X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Białoruś wspomina masowe protesty: Płoszczę, miński Majdan

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2016 18:54
Dziesięć lat temu na placu Październikowym niemal przez tydzień funkcjonowało miasteczko namiotowe. Na wiece opozycji przychodziło po 20-30 tysięcy ludzi. Protest, tzw. Płoszcza. zakończył się likwidacją miasteczka przez służby specjalne. Do aresztów trafiło ponad 400 osób.
Audio
  • Aleksander Milinkiewicz o protestach opozycji (IAR)
  • Białorusini wspominają masowe protesty z 2006 roku, rozpędzone przez oddziały specjalne. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Starcia protestujących z milicją 25 marca 2006 roku
Starcia protestujących z milicją 25 marca 2006 rokuFoto: PAP/EPA/ANDREI LIANKEVICH

Protest, tzw. Płoszcza. zakończył się likwidacją miasteczka przez służby specjalne. Do aresztów trafiło ponad 400 osób. Protest miał miejsce po wyborach prezydenckich w 2006 roku.

Dziś, by o tym przypomnieć, na centralnym placu Październikowym w Mińsku rozstawiono symboliczny namiot i wzniesiono historyczną biało-czerwono-białą flagę. 

Aleksander Milinkiewicz, ówczesny kandydat ugrupowań opozycyjnych na prezydenta, powiedział Polskiemu Radiu, że była to swoista rewolucja ducha. - To był ważny etap walki o wolność na Białorusi. Trudno było oczekiwać zwycięstwa, bo to był najlepszy okres dla gospodarki łukaszenkowskiej - mówił opozycyjny polityk.

Milinkiewicz zwrócił uwagę, że opozycja domagała się nie chleba, lecz wolności. -Liczyliśmy przede wszystkim na wsparcie tej części społeczeństwa, dla której moralne zasady są ważniejsze od materialnych - podkreślił.

Były kandydat na prezydenta dodał, że 10 lat temu uczestnicy demonstracji pokazali swojemu społeczeństwu i innym krajom, że Białoruś chce być europejskim i demokratycznym państwem.

Potem na Białorusi co jakiś czas odbywały się protesty – tradycyjnie w okresie przed tzw. wyborami, były też milczące protesty w czasie problemów gospodarczych w 2011 roku. Przed tegorocznym głosowaniem opozycja protestowała domagając się wolnych i uczciwych wyborów, przypominała również o przeciwnikach Aleksandra Łukaszenki, którzy zginęli w latach 90.

IAR/agkm

bialorus.polskieradio.pl

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

(Wideo: zdjęcia z protestów po sfałszowanych wyborach 2006 roku)


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Na Białorusi zmarł antysowiecki dysydent Chanżankou

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2016 17:18
Siarhiej Chanżankou próbował m.in. uniemożliwić zagłuszanie zachodniego radia. Na wiele lat trafił do łagrów.
rozwiń zwiń