Polskie Radio
Section05
oszczędzanie energii

Tylko do 16 sierpnia samorządowy mogą ubiegać się o środki z Programu Inwestycji Strategicznych

- To już ósma edycja rządowego Programu Inwestycji Strategicznych dla samorządach i związków samorządowych, chodzi o inwestycje w usługi publiczne. Program wystartował w lipcu 2021 roku i tym razem beneficjenci programu mają większą swobodę w wyborze celów swoich inwestycyjnych, a może ich być aż 36  - powiedział dyrektor z BGK Michał Baj, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura inwestycji infrastrukturalne UE samorząd OZE oszczędzanie energii BGK

Ponad 830 km na litrze paliwa? Polscy studenci udowodnili, że jest to możliwe!

Łódzcy studenci z istniejącego od 10 lat zespołu Iron Warriors ustanowili rekord Polski w jeździe "na kropelkę". Wybudowany przez nich bolid osiągnął fantastyczny wynik 837 km/l. Tymczasem w Politechnice Opolskiej proponują napęd wykorzystujący sprężony azot. Czy te osiągnięcia wpłyną na przyszłość motoryzacji?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA motoryzacja benzyna Witold Lazar Trójka ekologia oszczędzanie energii

Zużycie gazu w Polsce spadło. Resortu klimatu: spełniamy oczekiwania KE bez dodatkowych działań

Według wstępnych szacunków zużycie gazu ziemnego w 2022 r. mogło spaść o ok. 16-17 proc. względem roku poprzedniego - poinformował resort klimatu i środowiska. Podkreślono, że system jest przygotowany na najmroźniejszą zimę, a ryzyka wprowadzenia ograniczeń w poborze gazu dziś nie ma.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gaz ziemny ministerstwo klimatu energetyka bezpieczeństwo energetyczne oszczędzanie energii

Jak wydłużyć zasięg w samochodzie elektrycznym?

Zasięg to jedna z kluczowych kwestii przy podejmowaniu decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak go wydłużyć?
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 samochody elektryczne pojazdy elektryczne elektromobilność oszczędzanie oszczędzanie energii bateria baterie

"Musimy znacząco zmniejszyć zużycie energii i towarów". Nowe badania na temat działań na rzecz klimatu

65 proc. Polaków uważa, że wojna w Ukrainie i jej wpływ na ceny ropy i gazu powinny dać impuls do przyspieszenia zielonej transformacji - wynika z badania Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Jednocześnie 41 proc. twierdzi, że do 2030 r. Polsce uda się znacząco ograniczyć emisję CO2.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka ekologia energia oszczędzanie energii zmiany klimatyczne badania

Dzięki panelom i sztucznej inteligencji Zduńska Wola oszczędza prąd

Sztuczna inteligencja zbada stopień zużycia energii w szkołach i przedszkolach w Zduńskiej Woli. Podpowie również, w jaki sposób najkorzystniej wykorzystać tę energię, aby zmniejszyć rachunki za prąd. Już wcześniej w tym mieście pomyślano także o innych sposobach oszczędzania energii.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo fotowoltaika oszczędzanie energii energia elektryczna rachunki szkoła Piotr Łodej Trójka

Centra handlowe ograniczają zużycie energii. "Firmy na wyścigi wdrażają programy oszczędnościowe"

Już nie tylko poszczególne placówki, ale całe centra handlowe przechodzą na tryb mniejszego zużycia prądu. Szykują się nawet na możliwe ograniczenia w jego dostawach - pisze "Rzeczpospolita". Dziennik podkreśla, że droga energia uderza w biznes, a sklepy są sektorem poszkodowanym wyjątkowo mocno.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA handel sklepy energia elektryczna oszczędzanie energii oświetlenie klimatyzacja

Zamrożenie cen prądu dla odbiorców wrażliwych może pozytywnie wpłynąć na poziom inflacji

Energia w UE,  z powodu polityki klimatycznej Komisji Europejskiej nie podlega regułom wolnego rynku, choć tak się od lat wmawia obywatelom Wspólnoty - powiedział Marek Lachowicz, ekonomista i ekspert ds. energetycznych w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA tarcza antyinflacyjna ceny paliw ceny węgiel gaz ziemny energia elektryczna oszczędzanie energii walka z inflacją

Eksperci: limit cenowy na prąd dla firm to propozycja na miarę trudnych czasów

Propozycje rządu dotyczące ulżenia firmom w ponoszeniu kosztów rosnących cen energii są przyzwoite i w obecnych warunkach trudno było zaoferować więcej. Ten trudny czas warto wykorzystać na uświadomienie społeczeństwu i firmom, że oszczędzanie energii jest konieczne i warto inwestować w rozwiązania energooszczędne. Państwo nie może wziąć na ciebie całego kosztu kryzysu energetycznego - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Mariusz Adamiak, dyrektor Biura Strategii Rynkowych PKO BP i Jakub Bińkowski, ekspert Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA tarcza antyinflacyjna inflacja węgiel oszczędzanie energii wojna na Ukrainie

Jak polskie samorządy ograniczają koszty energii? Przedstawiamy kilka przykładów

Z powodu wysokich cen energii gminy w całej Polsce szukają oszczędności. Dla przykładu w Skawinie urzędnicy wykręcili dwie trzecie żarówek, we Wrocławiu ratusz polecił zmniejszenie dostaw wody w niektórych kranach. W Sosnowcu wyłączą fontannę, a w Tychach oświetlenie uliczne będzie uzależnione od natężenia ruchu i pogody.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA samorząd energetyka oszczędzanie energii inflacja społeczeństwo