Raport Białoruś

Na grobie Białorusina, który zginął na Majdanie, stanął pomnik

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2015 22:22
Pomnik na grobie Białorusina, który jako jeden z pierwszych zginął w ubiegłym roku na kijowskim Majdanie, został we wtorek odsłonięty w jego rodzinnej wsi Sciah Pracy pod Homlem na południowym wschodzie Białorusi.
Na grobie Białorusina, który zginął na Majdanie, stanął pomnik
Foto: svaboda.org/print screen

Pomnik Michaiła Żyznieuskiego, na który zbierano pieniądze na całej Białorusi, został odsłonięty z udziałem działaczy społecznych z Homla, Mińska i Grodna oraz gości z Ukrainy.

”Wiele osób żyje ideałami demokracji”

- Michaś to narodowy bohater, prawdziwy demokrata i patriota - powiedział działacz z Homla Uładzimir Kacora, który był jedną z osób zbierających fundusze na pomnik. - Wielu białoruskich polityków, w tym znajdujących się u władzy, chciałoby, aby patriotyzm i bohaterstwo miały tylko takie przejawy, jak oni sobie wyobrażają. (...) Ale przemiany nadchodzą nieoczekiwanie, od dołu. Postawa i życie Michasia to potwierdzają. Mamy wielu ludzi, którzy żyją Białorusią i ideałami demokracji – dodał.

Podczas uroczystości przemawiał też Białorusin z Grodna Dzianis Iwaszyn, który wraz z Żyznieuskim był na Majdanie. - Razem broniliśmy Majdanu i byliśmy na ulicy Hruszewskiego, gdy zaczęły się tam walki. Stało się tak, że kula wybrała jego, nie mnie. Udowodnił nie słowami, a czynami, że jest wart świętych ideałów wolności i demokracji, honoru i godności - podkreślił Iwaszyn.

Pomnik poświęcił duchowny prawosławnej cerkwi autokefalicznej Leanid Akałowicz.

Autor epitafium na pomniku, Eduard Akulin, podziękował rodzicom Michasia Żyznieuskiego. – Każdy z nas jest panem swojego losu. Michaś Żyznieuski napisał diariusz życia swoją krwią na zaśnieżonym kijowskim Majdanie – mówił. Dodał, że ten czyn stawia go w szeregu z narodowymi bojownikami o wolność.

(Ceremonia odsłonięcia pomnika. Wideo: Radio Swaboda, svaboda.org)

Na uroczystości był Siarhij Sinienka z ukraińskiego Zaporoża, którego syn, zginął również na Majdanie. Mówił, że na Majdanie walczyli o wolność Ukrainy, ale i Białorusi. Było też kilka innych osób z Ukrainy. Ukraińcy przygotowali wniosek do prezydenta Petra Poroszenki o przyznanie Żyznieuskiemu tytułu bohatera.

Żyznieuski, który od około 10 lat mieszkał na Ukrainie, zginął 22 stycznia ubiegłego roku podczas Euromajdanu na Ukrainie. Był prawdopodobnie pierwszą osobą, która zginęła zastrzelona podczas tego kijowskiego protestu. Był członkiem skrajnie prawicowej organizacji ukraińskiej UNA-UNSO. Miał niespełna 26 lat.

PAP/Radio Swoboda/agkm

Dzianis Iwaszyn (wideo: Biełsat)

(Hymn religijny Białorusinów, Mahutny Boże)

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

ONZ: na Białoruś przybyło ponad 100 tysięcy Ukraińców

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2015 19:00
Ponad 100 tysięcy obywateli Ukrainy znalazło schronienie na Białorusi - oświadczył w czwartek przedstawiciel Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) na Białorusi Jean-Yves Bouchardy na konferencji prasowej w Mińsku.
rozwiń zwiń