiadają własny dom i miejsce do założenia instalacji fotowoltaicznej, są w lepszej sytuacji, ponieważ mogą sami sobie wytworzyć energię, czego użytkownicy samochodów spalinowych zrobić nie mogą - zwraca uwagę. 

Jak podkreśla Agnieszka Szwaj z firmy dostarczającej systemy obsługi floty, rynek aut elektrycznych nadal będzie się szybko rozwijał. - Wzrost cen paliw paradoksalnie był dodatkowym impulsem, który sprawił, że firmy na poważnie zaczęły przygotowywać strategię transformacji swych flot - zaznacza. 

UE promuje sprzedaż "elektryków"

Popularność aut elektrycznych będzie rosła, ponieważ Unia Europejska mocno promuje ich sprzedaż i produkcję. Jak podkreśla Jakub Farys z Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, takie auta to konieczność. - Komisja Europejska, pokazując cele redukcyjne, jeżeli chodzi o emisję CO2, zaproponowała rozwiązania, które mają spowodować, że w 2035 roku w praktyce nie będzie można rejestrować innych aut niż akumulatorowe, a redukcja w 2030 roku musi być na poziomie ok. 50 proc. - wyjaśnia ekspert. 

Prognozy ekspertów dot. sprzedaży samochodów elektrycznych są optymistyczne. W 2030 roku na świecie ma zostać sprzedanych siedem razy więcej samochodów elektrycznych niż w 2021 roku, większość w Europie i w Chinach.


Posłuchaj
04:12 Jedynka/SD samochody elektryczne 14.10.mp3 Samochody elektryczne a ceny prądu (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Materiał: Izabela Kostyszyn 

Data emisji: 14.10.2022 r. 

Godzina emisji: 7.44

ans/kor