Polskie Radio

Polskie Radio na XXI Festiwalu Millennium Docs Against Gravity

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2024 13:00
Audycje specjalne z warszawskiej Kinoteki, relacje i spotkania z twórcami prezentowanych filmów to propozycje, jakie przygotowali dziennikarze Polskiego Radia w związku 21. Festiwalem Filmowym Millennium Docs Against Gravity. Polskie Radio jest patronem medialnym wydarzenia. 
Polskie Radio na Millennium Docs Against Gravity, największym polskim festiwalu filmów dokumentalnych. W programie znalazło się blisko dwieście filmów. W 16 konkursach zostanie przyznanych w sumie 20 nagród.
Polskie Radio na Millennium Docs Against Gravity, największym polskim festiwalu filmów dokumentalnych. W programie znalazło się blisko dwieście filmów. W 16 konkursach zostanie przyznanych w sumie 20 nagród. Foto: Polskie Radio

Millennium Docs Against Gravity to największy polski festiwal filmów dokumentalnych. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem "W relacji ze światem". W programie znalazło się 190 filmów. W 16 konkursach zostanie przyznanych 20 nagród. 

. .

Na antenie radiowej Jedynki o wydarzeniu można było usłyszeć w piątek, 10 maja w "Czterech porach roku” (godz. 9.00). Zapraszamy także na "Magazyn bardzo filmowy" 16 maja. 

. .

Z kolei Program 2 Polskiego Radia zaprasza na audycje prosto z Kinoteki. W sobotę, 11 maja o godz. 15.00 gośćmi Moniki Zając i Jakuba Kukli byli między innymi: Wojciech Diduszko - dyrektor konkursu polskiego, Jakub Piątek - juror w konkursie filmów o muzyce i sztuce "Nos Chopina", Dyba Lach i Adam Lach - twórcy filmu "Przynoszę Ci dzikość" o doświadczaniu świata przyrody przez człowieka i  Kacper Czubak - operator, ubiegłoroczny laureat MDAG w konkursie na najlepsze zdjęcia. 

W piątek, 17 maja, łączenie ze studiem festiwalowym w "Poranku Dwójki" (godz. 8.30), w "Kanonie Dwójki" (godz.11.45) i "Muzyce w porze lunchu" (godz. 14.00). Tego dnia również pasmo "Wybieram Dwójkę" (od godz. 16.00) będzie w całości poświęcone festiwalowi. Z kolei 13 maja w "Nocnej strefie" (godz. 23.00) rozmowa z Neo Sorą - synem Ryuichiego Sakamoto, reżyserem prezentowanego na festiwalu filmu "Opus". 

. .

W radiowej Trójce w audycji "Trójkowo, filmowo" 10 maja o godz. 13.00 Ryszard Jaźwiński rozmawiał o dwóch filmach konkursu polskiego: z Elizą Kubarską, reżyserką filmu "Ostatnia wyprawa" (o Wandzie Rutkiewicz - film znalazł się także w konkursie głównym), a także z Łukaszem Rondudą i Dawidem Nickelem, twórcami filmu "Rave".

11 maja o godz. 13.00 Agnieszka Obszańska zaprosiła z kolei na audycję specjalną, a w niej na spotkanie z Karoliną Domagalską, reżyserką filmu "Nie jesteś sama" (konkurs polski) i Lidią Dudą, reżyserką filmu "Las" (konkurs polski/konkurs główny). Wątek festiwalowy pojawi się także w "Trójkowo,  filmowo" 17 maja w godzinach 13-15. 

Podsumowanie stacjonarnej edycji festiwalu w programie Katarzyny Borowieckiej "Wszystko wszędzie teraz" 18 maja o godz. 13.00. Radiowa Trójka zaprasza też do odsłuchania wywiadu o życiu, które prowadzi w góry i do robienia filmów o ludziach gór. Rozmowa Agnieszki Szydłowskiej z gościnią Elizą Kubarską w paśmie "Ludzie" dostępna w formie podcastu

 

W radiowej Czwórce 10 maja w "Stacji Kultura" (godz. 9.00-12.00) Katarzyna Dydo zaprosiłana rozmowę z Moniką Braid, producentką filmu "Ostatnia wyprawa" Elizy Kubarskiej, z Wojtkiem Diduszko, dyrektorem konkursu polskiego, z Karoliną Lucyną Domagalską, reżyserką filmu "Nie jesteś sama", z Natalią Broniarczyk i Kingą Jelińską z Aborcyjnego Dream Teamu oraz z Mateuszem Górą, rzecznikiem festiwalu.

W audycji "Czarno na żółtym" 12 maja (godz. 12.00-15.00) gośćmi Weroniki Puszkar były m.in. Krystyna Mazur oraz Gabriela Sitek, kuratorki retrospektywy filmów Barbary Hammer; Julia Zasadzka i Anna Makowska, koordynatorki wydarzeń towarzyszących; Karol Piekarczyk – kurator sekcji Vision; Małgorzata Imielska- reżyserka filmu "Posłuchaj, co chcę Ci powiedzieć" oraz Marcin Radomski - krytyk filmowy. 

Wywiady z twórcami dokumentów pojawią się także w kolejnej audycji "Stacja Kultura", 17 maja w godz. 9.00-12.00. 

prdz logo 

Dziennikarze Polskiego Radia dla Zagranicy przygotowują materiały i zapraszają na relacje z festiwalu w programach w językach obcych. 

ZOBACZ SPOT TEGOROCZNEJ EDYCJI FESTIWALU MDAG: 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Festiwalu MDAG 

  • Festiwal 21. Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach 10- 19 maja w siedmiu miastach (Warszawa, Wrocław, Gdynia, Poznań, Katowice, Łódź i Bydgoszcz), a następnie online od 21 maja do 3 czerwca na mdag.pl. 

materiały prasowe / rk 

Czytaj także

21. Millennium Docs Against Gravity. Artur Liebhart: film dokumentalny budzi emocje

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2024 12:00
- Emocje są zawsze dla mnie najważniejsze, bo do kina na dobry film chodzimy właśnie po to, aby wzbudzić w sobie emocje. Film dokumentalny przez to, że pokazuje prawdziwe historie, prawdziwych ludzi w swoich uwikłaniach, zarówno osobistych, jak i historycznych, przybliża nam tych ludzi i te historie zostają w nas dłużej - mówił w Dwójce Artur Liebhart, dyrektor festiwalu Millennium Docs Against Gravity.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Millenium Docs Against Gravity już po raz 21. "To największy festiwal filmowy w Polsce"

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2024 11:10
Millenium Docs Against Gravity to największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce, odbywający się w siedmiu miastach. Tegoroczna edycja to ponad 180 projekcji, 16 sekcji festiwalowych i 11 sekcji konkursowych. Wydarzenie odbędzie się w wersji stacjonarnej (10-19.05) oraz online (21.05-3.06). Patronem medialnym jest Polskie Radio. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal Millenium Docs Against Gravity. Co w sekcji Klimat na zmiany?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2024 11:45
21 Millenium Docs Against Gravity zbliża się wielkimi krokami. O wydarzeniu i sekcji filmowej Klimat na zmiany opowiada Karol Piekarczyk, dyrektor artystyczny festiwalu. - W tej sekcji w każdym z filmów jednym z bohaterów jest przyroda, często bardzo okaleczona - mówi. - W tle są ci bardziej negatywni bohaterowie, ale jest także człowiek w relacji z naturą, który próbuje ją ratować. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal Millennium Docs Against Gravity to nie tylko filmy. Poznaj wydarzenia towarzyszące

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2024 21:45
Tegoroczny Festiwal Millennium Docs Against Gravity zaczyna się w piątek, 10 maja, w siedmiu miastach Polski. Jednak imprezy towarzyszące rozpoczną się wcześniej – jedna z nich już w środę, 8 maja.
rozwiń zwiń