Raport Białoruś

Białoruś: ulotki wzywające do pomocy dla Ukrainy i walki z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2014 12:45
W ulotkach napisano, że rosyjsko-ukraińska wojna jest również wojną Białorusinów.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): na Białorusi pojawiły się ulotki wzywające do walki partyzanckiej z Rosją
Ukraińscy żołnierze usprawniają swój pojazd opancerzony w bazie w pobliżu Izium
Ukraińscy żołnierze usprawniają swój pojazd opancerzony w bazie w pobliżu IziumFoto: PAP/EPA/ANASTASIA VLASOVA

W Mińsku pojawiły się ulotki wzywające Białorusinów do pomocy Ukrainie i przygotowań do walki partyzanckiej z Rosją. Ulotki są firmowane nazwiskiem Zianona Paźniaka - przebywającego na emigracji jednego z liderów białoruskiej opozycji.
Jak czytamy, na Ukrainie "decyduje się przyszłość nie tylko wolnej Ukrainy, ale również wolnej Białorusi”. Dlatego Białorusini, którzy mogą trzymać broń w rękach, powinni jechać na Ukrainę i wstępować do oddziałów walczących z prorosyjskimi separatystami - głosi ulotka. Zawiera również apel do Białorusinów, aby gromadzili broń i materiały wybuchowe oraz zbierali się w niewielkie grupy na wypadek konieczności przeciwstawienia się rosyjskiej agresji. - Jego (Putina) trzeba powitać ostro, twardo i zdecydowanie - czytamy w odezwie.
Mińskie media na marginesie przypominają, że miejscowe MSW ostrzegło Białorusinów, iż grozi im odpowiedzialność karna za udział w działaniach zbrojnych w sąsiednim państwie. Dotychczas znane są pojedyncze przypadki angażowania się Białorusinów po obu stronach konfliktu na Ukrainie.

IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Sondaż NISEPI: rośnie zaufanie do Łukaszenki, poparcie dla opozycji poniżej 20 procent

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2014 15:11
Rośnie zaufanie Białorusinów do Aleksandra Łukaszenki. W czerwcu zadeklarowała je prawie połowa ankietowanych przez ośrodek NISEPI. Analitycy sądzą, że mają na to wpływ wydarzenia na Ukrainie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka: Białoruś i Rosja zawsze będą razem

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2014 16:15
Gospodarz Kremla pojechał do Mińska na obchody 70 rocznicy wyzwolenia Białorusi spod hitlerowskiej okupacji. Wziął udział w otwarciu Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej w Mińsku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka rządzi Białorusią 20 lat. Umacnia reżim pod bokiem Europy

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2014 13:30
Aleksander Łukaszenka, który obchodzi właśnie 20-lecie na stanowisku prezydenta, zbudował w Białorusi autorytarny system, w którym wszelkie przejawy sprzeciwu są dławione. Niestety, raczej trudno spodziewać się rychłych zmian sytuacji politycznej. Dyktatora wspiera finansowo Rosja - bez jej dotacji rządy Łukaszenki nie byłyby możliwe.
rozwiń zwiń