Na narty nie tylko w góry

polskieradio.pl
Aneta Hołówek 25.01.2011
Stok narciarski Telegraf Kielce
Stok narciarski Telegraf Kielce

Nie każdy może wybrać się podczas zimowego wypoczynku w góry. Na szczęście poszusować na nartach można już nie tylko w górskich kurortach.

Wyjazd w góry wiąże się często z pokonaniem dużych odległości. Ci, którzy mieszkają na północy Polski czy w centrum, w góry mają najdalej. Wielu nie może sobie pozwolić na długie wyjazdy i rezygnuje z białego szaleństwa. Okazuje się jednak, że wcale nie trzeba jechać w góry, aby na nartach pojeździć.

MAZURY

Ruś to mała miejscowość kolo Olsztyna. Właśnie w tym miejscu powstał jeden z niewielu na Mazurach wyciągów narciarskich.

Stacja narciarska Kartasiówka w Rusi to 3 trasy zjazdowe po 280 metrów, wyciągi, sztucznie naśnieżany i oświetlony stok, wypożyczalnia sprzętu narciarskiego i szkoła jazdy.

Stok położony jest bardzo malowniczo. Ze szczytu można podziwiać piękną panoramę spokojnej okolicy. Dojeżdżając do stoku w Rusi trzeba minąć piekarnię "tyrolską”, co według wielu odwiedzających ten stok, dodaje temu miejscu wyjątkowego smaczku.

Kolejnym ciekawym miejscem do uprawiania narciarstwa na Mazurach jest Piękna Góra koło Gołdapi.

Miłośnicy białego szaleństwa maja w Pięknej Górze do dyspozycji pięć wyciągów narciarskich. Mogą wybierać pomiędzy koleją krzesełkową przy trasie zjazdowej o długości 750 m, a orczykami przy trasach o długości 550m, 350m, 200m oraz wyciągiem niskiego prowadzenia przy trasie zjazdowej o długości 200m.

Przy dobrych warunkach śniegowych funkcjonuje tutaj też tor saneczkowy o długości 1150m.

Dzieci, które portafią chodzić czyli mogą założyć narty, jeżdżą w miejscach przeznaczonych tylko dla dzieci ze specjalnymi wyciągami o długości 200 m. Początkujący mogą ćwiczyć na tak zwanej "oślej łączce" pod opieką wykwalifikowanych instruktorów. Tuż obok wyciągów znajdują się parkingi oraz wypożyczalnie sprzętu narciarskiego.

Wyciąg Narciarski na Kaszubach

Amalka to miejscowość położona w sercu Kaszub. Dogodna lokalizacja sprawia, że w ciągu godziny można dojechać tu z Trójmiasta.
Na miejscu znajdą Państwo wypożyczalnie sprzętu zimowego. Nauka jazdy na nartach (grupowa lub indywidualna) po wcześniejszym umówieniu się z instruktorem.

Długość stoku to 260 m. Różnica wzniesień - 33 m. Średni kąt pochylenia 16 - 17%. Dwa wyciągi orczykowe równolegle. Stok sztucznie naśnieżany Na wyposażeniu jest ratrak – maszyna służąca do przygotowania tras narciarskich.

Bydgoszcz, stok Myślęciński

Prawie w samym centrum Bydgoszczy, na terenie Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku Myślęcinek nikt obojętnie nie przejdzie obok tamtejszego stoku. Nie dość, że położony w mieście, to jeszcze wokół wiele drzew, a także zwierząt, bo nieopodal jest ZOO.

Myślęcinek
Myślęcinek koło Bydgoszczy

Wysokość stoku to 107 metrów. Są trzy trasy o długości 100 metrów, 200 i 230. na stoku działają trzy wyciągi. Odpowiednio przy każdej z tras. Przy najkrótszej działa wyciąg dla początkujących i dzieci. Trasa o długości 200 metrów ma wyciąg średni, orczykowy, miękkiego prowadzenia. Na trasie najdłuższej działa wyciąg duży, najnowszy tzw. podporowy.

Przy stoku działa wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, są instruktorzy. W odległości około 150 m od stoku są dwie restauracje, każda na "inną kieszeń”.

A jak się komuś znudzą narty może zmienić sposób ślizgania i przesiąść się na sanki. Na terenie parku jest tor saneczkarski z którego grzech nie skorzystać.

Coraz bardziej w stronę gór, Kielce

Ośrodek narciarski w Kielcach nosi nazwę Telegraf. Na stoku są dwie trasy, dla mniej i bardziej zaawansowanych narciarzy i narciarek oczywiście. Trasy różnią się długością zjazdu, a także nachyleniem stoku.

Stok
Stok narciarski Telegraf Kielce

Trasa długości 500 m jest trudna, górny odcinek bardzo stromy, porównywalny z zakopiańskim Nosalem. To może odstraszyć, ale dla większości będzie z pewnością dodatkową zachętą. Trasa jest oświetlona, sztucznie naśnieżana, przygotowywana ratrakiem. Na stok wjeżdżamy podwójnym orczykiem.

Druga trasa w porównaniu z pierwszą jest "oślą łączką". Długość 180 m, również oświetlona, naśnieżana i przygotowywana ratrakiem. Tu na górę wciągnie nas pojedyńczy orczyk.

Okolice Zamościa, stok w Krasnobrodzie

Stok jest dosyć okazały, bo stosunkowo długi. Do dyspozycji są trzy trasy od 430 do 600 metrów. Na górę narciarzy wciąga pojedynczy orczyk. Trasy przygotowuje ratrak. Dwie są oświetlone, można szusować do godziny 2o.oo.

Stok na Wyżynie Lubelskiej we wsi Bobliwo

Stok narciarski Bobliwo jest najdłuższym na Lubelszczyźnie - długość 650 metrów i różnica poziomu 75 metrów o łagodnym nachyleniu Stok spełni oczekiwania początkujących i średnio zawansowanych osób. Przy dolnej stacji wyciągu znajduje się duża polana, jest zatem przestrzeń. Nowoczesny wyciąg talerzykowy jest w stanie wyciągnąć 700 osób na godzinę.

Stok
Stok narciarski Bobliwo

Na stoku jest to co być powinno czyli wypożyczalnia sprzętu, oświetlenie na stokach i chętni do instruktarzu nauczyciele.

Wyciąg narciarski w Parchatce

Stok narciarski "Parchatka” położony jest w malowniczych okolicach Puław i Kazimierza Golnego.

Dla miłośników "śnieżnego szaleństwa” przygotowano dwie trasy narciarskie o łącznej długości 720 m. Każda trasa jest oświetlona, ratrakowana. Na stoku znajdują się także dwa szybkie i nowoczesne wyciągi talerzykowe o łącznej przepustowości 1400 os./h.

Przypominamy, że dzieci do lat 15 mają obowiązek jazdy na wyciągach oraz stokach narciarskich w kasku.

Ruszajmy zatem na narty. Jest w czym wybierać, ale przede wszystkim stoki są blisko.

(ah)