X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Wehikułem w big beatowe czasy

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2010 12:45
W programie wycieczki wspomnienie o Kasi Sobczyk, wyprawa do "grającej spółdzielni" oraz fragmenty audycji młodzieżowych z lat 60.
Audio

Od niedawna w piątki, w samo południe Jerzy Sosnowski wraz ze swoimi gośćmi zabiera nas Trójkowym Wehikułem Czasu w kolorowe i burzliwe lata 60.

Piotr
Piotr Miks

W drugiej audycji z tego cyklu mogliśmy posłuchać wspomnień Piotra Miksa, aktywnego uczestnika narodzin rock’n’rolla na polskich ziemiach. Miks śpiewał w popularnych grupach polskiego beatu m.in. w Czerwono Czarnych, Bardach, Chochołach oraz Tajfunach. Jest menadżerem zespołu Klan. Pozostaje aktywny do dziś występując w zespole Zielono Czarni. Piotr Miks spełnia też rolę osoby integrującej scenę big beatową poprzez organiazacje i prowadzenie koncertów gwiazd z dawnych lat.

W rozmowie z Jerzym Sosnowskim, Miks wspominał pierwszy Festiwal Młodych Talentów w Szczecinie z 1962 roku, na którym swoje kariery rozpoczęli tacy artyści jak Czesław Niemen, Karin Stanek, Helena Majdaniec czy Niebiesko-Czarni. W rozmowie nie zabrakło opowieści o niełatwych warunkach uprawiania rock’n’rolla w latach 60.

 - Pierwsze zespoły grające r’n’r wywodziły się z jazzu. Tam nie było gitary basowej, był kontrabas. Pierwszy zespół rock’n’rollowy w Polsce Rythm&Blues grał z kontrabasem. Nie było instrumentów, nie było wzmacniaczy i to się załatwiało własnym sumptem. Grało się na odbiornikach radiowych, a gitary się samemu strugało. W Warszawie pierwsze profesjonalne gitary zaczął produkować Jan Głowacki z zespołu Dzikusy – wspominał Miks.

 W przerwach rozmowy mogliśmy wysłuchać archiwalnych nagrań radiowych:

-  fragmentu pierwszego wydania kultowej audycji muzycznej Popołudnie z Młodością, nadanej premierowo 1 lutego 1966 roku.

- mini reportażu z wycieczki do Spółdzielni Instrumentarzy Muzycznych Ton im. Stanisława Moniuszki

- fragmentu audycji Rozgłośni Harcerskiej z 1955 roku nadawanej na falach krótkich, goszczącej też na falach Dwójki, mającej niebagatelne znaczenie dla propagowania muzyki beatowej

- fragmentu audycji z 1978 roku kiedy chwaliliśmy się powstaniem magnetofonu Kapral.

Zapraszamy do wzięcia udziału w podróży w dźwiękową przeszłość.

bch

Czytaj także

"To była autentyczna gwiazda polskiej sceny"

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2010 10:38
Zmarła Katarzyna Sobczyk - polska piosenkarka, popularna w okresie big bitu, znana między innymi z piosenek "O mnie się nie martw", "Trzynastego", "Nie bądź taki szybki Bill".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mocne uderzenie z 30 watów

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2010 08:49
Grało się na gitarach marki Jolana i wzmacniaczach zrobionych z radia Tatry - tak muzycy grupy Czerwono Czarni wspominają początki rock'n'rolla w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tato kupi mi dżinsy, proszę!

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2010 15:00
Apel ten wyśpiewany w 1966 roku przez Karin Stanek wyrażał marzenia tysięcy polskich nastolatków o spodniach - symbolu zachodniego stylu życia.
rozwiń zwiń