X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

"Kolędy to więcej niż muzealna tradycja"

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2011 00:00
Tak mawiał Wojciech Młynarski. Trudno się nie zgodzić - tylko Jerzy Derfel skomponował kilkanaście bożonarodzeniowych utworów, a tekst jednego z nich zawdzięczamy samemu Stanisławowi Tymowi.
Audio

Serwis specjalny Polskiego Radia poświęcony Wojciechowi Młynarskiemu >>>

Mowa o słynnym "Lulejże mi, lulej", które w zaskakująco poważnym tonie wieńczy filmowego "Misia". Współczesna kolęda do tego stopnia zlała nam się z absurdalną barejowską rzeczywistością, że w większości nie rozpoznaliśmy przepięknego głosu Ewy Bem.

Wojciech Młynarski przy każdej okazji namawiał, znanego raczej z większych form publicystycznych, filmowych i teatralnych, Stanisława Tyma do podjęcia wyzwania twórczości liryczno-piosenkowej. Zresztą nawet profesjonalnych muzyków niełatwo było przekonać do gatunku tak specyficznego jak kolęda. Andrzej Zieliński z zespołu Skaldowie sceptycznie podchodził do tekstu Młynarskiego "Kolędujmy wszyscy wraz". Obawiał się, że bożonarodzeniowy kontekst uczyni z piosenki twór "okolicznościowy", przywoływany raz do roku. A wyszedł z tego jeden z największych przebojów w historii Skaldów...

O tym, że pieśń bożonarodzeniowa stać się może utworem o wyjątkowo osobistym i zarazem uniwersalnym wymiarze, przekonał się Wojciech Młynarski osobiście. W 1981 roku, wraz z Jerzym Derflem, napisał na prośbę aktorów Teatru Rampa "Przygotowanie do kolędy". Rzecz powstała jako swoiste preludium do kolędowego spektaklu w jednym z warszawskich kościołów. Dla Młynarskiego stała się jednak sposobem na wyrażenie najważniejszych emocji i myśli, jakie wzbudził w nim trudny czas stanu wojennego.

Przecież kolęda wcale nie musi być przepełniona bezpretensjonalną radością ani muzyczno-literackimi archaizacjami, o czym przekonują Magdalena Czapińska (tekst), Jerzy Derfel (muzyka) oraz Magda Umer (interpretacja "Bardzo smutnej kolędy").

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jego Inteligencja Wojciech Książę Młynarski - serwis specjalny Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2011 12:00
Tym tytułem mistrza polskiej piosenki określił go kiedyś Andrzej Poniedzielski. Dziś artysta obchodzi 71. urodziny. Polecamy Państwu serwis specjalny na temat życia i twórczości Wojciecha Młynarskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dla Skaldów trzeba było pisać szybko"

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2011 15:39
"Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał", "Prześliczna wiolonczelistka" to sztandarowe przykłady współpracy satyryka z liderem Skaldów Andrzejem Zielińskim.
rozwiń zwiń