Polskie Radio
Section05
ceny

Eksperci: podnosząc ceny branża turystyczna powinna pamiętać o konkurencji i rozsądku Polaków

Nadmierne podnoszenie cen w sezonie letnim przez branż gastronomiczną i hotelową może obrócić się przeciwko nim. Ludzie wybiorą tańsze oferty, a nie propozycje trącące wręcz pazernością a szkoda byłoby takich, zwykle mniejszych biznesów - mówiła w audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i SGH. Według dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW na podwyżki cen składaj się wyższe ceny paliw i energii, więc branży turystycznej nie ma się co dziwić.
Zobacz więcej na temat:  turystyka ceny GOSPODARKA pandemia społeczeństwo

Projekt rekompensat za podwyżki cen za prąd będzie gotowy w czerwcu. Sasin: dla wszystkich, którzy ich potrzebują

- W czerwcu resort klimatu przedstawi projekt dotyczący rekompensat za podwyżki cen prądu - zapowiedział w Polskim Radiu wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dodał, że trwają prace nad mechanizmami dopłat do produkcji energii elektrycznej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka energia elektryczna Ministerstwo Aktywów Państwowych prąd ceny

"Presja na ceny jest wysoka". Eksperci o danych GUS dot. inflacji

Według analityków banku PKO BP, inflacja bazowa, bez żywności i energii, w ujęciu miesięcznym w kwietniu spadła, ale mieliśmy do czynienia ze wzrostem miesiąc do miesiąca cen mebli, aut, sprzętu AGD/RTV, audio, foto, IT i telekomunikacyjnego oraz wywozu śmieci. Jak podał GUS, kwietniowa inflacja wyniosła 4,3 proc. rok do roku.
Zobacz więcej na temat:  inflacja GOSPODARKA pieniądze gus ceny paliw ceny żywności ceny

Zatrudnienie w marcu minimalnie spadło, wzrost produkcji większy niż przed pandemią. Znamy nowe dane GUS

Zatrudnienie w marcu spadło o - 1,3 proc. licząc rok do roku (rdr). Eksperci pytani przez GUS oczekiwali spadku na poziomie -1,2 proc. Produkcja przemysłowa w marcu 2021 r. wzrosła o 18,9 proc. w porównaniu do marca 2020 roku. A w stosunku do lutego 2021 roku produkcja jest większa o 18,6 procent - poinformował Główny Urząd Statystyczny.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gus produkcja przemysłowa wynagrodzenia zatrudnienie ceny

Energia odnawialna. Ireneusz Zyska: pierwsze instalacje farm wiatrowych na Bałtyku w 2025 roku

- Planujemy inwestycje energii odnawialnej na Bałtyku o mocy 5,9 GW. Pierwsze elektrownie wiatrowe będą instalowane w 2025 roku. Wszystko to spowodowane jest koniecznością przygotowań między innymi po stronie legislacyjnej - powiedział wiceminister klimatu i środowiska, Ireneusz Zyska.
Zobacz więcej na temat:  energia odnawialna wiatr Morze Bałtyckie ekologia klimat ceny prąd POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

Wysokie ceny emisji CO2 to efekt spekulacji? Sytuacja grozi dalszym wzrostem cen energii

Stale rosnący import energii elektrycznej jest niepokojący, a utrzymanie się cen emisji CO2 na poziomie 40 euro za tonę grozi dalszym jego wzrostem - ocenia wiceprezes PGE Paweł Strączyński. Taki scenariusz grozi według niego wygaszaniem krajowej kogeneracji, czyli łączenia produkcji prądu i ciepła w jednym procesie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka OZE ceny prąd dwutlenek węgla energia elektryczna

Rosną ceny samochodów. Winna pandemia i nowe normy emisji

Pandemia winduje ceny samochodów, zwłaszcza używanych; w ciągu zaledwie jednego miesiąca średnia cena używanego samochodu wystawianego w ofertach internetowych, autokomisach oraz u dilerów wzrosła o prawie 2 tys. zł, z 21 tys. zł w styczniu do 22,9 tys. zł w lutym – informuje "Rzeczpospolita".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA motoryzacja GOSPODARKA ceny handel Radio kierowców samochody samochód finanse kierowca kierowcy