X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Fado w Polskim Radiu na żywo

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2010 14:00
Cristina Branco wraz z zespołem wystąpi 18 listopada w Studiu im. Witolda Lutosławskiego.

Cristina Branco urodzona w 1972r. w Almeirim (Portugalia), przez pierwsze kilkanaście lat swojego życia nie myślała o karierze muzycznej ani o profesjonalnym śpiewaniu. Studiowała dziennikarstwo, a swoim głosem rzadko dzieliła się nawet z bliskimi znajomymi. Za namową przyjaciela w Portugalii wystąpiła w jego programie telewizyjnym, dzięki któremu została przypadkowo zauważona w Holandii. To tam miał miejsce jej sceniczny debiut i nagranie pierwszej płyty.

Jak większość młodego pokolenia Portugalczyków uważała niegdyś fado za gatunek staroświecki, który kojarzył jej się także z dyktaturą czasów Salazara. Przełom nastąpił gdy jako prezent urodzinowy dostała od dziadka kolekcję piosenek niedyskutowanej królowej fado  Amálii Rodrigues. Przyznaje, że wcześniej słuchała tylko jazzu i bluesa (m.in. Sarah Vaughan, Billie Holiday, Ella Fitzgerald). Wpływ szczególnie tego pierwszego gatunku na jej twórczość jest bezsprzeczny, a gotowość do wychodzenia poza utarte ścieżki znajduje odbicie w uznaniu słuchaczy.
 
Branco ucieleśnia wiele dusz współczesnej Europy. Z jednej strony ma głębokie poczucie tożsamości narodowej, którą manifestuje szczerą miłością do portugalskiej muzyki. Z drugiej wpływ innych europejskich piosenkarzy, pisarzy, poetów i artystów odcisnęły się na jej interpretacji fado. Nie boi się także śpiewać w innych niż portugalski językach: francuskim, hiszpańskim czy angielskim. Tłumaczy, że dla niej muzyka nie ma barier językowych, a słowa nie zawsze są najważniejszą częścią utworu, gdyż zrozumienie wcale niekoniecznie przychodzi przez teksty.

Zaskakuje także sposób, w jaki Cristina Branco podchodzi do swojej popularności. Pomimo faktu, że na scenie występuje od 1996r., pozostała skromna, nawet stając twarzą w twarz z publicznością. Od lat pisze także teksty piosenek. Nigdy ich jednak nie wykonuje mówiąc, że stałaby się zbyt transparentna dla potencjalnego słuchacza i widza.
 
Ostatnia płyta Cristiny "Kronos" jest próbą zmierzenia się z oddziaływaniem czasu na tradycje w portugalskiej muzyce: tym co jest teraz, tym co minęło i tym co się jeszcze wydarzy.
 
Na specjalne zaproszenie Cristina Branco wystąpi w Studiu im. Lutosławskiego w Warszawie. Oprócz piosenek z najnowszego albumu wykona także starsze utwory.

Cristina Branco, "Trago Fado Nos Sentidos":

Studia Nagraniowe i Koncertowe Polskiego Radia
Sala im. Witolda Lutosławskiego
ul. Z. Modzelewskiego 59
 
18 XI 2010, godz. 20.00

CRISTINA BRANCO

Organizator: Kofeinna

Wykonawcy:

Cristina Branco - śpiew
Ricardo Dias - fortepian
Bernardo Couto - gitara portugalska
Alexandre Silva - gitara
Fernando Maia - gitara basowa


Bilety w cenie: 130, 160, 180, 220 zł dostępne na www.ticketpro.pl

(JM)

Czytaj także

Źródła: Fado w nagraniach Cristiny Branco

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2009 11:27
16 lipca 2009, godz. 12:00
rozwiń zwiń
Czytaj także

Królowe fado i pieśni sefardyjskch we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2010 17:06
Na wrocławskim Live Festival wystąpią dwie kobiece gwiazdy nowoczesnej World Music - Portuglaka Cristina Branco oraz Izraelka Yasmin Levy.
rozwiń zwiń