X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Była muzą Niemena

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2010 15:52
Zjawiskowa Farida odwiedziła studio Muzycznej Jedynki.
Audio

Była jedną z pierwszych włoskich artystek, które zaśpiewały w Polsce Ludowej. Do kraju Faridę ściągnął Czesław Niemen, który wypatrzył ją na wędrującym przez Włochy festiwalu Cantagiro. Będąc pod olbrzymim wrażeniem jej talentu zaprosił ją na festiwal w Sopocie gdzie wystąpiła w 1970 roku.

Piękna Włoszka podbiła polską publiczność nie tylko niezwykłą urodą ale i potęgą swojego głosu. Od tego momentu zrodziła się popularność Faridy w państwach RWPG. W Polsce wydała płytę winylową Muza SXL 0840 „Farida”.

W połowie lat 80. XX w. wycofała się z życia publicznego poświęcając się życiu rodzinnemu. Do śpiewania powróciła w 2005 roku. W 2009 roku wystąpiła w Poznaniu podczas obchodów 70. urodzin Czesława Niemena.

Przy okazji swojej prywatnej wizyty w Polsce, Farida odwiedziła studio Programu Pierwszego, gdzie w audycji Pawła Sztompke wspominała przeszłość, chętniej jednak opowiadając o swych współczesnych dokonaniach.

- W tej chwili już nie jestem tylko odtwórczynią piosenek, ale sama je piszę. Mam wiele do powiedzenia – mówiła w audycji.

W nowych tekstach Farida porusza poważne tematy. Jedna z nowych piosenek zainspirowana została wojną w Zatoce Perskiej.

- To jest wojenna historia. Mówi, o żołnierzu który został schwytany. Ja go widziałam w telewizji. Uderzyło mnie jego spojrzenie. Miał zamknięte, opuchnięte oczy ponieważ był pobity. Uderzyło mnie w pewnym momencie jak mówi „Kocham cię mamo”. Czułam, że jest tak strasznie sam na świecie. Poczułam się tak jak on.

Zapraszamy do wysłuchania audycji

bch

Zobacz jak Farida uwiodła publiczność w Sopocie w 1970 roku

Czytaj także

Mój Niemen

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2009 15:28
"Kto rozumie przesłanie Niemena ten może poczuć przeszłość, teraźniejszość i przyszłość." - Czesław Niemen we wspomnieniach mołdawskiego piosenkarza Iurie Sadovnika.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niemen i poezja

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2010 17:16
Płytą "Enigmatic" Czesław Niemen podzielił środowisko polonistów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ubluesowiła Niemena

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2010 10:44
Grażyna Łobaszewska wraz zespołem Ajagore zmierzyła się z twórczością Niemena. Fani artysty mogą być zaskoczeni.
rozwiń zwiń