X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Bliźniaczy album Kasi Kowalskiej

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2011 16:09
Incydent z balonami i występy z samym Bobem Dylanem to przygody, które w 1994 roku poprzedziły masowe wykupywanie ze sklepów debiutanckiej płyty Kasi Kowalskiej.
Audio

- To był przegląd zespołów. Pamiętam, że jak ją pierwszy raz usłyszałam to oniemiałam. Ona śpiewała tak mocnym i szerokim głosem, że po prostu zwariowałam – wspominała w audycji "Historia Pewnej Płyty" Katarzyna Kanclerz, właścicielka wydawnictwa Izabelin Studio. Przyszłą gwiazdę polskiego popu odkryła na koncercie w studenckim klubie Stodoła.

Był rok 1993, kiedy młodziutka, zaledwie 20 letnia wokalistka z Sulejówka stanęła przed zasadniczym wyborem.

- Kaśka Kanclerz od samego początku powiedziała mi, że chodzi jej tylko o mnie, że nie widzi roli dla mojego zespołu i że to trzeba od początku zbudować – wspominała w reportażu Anny Gacek i Tomasza Żądy, Kasia Kowalska. - Z dnia na dzień dostałam nowych muzyków, z którymi miałam robić materiał.

W latach 90. tym, kogo wzywano do studia na ratunek młodym obiecującym wokalistkom był niezawodny Grzegorz Ciechowski. Lider Republiki wspomógł na starcie m.in. takie artystki jak Fiolka, Justyna Steczkowska czy Kayah. Wziął również na siebie ciężar produkcji debiutanckiej płyty Kasi Kowalskiej.

- W studiu się trochę stawiałam, walczyłam o mój poprzedni zespół. Grzegorz Ciechowski to wszystko uspokoił. Wniósł do studia respekt i wszystko zaczęło się układać – mówiła Kasia Kowalska. - Grzegorz dał mi możliwość wyboru piosenek. Nie narzucał swoich tekstów i swoich kompozycji. Zajmował się przy tej płycie dobraniem instrumentów, że tu np. mogło by się zacząć od klawiszy Hammonda - wspominała w audycji.

Premierę albumu poprzedziła seria znakomitych i niezwykle nośnych promocyjnie koncertów. Kasia Kowalska zagrała na pękającym w szwach, warszawskim Torwarze, gdzie supportowała grupę Hey. Podczas tego koncertu miał miejsce słynny incydent z balonami. Tysiące kolorowych balonów szykowanych na efektowne 'grand finale' koncertu Heya, oderwało się od sufitu hali w trakcie występu mało znanej debiutantki. Sytuację uratował prowadzący wieczór Tomasz Żąda, który przez mikrofon powiedział, że oto przed państwem dziewczyna o takim głosie, że pękają balony.

Jeszcze bardziej nobilitujące dla Kasi Kowalskiej okazały się koncerty z samym Bobem Dylanem, który w środku gorącego lipca 1994 roku przyjechał do Polski na występy do Warszawy i Krakowa.

- Lepszego startu niż Kasia Kowalska nie miał w Polsce nikt. Zacząć karierę na parę miesięcy przed wydaniem płyty śpiewając przed Dylanem... - komentował w reportażu dziennikarz Trójki Piotr Metz, uczestnik krakowskiego koncertu króla folk rocka.

Album "Gemini" ukazał się w 1994 roku. Promowany był kolejno piosenkami takimi jak, "Wyznanie", "Jak rzecz", "Oto ja". W krótkim czasie pokrył się podwójną warstwą platyny rozchodząc się w oszałamiającej ilości ponad 400 tysięcy egzemplarzy

Aby wysłuchać opowieści o powstaniu płyty "Gemini" wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj".

Czytaj także

Fiolka robi raz, a dobrze!

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2010 07:00
Znakomicie zadebiutowała i zniknęła - posłuchaj historii o jedynej płycie Fiolki Najdenowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia debiutu Ani Dąbrowskiej

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2012 01:00
Z okazji urodzin autorki "Samotności po zmierzchu" (które świętuje 7 stycznia) przypominamy opowieść jej estradowych początkach.
rozwiń zwiń