Raport Białoruś

Białoruska opozycja: do walki z Rosją wzywa Zianon Paźniak

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2014 12:45
Wiceszef Partii Konserwatywno-Chrześcijańskiej-BNF Juraś Bieleńki potwierdził w środę Radiu Swaboda, że akcję ulotkową, pomocy dla Ukrainy organizuje szef partii, odkrywca Kuropat.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): na Białorusi pojawiły się ulotki wzywające do walki partyzanckiej z Rosją
Zianon Paźniak
Zianon PaźniakFoto: Wikipeda/CC/Bladyniec

Przywódca opozycyjnej Partii Konserwatywno-Chrześcijańskiej-BNF Zianon Paźniak wzywa Białorusinów, by jechali na Ukrainę walczyć z "rosyjskim okupantem" oraz by szykowali się do obrony Białorusi. Ulotki tej treści pojawiły się w Mińsku.
"Należy mieć świadomość, że rosyjsko-ukraińska wojna jest też naszą wojną. Tam rozstrzyga się los nie tylko wolnej Ukrainy, ale i wolnej Białorusi.(…) Dlatego pomagajmy Ukrainie. Wzywam Białorusinów, potrafiących posługiwać się bronią, by pojechali jako ochotnicy na Ukrainę" - napisano w ulotkach podpisanych imieniem i nazwiskiem Paźniaka, wrzucanych do skrzynek pocztowych w Mińsku.
Wiceszef Partii Konserwatywno-Chrześcijańskiej-BNF Juraś Bieleńki potwierdził w środę Radiu Swaboda, że akcję organizuje Paźniak. - Tak, to robi Zianon Paźniak- oznajmił.
Paźniak, który od lat mieszka na emigracji, pisze też, że z uwagi na doświadczenia Ukrainy Białorusini powinni już teraz szykować się do odparcia rosyjskiej agresji we własnym kraju.
- Już wcześniej była mowa, że należy gromadzić zapasy broni i materiałów wybuchowych oraz organizować się w niewielkie (dwu-, trzyosobowe) grupy i czekać, bo niewykluczone, że (prezydent Rosji Władimir) Putin wejdzie też na Białoruś - czytamy w ulotce zamieszczonej na stronie opozycyjnego portalu Karta'97.
Niezależne media białoruskie informują o udziale Białorusinów w walkach na Ukrainie zarówno po stronie sił rządowych, jak i separatystycznych.
Opozycyjny portal Karta'97 informował, że w ochotniczym batalionie obrony terytorialnej "Donbas" służy około 60 Białorusinów. W zeszłym tygodniu ogłoszono zaś, że na Ukrainie jest formowany ochotniczy oddział białoruski "Pogoń".

W styczniu, jedną z pierwszych ofiar śmiertelnych na Majdanie był Białorusin Michaił Żyznieuski.
Niedawno Służba Bezpieczeństwa Ukrainy informowała o zatrzymaniu w Odessie Białorusina, który jest podejrzewany o finansowanie koordynatorów i przygotowywanie masowych akcji protestacyjnych przeciwko władzom ukraińskim. Wcześniej "Komsomolskaja Prawda w Biełorussii" przeprowadziła rozmowę z młodą Białorusinką z Borysowa, która przyłączyła się do separatystów w Słowiańsku. Przekazując pozdrowienia Aleksandrowi Łukaszence mówiła, że oprócz niej po stronie separatystów są jeszcze inne kobiety i mężczyźni z Białorusi.
PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Sondaż NISEPI: rośnie zaufanie do Łukaszenki, poparcie dla opozycji poniżej 20 procent

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2014 15:11
Rośnie zaufanie Białorusinów do Aleksandra Łukaszenki. W czerwcu zadeklarowała je prawie połowa ankietowanych przez ośrodek NISEPI. Analitycy sądzą, że mają na to wpływ wydarzenia na Ukrainie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka: Białoruś i Rosja zawsze będą razem

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2014 16:15
Gospodarz Kremla pojechał do Mińska na obchody 70 rocznicy wyzwolenia Białorusi spod hitlerowskiej okupacji. Wziął udział w otwarciu Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej w Mińsku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka rządzi Białorusią 20 lat. Umacnia reżim pod bokiem Europy

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2014 13:30
Aleksander Łukaszenka, który obchodzi właśnie 20-lecie na stanowisku prezydenta, zbudował w Białorusi autorytarny system, w którym wszelkie przejawy sprzeciwu są dławione. Niestety, raczej trudno spodziewać się rychłych zmian sytuacji politycznej. Dyktatora wspiera finansowo Rosja - bez jej dotacji rządy Łukaszenki nie byłyby możliwe.
rozwiń zwiń