X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Saksofonowy fenomen z Baker Street

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2011 12:01
Na smutną okoliczność śmierci Gerry’ego Rafferty'ego wspominamy pomnikowy utwór tego nieco zapomnianego muzyka.

4 stycznia w wyniku niedomagań wątroby zmarł Gerry Rafferty jeden z najważniejszych szkockich kompozytorów muzyki pop. Prosimy się nie martwić, jeśli nic Państwu to nazwisko nie mówi, znają bowiem Państwo doskonale przynajmniej jedną jego piosenkę.

Baker Street to nie tylko nazwa ulicy, przy której swoje biuro miał najsłynniejszy detektyw świata, Sherlock Holmes, ale też tytuł jednej z najbardziej radiowych piosenek wszechczasów.

Utwór po raz pierwszy ukazał się na singlu w 1978 roku, dochodząc odpowiednio do 2 i 3 miejsca na listach przebojów w USA i Wielkiej Brytanii. Było to pierwsze nagranie Rafferty’ego od czasów niesławnego rozpadu jego macierzystej grupy Steelers Wheel w 1975 roku. Kłótnie w zespole i zapisy kontraktowe, aż na 3 lata uniemożliwiły Rafferty’emu publikowanie nowych nagrań.

Sfrustrowany tym stanem rzeczy muzyk w owym czasie regularnie podróżował między rodzinnym Glasgow, a Londym, gdzie często zatrzymywał się u swojego przyjaciela, mieszkającego właśnie przy Baker Street. Owo mieszkanie okazało się źródłem zbawiennej inspiracji dla borykającego się z problemami finanswoymi Rafferty’ego. W efekcie powstał gorzki hymn na cześć samotnego życia w mieście bez duszy.

Piosenka, która weszła na jego solową płytę "City to City", zwróciła na siebie uwagę przede wszystkim monumentalnym saksofonowym solo zagranym przez Raphaela Ravenscrofta. Słynny riff początkowo miał być zagrany na gitarze, ale wobec problemów giatrzysty z zarejestrowaniem tej partii, nagranie motywu na altowym saksofonie zaoferował obecny w studiu Ravenscroft.

Jego saksofonowe solo przeszło do historii jako fenomen Baker Street, ponieważ przyczyniło się do wzrostu sprzedaży tego instrumentu i odrodzenia jego obecności w muzyce pop.

Ciekawostkę stanowi fakt, iż saksofonowy motyw z "Baker Street" wplót w swoje nie mniej słynne solo sam wielki Slash z Guns N' Roses w utworze "Sweet Child o' Mine".

Czytaj także

Zmarł piosenkarz Gerry Rafferty

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2011 01:10
W wieku 63 lat zmarł, po długiej chorobie, szkocki piosenkarz i kompozytor Gerry Rafferty.
rozwiń zwiń