Raport Białoruś

ONZ: na Białoruś przybyło ponad 100 tysięcy Ukraińców

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2015 19:00
Ponad 100 tysięcy obywateli Ukrainy znalazło schronienie na Białorusi - oświadczył w czwartek przedstawiciel Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) na Białorusi Jean-Yves Bouchardy na konferencji prasowej w Mińsku.
Zniszczone mieszkanie w Doniecku
Zniszczone mieszkanie w DonieckuFoto: PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY

- Przybyli na Białoruś Ukraińcy to dodatkowo 1 proc. ludności republiki. A jeśli dodać wszystkie osoby podlegające UNHCR, to co 75. człowiek w kraju jest albo migrantem z konieczności, albo uchodźcą, albo osobą bez obywatelstwa, albo zabiegającą o azyl na Białorusi - oświadczył Bouchardy. Dodał, że Ukraińcy stanowią większość ubiegających się o azyl na Białorusi.

Przedstawiciel UNHCR podkreślił, że Białoruś zajmuje wśród państw sąsiadujących z Ukrainą drugie - po Rosji - miejsce pod względem liczby przyjmowanych obywateli ukraińskich, a pod względem liczby przyjętych Ukraińców na 1000 mieszkańców - pierwsze.

Bouchardy dodał, że Ukraińcy znajdują się w centrum zainteresowania przedstawicielstwa UNHCR na Białorusi, ale pomoc otrzymują także obywatele innych krajów, np. Syrii czy Afganistanu, którzy "są w gorszym położeniu, bo nie znają rosyjskiego, co jest poważna przeszkodą przy poszukiwaniu pracy".

Ukraińcy na Białorusi

W kwietniu szef wyższej izby parlamentu Białorusi Michaił Miasnikowicz wyraził zaniepokojenie wpływem imigrantów ukraińskich na krajowy rynek pracy. - Być może to się opłaca niektórym gospodarstwom, ale powinniśmy myśleć o zatrudnieniu własnej ludności, a nie tylko o zarobkach naszych ukraińskich przyjaciół - oznajmił.

W październiku Aleksander Łukaszenka zadeklarował, że Białoruś jest gotowa przyjąć wszystkich Ukraińców, którzy chcą żyć i normalnie pracować na jej terytorium. - Oczywiście będziemy takim ludziom pomagać. Już o tym mówiliśmy. Przyjmiemy wszystkich, którzy chcą żyć i normalnie pracować. Mamy przecież regiony i branże, gdzie rąk do pracy bardzo brakuje - oznajmił.

Od 30 sierpnia ub.r. na Białorusi obowiązuje prezydencki dekret wprowadzający ułatwienia dla obywateli Ukrainy, którzy czasowo przebywają na terytorium Białorusi. Upraszcza on m.in. procedurę przyznawania państwowych zasiłków obywatelom Ukrainy, a także pozwala czasowo przebywającym na Białorusi dzieciom obywateli Ukrainy uzyskać prawo do edukacji przedszkolnej, ogólnej i średniej oraz specjalnej na równi z niepełnoletnimi obywatelami Białorusi.

Zgodnie z dekretem Ukraińcy mogą zapisywać swe dzieci na naukę w placówkach oświatowych Białorusi bez dokumentów, których nie mogą okazać z przyczyn obiektywnych. Dekret zwalnia także z konieczności wnoszenia opłaty państwowej za zezwolenie na zatrudnianie Ukraińców na Białorusi oraz ze specjalnej zgody na prawo do pracy.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Na granicy Rosji i Białorusi zestrzelono szpiegowskiego drona?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2015 12:00
Niezależne mińskie media i eksperci zastanawiają się, czy nad Białorusią w pobliżu granicy z Rosją zestrzelono szpiegowskiego drona. Pierwszy historię opisał znany portal internetowy „TUT.By” na podstawie relacji internauty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Minister obrony: Białoruś widzi zagrożenie w wojskach NATO u jej granic

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2015 13:00
Białoruś widzi dla siebie zagrożenia w związku z rozmieszczaniem u jej granic dodatkowych kontyngentów wojskowych NATO - oświadczył minister obrony Białorusi Andrej Raukou w wywiadzie dla agencji TASS, którego fragmenty przytoczyła w środę agencja BiełTA.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ćwiczenia wojsk Rosji i Białorusi ”Tarcza związku 2015” we wrześniu

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2015 12:34
Manewry wojsk białoruskich i rosyjskich odbędą się 10-16 września – poinformował minister obrony Białorusi Andrej Raukou.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na Białoruś trafią z Rosji kolejne systemy rakietowe S-300

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2015 14:00
Na Białoruś trafią z Rosji 4 dywizjony systemów przeciwlotniczych i przeciwbalistycznych "S-300" wraz z punktem dowodzenia.
rozwiń zwiń